En tiedä yhtään mikä nimi mun seksuaaliselle suuntautumiselle on. Koska ihastun yhteisiin muistoihin enkä itse ihmiseen. Ihastuksen kohteen sukupuolella ei taida olla väliä. Olen huomannut ihastuvani vain läheisiin/tuttuihin ja sen perusteella olisin demiseksuaali. Se ei silti ole sitä mitä olen. Olen todella huono selittämään asioita mutta yritän selittää miltä ihastuminen minulle tuntuu:
-mielessäni on jotakin saippuakuplan tyyppisiä (muistoja) ja ne leijailevat ympäriinsä.
-kun ajattelen ihastustani niin en ajattele häntä ihmisenä vaan enemmänkin tapahtumina
-en silti halua seksiä ihastukseni kanssa. Tuntuu siltä että haluaisin vain läheisyyttä
En osaa sitten yhtään kuvailla mutta yritin ja jos joku osaisi auttaa niin olisin todella kiitollinen. Ja tuossa siis käytin yksikössä ihastusta vaikka en puhu yhdestä tietystä.
Nytkin olen ihastunut ystävääni ja unelmoin kaikesta mitä olemme tehneet yhdessä. Se tuntuu niin väärältä. En tunnne ketään joka ajattelisi samoin.
Auttakaa!!!
Anonyymi
3
140
Vastaukset
- Anonyymi
Oletko ajatellut, voisiko sinulla olla jotain muuta neurologista juttua tai vastaavaa? Siis jotain aspergeria tai muuta, joka vaikuttaa asioihin?
Se, ettei halua seksiä, määritellään kai aseksuaalisuudeksi.- Anonyymi
Olen ajatellut että voisi olla jotain aspergerin tapaista ainakin, ajattelen asiat täysin eri tavalla kuin muut.
Ap
- Anonyymi
Ehkä panromanttinen (koet romanttista vetoa ihmiseen sukupuolesta riippumatta, enemmän persoonan mukaan) ja aseksuaali (et halua seksiä)?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä831601Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2691531Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava2661252Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1691252- 56857
- 65834
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em64827Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui40811- 40797
Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤44771