Hei. Yläasteen aikana minua häirittiin ja ahdisteltiin seksuaalisesti. Tämä ei ollut mikään pieni asia, vaan ahdistelua tapahtui luokassa opettajien edessä sekä välitunneilla. Opettajat eivät puuttuneet asiaan, terkkari ja kuraattorikin vain vähättelivät. Häirintää ei pidetty vakavana koska mitään fyysistä ei tapahtunut koulun alueella. Kuitenkin sitä tapahtui päivittäin. Nyt kun olen peruskoulusta jo valmistunut ja käynyt terapiassa, niin on tullut ilmi, että tämä häirintä on vaikuttanut minuun paljon enemmän, kun itse yläasteella tajusin. Onko siis mahdollista haastaa näin jälkikäteen koulu oikeuteen tai kannattaako haastaa nämä ahdistelijat?
Koulu selvästi siis laiminlöi minua, kun ei puuttunut asiaan millään lailla.
Voiko koulun haastaa oikeuteen jälkikäteen?
6
1180
Vastaukset
- Anonyymi
sanoisin että ennemmin ne ahdistelijat
- Anonyymi
Noista olisi pitänyt jo aiemmin tehdä rikosilmoitukset. Jälkikäteen olet todella heikoilla asian suhteen. Teoilla on vanhenemisaika laissa, ja ainoa rikos, mikä ei vanhene koskaan on henkirikos. Eli kansankielessä murha tai tappo. Mikäli rohkeutta riittää ja tarvittaessa myös rahaa, niin siitä vaan. Oikeudessa mikäli häviää, niin joutuu maksamaan omat & vastapuolen oikeuskulut. Nämä voivat olla helposti kymmeniätuhansia.
- Anonyymi
Kannattaa tehdä tutkintapyyntö. Ei tiedä tutkitaanko enää, mutta kannattaa nostaa asia ylös.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kannattaa tehdä tutkintapyyntö. Ei tiedä tutkitaanko enää, mutta kannattaa nostaa asia ylös.
Mikäli asioista on aikaa useampi vuosi, niin teot ovat vanhentuneet, ja niitä ei oteta edes tutkintaan. Toisekseen tässä oltaisiin pelkästään sana sanaa vastaan tilanteessa, vaikka tutkintaan lähdettäisiin. Vastapuoli kiistäisi teon, ja juttu kuivuisi kokoon. Jonkun pitäisi todistaa, että hän on nähnyt teot ja pystyä kertomaan niistä seikkaperäisesti.
- Anonyymi
Aion haastaa itse ala-asteeni. Haastaisin kyllä.
- Anonyymi
Jos saan kysyä, niin millä perusteella, ja mikä on rikos?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti23945198Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole12325976SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude32315654Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy16410791Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1229707Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369481Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!309383Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858468Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.2426814Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2216476