Hiihtohanskat - optimaalinen valinta

Anonyymi

Huomenna pitäisi mennä sivakoimaan Pirkan hiihdon 90km lenkki. Sää on lähes paras mahdollinen näillä näkymin. Aamulla pakkasta 2-3 astetta ja päivällä aurinkoa ja lämpöä 2-3 astetta.

MIetin tässä mitkä hiihtohanskat laittaisi käteen. Pitääkö olla hieman vuorta vai ei. Miten haittaavana tekijänä teidän näkymyksen mukaan hiihdossa on ns. liian paksut hanskat olosuhteisiin? Lillsportin vuorellinen vai vuoreton malli. Se on vaan sen verran pitkä aika hiihtää, että tulee kehoonkin lämpöä ja viilentymistä. Muuten pitäis mennä varsin kevyellä vaatekerralla , kerrasto ja hiihtotakki , tavoite noin 6h aikaan 90km vapaalla. Liian paksu pipo on ainakin oman kokemuksen mukaan aivan järkyttävä rasite.

5

170

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vedä vaikka hanskaan jos siltä tuntuu.

    • Anonyymi

      Jotenkin näin.

      0…-5 vuoreton
      -5…-10 vuorellinen
      - 10 tai kovempi pakkanen - lobsteri
      -20 tai kovempi sisähanska lobsteriin tai rukkaset

    • Anonyymi

      Tasuria kun alkaa tehdä enemmän, on syytä käyttää silikonilla sisäpuolelta pehmustettuja hanskoja.

      Silikoni on hyvä aine oikeisiin paikkoihin laitettuna ja ne eivät ole persuus, tissit eikä huulet. Sara Sieppo ei hiihdä, vaikka vako onkin alapuolella.

    • Anonyymi

      Luulisi, että jos aikoo noin pitkälle matkalle, niin täytyy olla jo käsitys siitä, miten millaisellakin säällä on paras pukeutua. Aloitus on kuin sunnuntaihiihtäjältä, joka panee sukset jalkansa kerran vuodessa.

    • Anonyymi

      Miks pitää mollata rohkeita, jotka vaikka ekaa kertaa lähtee kehiin?

      Jokainen enemmän hiihtänyt tietää että ”kisat” voi ajautua perseelleen varuste virhearvioinnin perusteella.

      Yleensä ne ekat matkat opettaa melkoisesti.

      Yleisin moka on laittaa liikaa tai liian vähän vaatetta päälle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      165
      6084
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      147
      1684
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1478
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1240
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      43
      849
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      28
      824
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      91
      785
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      5
      759
    9. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      709
    10. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      218
      692
    Aihe