Pirkan hiihto - 90km mukana olleita?

Anonyymi

Kyllä se vaan rankka reissu aina on , sen verran on hiihtmämistä kerralla tuossa 90km matkassa. Tuntuu näin seuraavana päivänäkin vielä ja kovaa oli eilen. Ensimmäiset 45km tuli kyllä vauhdikkaasti, mutta sitten alkoi meno muuttumaan. Itellä meni aikaa alta 6h ja siitä jäi hyvä fiilis, mutta täysin käsittämätöntä kärjen 4h ajat. Mites muut, millä fiiliksillä Pirkka?

8

390

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hiihtele tuo umpiseen ja kysele sitten, paljonko meni ?

      Kekkonen ei hiihdättänyt perässähiihtäjiä 30 km päivässä enempää, olisi muuten alkanut liukaskielinen virkamieskunta harrastamaan virkakiertoa.

    • Anonyymi

      Ei muuta nordenloppettiin. 220km tosimiesten matka. 90km lasten matka.

    • Anonyymi

      Jos itseään ihan oikiasti haluaa haastaa, Suomi Halki Hiihtäen eli reilu 1200 km Suomenlahdelta Jäämereen uimaan. Jos tuntuu, ettei riittänyt, voi käydä vielä Muurmannin dievuskoille harasoot sanomassa, rupureikä 1000 rupua eli 5 eur. Nailonsukallakin saa antaa.

    • Anonyymi

      Tasurillahan tuo mennään eli pahimmat irtorakit pitävät jatkuvaa 28 km/h

      Susi, Poro tai Peura nulukkaa tuon välin alle kolmen tunnin. Ihminen on hidas ja kömpelö elukka.

    • Anonyymi

      raskas tuo Pirkka on. Kerran sippasin 90km matkalla ja lopulta kylmetyin. Voi lähteä kokeileen kuka tahansa tuollaista matkaa hiihtään. Helppo sohvalta huudella.

    • Anonyymi

      Pirkka on hieman Vaasaa helpompi, reittinä, mutta Vaasan suurin vaikeus on ne reilu 10.000 osallistujaa, etenkin medelsvenssonit, vailla tolkkua olevat ali-ihmiset, jotka hölmöilevät pitkin reittiä, kuin ensimmäistä kertaa suksilla.

      • Anonyymi

        Laskeminen näyttää olevan vaikeaa myös. Risbergin lasku erityisesti. Netissä videokuvaa näistä taidonnäytteistä. Tänä vuonna taidettiin tosin mennä nurin porukalla jo lähdössäkin.


    • Anonyymi

      Pirkan hiihdosta ensimmäiset 50 km on helppoa maastoa. Mainittavat mäet alkavat Hämeenkyrön jälkeen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      84
      3232
    2. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      75
      1291
    3. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      177
      1220
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1030
    5. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      103
      971
    6. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      310
      932
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      43
      849
    8. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      78
      835
    9. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      124
      825
    10. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      95
      817
    Aihe