Pitääkö henkilökortti uusia jos siinä ei ole sormenjälkiä, jotka vaaditaan v 21 määräyksen mukaan ? Myönnetty henkilökortti vanhenee v 25. Eli kyse lienee matkustusoikeudesta.
Sormenjäljet henkilökortissa
8
553
Vastaukset
- Anonyymi
Ei tarvitse hakea uutta. Sitten kun uusit, otetaan myös sormenjäljet.
- Anonyymi
Kiitos paljon.
Aloittaja
- Anonyymi
Ei ne sormenjäljet siihen korttiin tule vaan poliisin arkistoon. Kun henkilökorttisi vanhenee niin uutta et saa netin kautta tilaamalla vaan on käytävä poliisilaitoksella jos sinulta ei aiemmin ole sormenjälkiä otettu. Jos et korttiasi uusi ja sinulla ei myöskään ole voimassaolevaa passia niin milläs todistat henkilöllisyytesi kun henkilökorttisikaan ei ole voimassa ja ei enää kelpaa?
- Anonyymi
Passia varten on otettu mut passi on mennyt viime vuonna vanhaksi joten tarvittaneen nyt uudet sormenjäljet. Passia en nyt aio uusia vielä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Passia varten on otettu mut passi on mennyt viime vuonna vanhaksi joten tarvittaneen nyt uudet sormenjäljet. Passia en nyt aio uusia vielä.
Ja aloituskysymyshän koski sitä et voinko tuolla nykyisellä sormenjälkitunnuksettomalla todistaa henkilöllisyyteni myös matkoilla niin kuan kun se on voimassa vaikka siinä ei ole niitä sormitunnisteita.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Passia varten on otettu mut passi on mennyt viime vuonna vanhaksi joten tarvittaneen nyt uudet sormenjäljet. Passia en nyt aio uusia vielä.
JOS SINULLA SIELLÄ ON VANHENEVASSA PASISSA JO SORMENJÄLJET,NIITÄ EI UUSITA.ON TIEDOSTOISSA ,VAIN FOTO .NE JOILLA ON ILMAN SORMENJÄLKIÄ HENKARIT TAI PASSI,VAIKKA NISSÄ LUKISI VANHENE SILOIN JA SILOIN.VANHENI KUN USI PASSI JA HENKARI LAKI TULI SORMEN JÄLJET OLTAVA.MINU HENKARI JA PASSI ON SORMENJÄLJET .DIKITALISESTI PIENESSÄ KOSSA. SIINÄ MISSÄ ON HENKARI SE KILTÄVÄ HOPEAN VÄRINEN LÄTKÄ .
- Anonyymi
''Ei ne sormenjäljet siihen korttiin tule vaan...''
Juu, ei tule näkyviin vaan tallenetaan kortissa olevaan siruun sekä henkilökorttirekisteriin.
- Anonyymi
Kun sinulta umpenee henkilökortti eli henkilölisyystodistus ja passi. Eka kerta menet ne uusii paikan pälle,ottavat sormenjäljet. Nykyisin Paasi,kuin Henkilötodistus on VAIN 5 VUOTTA VOIMASSA JA JOKA VIIDEN VUODEN PÄSTÄ UUSITTAVA. HENKLÖKORTISI ON SIIS VANHENTUNUT,JOS SINÄ EI OLE SINUN SORMENJÄLKIÄ.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 795289
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai704693Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1304635Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san3532012- 941670
- 971587
- 2571486
- 3461181
Pääsit koskettamaan
Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.571012- 2001001