En tiedä yhtään mikä nimi mun seksuaaliselle suuntautumiselle on. Koska ihastun yhteisiin muistoihin enkä itse ihmiseen. Ihastuksen kohteen sukupuolella ei taida olla väliä. Olen huomannut ihastuvani vain läheisiin/tuttuihin ja sen perusteella olisin demiseksuaali. Se ei silti ole sitä mitä olen. Olen todella huono selittämään asioita mutta yritän selittää miltä ihastuminen minulle tuntuu:
-mielessäni on jotakin saippuakuplan tyyppisiä (muistoja) ja ne leijailevat ympäriinsä.
-kun ajattelen ihastustani niin en ajattele häntä ihmisenä vaan enemmänkin tapahtumina
-en silti halua seksiä ihastukseni kanssa. Tuntuu siltä että haluaisin vain läheisyyttä
En osaa sitten yhtään kuvailla mutta yritin ja jos joku osaisi auttaa niin olisin todella kiitollinen. Ja tuossa siis käytin yksikössä ihastusta vaikka en puhu yhdestä tietystä.
Nytkin olen ihastunut ystävääni ja unelmoin kaikesta mitä olemme tehneet yhdessä. Se tuntuu niin väärältä. En tunnne ketään joka ajattelisi samoin.
Auttakaa!!!
Anonyymi
3
133
Vastaukset
- Anonyymi
Oletko ajatellut, voisiko sinulla olla jotain muuta neurologista juttua tai vastaavaa? Siis jotain aspergeria tai muuta, joka vaikuttaa asioihin?
Se, ettei halua seksiä, määritellään kai aseksuaalisuudeksi.- Anonyymi
Olen ajatellut että voisi olla jotain aspergerin tapaista ainakin, ajattelen asiat täysin eri tavalla kuin muut.
Ap
- Anonyymi
Ehkä panromanttinen (koet romanttista vetoa ihmiseen sukupuolesta riippumatta, enemmän persoonan mukaan) ja aseksuaali (et halua seksiä)?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oulaisten vaalit, hyvä alku mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.
Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus64205Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va1142517Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J681068Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?191954- 37915
Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va38901- 47884
- 36836
Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke119815Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.35792