Mihin turvallisinta tehdä blogi?

Anonyymi

Mihin turvallisinta tehdä blogi yksityisyyden ja yksilön oikeuksien vuoksi? Ettei hullut nörtit ala kiusata? Hakkerointia, kaatamista tms.? Jos bloggaa aroista aiheista.

7

880

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      "Nörtit" ei roskasivustoja lue, siitä nähden tee minne huvittaa.

      • Anonyymi

        Valitettavasti blogini tulee olemaan sellainen, joka kiinnostaa nörttejäkin... Se näkyy jo Jenkeissä esimerkiksi.


    • Anonyymi

      Niin mikäs blogi voisi olla turvallisin???

    • Anonyymi

      Tekemällä itse voi tehdä sellaisen kuin haluaa.

    • Anonyymi

      Niin mikäs blogi pohja olisi turvallisin, ettei voi esim. hakkeroitua? Kannattaako tehdä jokin ulkomaalainen blogi pohja kenties?

      • Anonyymi

        Ei näitä ole mitenkään mitattu.

        Kai se teknisesti varmin on se, että julkaisee pelkästään staattisia HTML sivuja että ei edes ole mitään sisällönhallintajärjestelmää ja kaikki julkaistuna niin että on vain lukuoikeudet, turvallisella web palvelimella missä kaikki päivitetty. Joku Nginx Alpinessa ajettuna vaikka.

        Kyse vähän siitä mitä asioita ajattelit itse tehdä ja ylläpitää tästä. Minä en mistään blogipalveluista tiedä mitään, tiedän vain miten se tekniikka toimii.


    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      317
      3092
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      64
      2374
    3. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      128
      2080
    4. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      351
      2057
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      127
      1743
    6. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      67
      1419
    7. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      214
      1408
    8. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1357
    9. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      71
      1329
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      81
      1288
    Aihe