Olen Helsingissä asuva opiskelija, syntyjäni kokkolalainen. Vaikka en kaupungissa ole neljännesvuosisataan käynyt, mietin silti mahdollisuutta ostaa asunto Kokkolasta ja suorittaa opintoja etänä. Asia ei tietysti käy niin helposti, tarvitsen paikkakunnalta työpaikan. Minkälainen työllisyystilanne kaupungissa on, erityisesti niille jotka eivät lukukauden aikana tee täyttä viikkoa?
Mitkä ovat hyviä asuinseutuja ja mitkä vältettäviä. Opiskelija ei luonnollisesti erityisen kallista asuntoa pysty ostamaan. Onko Kokkola eläväinen kaupunki, muuttovoitollinen ja mitä kaikkia harrastamisen mahdollisuuksia sieltä löytää?
Muistoissani Kokkola yhdistyy elämäni onnellisimpiin aikoihin, mutta lapsuusmuistojen varaan on vaikea perustaa, vaikka kaupunki tuleekin vanhojen sidosten vuoksi säilyttämään aina pienen mystiikkansa.
Minkälaista kulttuurielämää siellä pääsee viettämään, onko yöelämässä miellyttäviä paikkoja viettää aikaa?
Onko Kokkola tarkoin varjeltu Keski-Pohjanmaan helmi, tympeä pikkukaupunki sisäänpäin lämpeävin vivahtein, tai jotain sieltä väliltä?
Paluu Kokkolaan suunnitelmissa: kysymyksiä paikallisille
6
150
Vastaukset
- Anonyymi
Kyllä kehottaisin tietoja muuta kautta etsimään! Ja varmasti niitä sinulla onkin ilman kyselyjä tämän kautta.
- Anonyymi
Ressin luona on vapaata, jos olet sateenkaari.
- Anonyymi
Idyllinen turvasatama jossa palvelut lähellä ja luonnon läheisiä harrastus mahdollisuuksia.
Kesätöitä varmaan löytää helpommalla mitä muuten. Työllistyminen on ammattialasta alasta kiinni. Jos olet suuntautunut kemian pros. hoitajaksi tai tehtaiden kunnossapitoon, niin se antaa eväitä mahdolliselle kesätyöpaikalle. Joitain palvelutyöpaikkojakin on toki tarjolla, mutta suorittavasta työstä en nyt keksi muita.
Toki konttorihommia löytyy aina kaikille paremmille ihmisille. Sitten siihen asuinalueeseen. Olen asunut Ykspihlajassa, keskustassa ja nykyään Koivuhaassa.
Mielestäni sama maku, ei eroa. Kaverin luona kerran Halkokarilla käydessäni jännitti ainoastaan liikenne, mutta siihenkin on tulossa korjaus.
Tervetuloa takaisin kotikuntaan.- Anonyymi
Ei se paikkakunta tai kauopunki vaan ne ihmiset tekee siitä paikasta joko hlvtin tai paratiisin,kaikkialla on omat pienet ja isot paskiaisensa sekaan sopii myös ihan tosi loistavia tyyppejä mutta tosin mitä olisi maailma ilman mulkvisteja?
- Anonyymi
Kokkola on sivistyksen kehto kysy Ressulta tarkemmin hän on Kokkolan asioiden viisain asiantuntija ....eikä maksa mitaan konsultointiapu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taitaa jäädä kotimaiset mansikat ostamatta
Kotimainen mansikka on niin kallista, että en ole vielä ainuttakana maistanut. Jos hinta pysyy näin korkealla niin tästä792342Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa1401507- 1331462
- 1551214
- 1081013
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten373937Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait82774Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap55724Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j67694Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist50683