Jos ei olla pian Natossa, niin Imatra taitaa olla ensimmäinen kaupunki?
Imatra ekana
Anonyymi
251062
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Kaakkois-Suomi lähtee strategisesti ensimmäisenä. Tässä ohjeita: https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/201705292200169145
Totta Imatra on etulinjassa, sillat räjäytetään ja siirrytään vuoksenvarren penkalle asemiin odottamaan ryssää
Älä kuvittele siitä tuppukylästä liikoja.
Ei siltoja räjäytetä ainakaan suomalaisten toimesta.huolto etulinjaan pitää pelata.
Etulinja ei ole nykyisellä rajalla koska vetäytyminen olisi mahdotonta vuoksen takana, sillat räjäytetään vuoksen lännen puoleiselle penkalle ryhmitys ja siinä odotetaan ryssää
Kuule, ei tämä ole semmonen kaupunki. Tuolla Ukranassakin keskittyvät suuriin kaupunkeihin. Suomessa tulisi kyseeseen Hesa, Tampere ja Turku. Tuosta Vaalimaalta menisivät. Täällä Vuoksi ja Saimaa suuria esteitä.
Mikä este joku Vuoksi tai Saimaa muka on?
No mitä luulet hukkuuko panssarivaunu vuokseen?
Onhan niitä vesistön ylitykseen olemassa siltoja. Kysy vaikka pioneereilta. Jos Venäjä oikeesti haluaisi tänne tulla, niin yksi Vuoksi ei siinä haittaisi mitään.
Tuolta Kannakselta menisivät suoraan Hesaan. Jukka Tarkan mukaan itä-rajalla ei ole mitään merkitystä,Itä-Merellä sen sijaan on. Suomi jäisi mottiin,kun meriyhteys menisi poikki.
Meinaatko että rysdä tulee uimalla yli?
Rakennappa silta kun kuulaa tulee niskaan vastarannalta
Itte lähden menee metsiä myöten sissinä viipuria kohti ja nostan suomen lipun viipurin linnan torniin.
Asiaa 👍
Muistan 1990 luvun alun kun kännipäissäni meinasin repiä sen punaisen rätin sieltä viipurin linnan tornista alas, minua estettiin kanssamatkaajien toimesta, olin jo tikapuilla menossa kun nykäistiin housunlahkeesta alas. Sanomistahan siitä olisi tullut, hyvä kun estivät..
No se punalippuhan laskettiin sieltä muutenkin jonkin ajan päästä.
Natoon mennään nyt niin että hujahtaa. Järjen ääni puhuu.
Harmi kun tulevat kesällä. Jäätymiskuolema Suomalaiseen mottiin olisi ryssylle oikein. Pieni ja motivoitunut puolustusjoukko pärjää suurella massalla rynnivää hyökkääjää vastaan suhteessa 1/10.
Suurin osa oli ukrainalaisia sielä raatteentien motissa.
Jos tänne yrittävät tulla niin muuta ei tarvita kuin esimerkiksi prismaan monta tuhatta kiloa juustoa joka myrkytetään ja isot kyltit venäjäksi jossa mainostetaan ilmaista juustoa.Toimii kuin baygonin muurahaisrasia.
Ei syytä huoleen: Imatran kakarat hajottaa omankin väen ravintolat ja ylipäätään kaiken minkä pystyy. Siinä ei miehittäjä mahda mitään, kun se lauma lasketaan irti.
suomen maasto hankala ryssille.sissisodaksi menee.pannu kuumaksi
Viipurissa nähty jo kaluston siirtymää rajalle, milloinkohan pamahtaa Mainilan laukaukset?
2 rekalla ei ryssä suomea valloita
Tais tulla paniikki koko Suomelle kun Iltalehti kertoi jutun ! Jeesus mitä Hysteriaa…
Imatralla on niin venäjämielistä väkeä että laukaustakaan ei tarvitsisi ampua