No niin, nyt viedään meiltä lähikauppakin! Ensin saatiin tapella torilaivan puolesta ja nyt Kasarin puolesta. Mitähän järkeä tässä nyt oikein on? Tavaratalo ilman ruokakauppaa??? Vaikuttaa varmasti myös Anttilan myyntiin. Pikkukauppoja on aivan tarpeeksi ( joissa Kokkolalaiset eivät perinteisesti käy asioimassa). Tyhjillään olevia tiloja erityisliikkeille on kaupungissa pilvin pimein, mutta lötyykö keskusta Kasarin kokoiselle kaupalle tarpeeksi isot tilat YDINKESKUSTASTA??
Kyllä Pohjola löi nyt kirveensä kiveen!
Joukko vihaisia asiakkaita.
Kyllä Pohjola löi nyt kirveensä kiveen!
Joukko vihaisia asiakkaita.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Keskustassa on pakko olla Kasarin kokoinen elintarvikeliike. Mutta eihän se tule onnistumaan kun kävelykatusuunnitelmat tappavat myös osaltaan yrityksiä. Nämä kävelykatu puuhat tulevat kaupungille vielä todella kalliiksi.
Ja todella mitähän erikoisliikkeitä luulee Pohjola taloonsa saavan?? Kysyn vaan?
Kokkola tulee valitettavasti kammottavasti vasta jälkijunassa, koska jo 22:ssa kaupungissa Suomessa on kävelykeskusta, joita kaikissa kaupungeissa kauppiaat haluavat apinan raivolla edelleen laajentaa !.
Kuten tuhansia kertoja todettu: autot eivät osta mitään, vaan ihmiset !.
Juu ,harmi ,että Kasari lopettaa!Mukava kauppa asioida ja kiva henkilö kunta!Citymarketin asiakasta minusta ei tule,koska siellä on niin paljon vanhan päivämäärän tuotteita!Ennen cittari oli mukava ja laadukas kauppapaikka,mutta uudistusten myötä se on mennyt huonommaksi! Toivottavasti Kasarille löytyisi tilaa Kokkolan keskustasta!
Aivan tosi on, että Cittarista on tullut raha-ahne paikka. kaikki on kalliimpaa kuin esim. Kasarissa!
Tässä hyvä esimerkki siitä.Yrittäjät lähtee sinne
mihin ihmisetkin.kaupungilla ei ole kohta kuin
jäätelökioski.
Höpö .höpö..kävelykatu edistää liiketoimintaa!Keskusta saisi olla autoton,,näin se muuallakin toimii! Ja kauppiaat ovat tyytyväisiä,,käykää muualla Suomessa tutustumassa kaupunkien keskustoihin!
Niin eihän kokkolalaiset jaksa kävellä 100m kauppaan, auto on saata hinnalla millä hyvänsä ovan eteen. Kävelykatuhan voisi joka lisätä ihmisten liikuntaa:) EIhän Kokkolassa kannata turhaa mihinkään manenrmaiseen kivaan uhrata. Junttius kuuluu Kokkolaan!!!
lämpimissä maissa mutta suomessa on suurimaks osaks
hirviät kelit,mielestäni ei kannata liikennettä
muunella heinäkuun takia ja muistakaa että onhan
kokkolassa jalkakäytävät missä saa tietääksen vapaasti kävellä ,ei se käveleminen siitä lisänny
että autoilijoita syrjitään.
Kyse ei tollo ole junttiudesta vaan siitä että kun ostelee kaupasta kassi kaupalla tavaraa ( Kato täpäkkää taskut täynnä ) niin ei sitä viitsi lähtee roudaan niitä painavi kasseja satojen metrien päähän vaan kyllä upea autoni täytyy saada mahdollisimmaan lähelle liikkeen ovea ja keskellä kaupunkia!
Se, että kauppias, jonka vuokrasopimus on irtisanottu, irtisanoutuu sen jälkeen itse muka hieman "aikaisemmin" saadakseen sanoa : "Se olin Minä joka lähdin ", ei millään tavalla muuta tapahtunutta tosiasiaa, eli sitä, että Pohjola teki todella suuren virheen häätäessään yhden kaupungin parhaista (ellei parhaan) elintarvikeliikkeen !.
Ja teille jalattomille; lukekaa lehtiä, käykää kaupungin infoissa ja todetkaa :82 % keskustan kauppiaista tällä hetkellä todella haluaa (!!!) kävelykeskustan.
Ja näille "leveysaste"-haihattelijoille; Suomen tällä hetkellä toimivin ja edelleen (kauppiaiden pyynnöstä) laajenevin kävelykeskusta on "arktisessa" Oulussa.
Muuttakaa muualle asumaan kaikki saamarin kävelykatu intoilijat, maakunnissa on tilaa moiselle sakille! Sellaiseen kauppaan en mene jos ei autolla pääse kaupan pihalle tai välittömään läheisyyteen! Enkä kyllä asioi kesäisin kävelykadun varrella oleviin liikkeisiinkään! Jos tekee mieli kävellä teen sen sitte jossain muualla kun keskustassa! V*****AA kun autoilijoita sorretaan, siis muuttakaa muualle keskustasta jos ei pää kestä liikennettä. Rakentakaa vaikka oma "keskusta" jonnekki susirajan taakse minne autoilla ei ole asiaa!
Aivan, just näin se olla pitää! Voisivat nuo kävelykatu intoilijat kantaa meidän muitten kauppakasseja kun se tuntuu olevan niin hauskaa.
autoilijat alkasivat vaatimaan että autolla
sais vaan ajaa kaupungilla.Kävely ois kieletty
koko kesän.
Näköjään Kälviällekin on saatu sähkö, kun heinäkengät puuttuvat kaupunkilaisten asioihin !.
Parkkeeraahan vain porttipieleen ja kuseskele nurkillesi niinkuin tähänki asti koko sukusi on tehnyt viimeiset viisisataa vuotta; me kaupungeissa asuvat olemme nousseet hieman eri tasolle näissä hygieniakysymyksissä, joten eiköhän sovita niin, että Sinä böndenä otat kantaa vain Danny ja T Kansa-luokan asioihin !.
Muista tummulle/tuoralle jouluksi Wunderbaum !.
Kasarille olisi hyvä kauppapaikka koko vanhan vaakunan alakerta!!!! Oikea city kauppa paikka!!Tai vanha KOP talon alakerta,,bingo ulos ja Kasari tilalle!
Olen samaa mieltä kanssasi. kyllä on p:eestä! Olis ennemmin anttila saanut vaikka mennä konkurssiin tai muuta. Sen kun sais alas niin vois perustaa levykauppojakin.
Enää ei saa jatkuvasti Kokkolan halvinta limsaa kun lähtee Kasari pois. Ei kivaa :( ei lainkaan..