Venäläisten omistamia tontteja strategisten kohteiden lähettyvillä Suomessa

Anonyymi

"Saarijärvi

Venäjän parlamentin alahuoneessa, duumassa edustajan avustajana työskentelevä liikemies on haalinut omistukseensa useita alueita Keski-Suomesta Saarijärveltä.

Erikoisin moskovalaisen poliitikon omistuksista sijaitsee keskellä metsää Kolkanlahdessa. Tontti hankittiin Saarijärven kaupungilta raskaan metalliteollisuuden tarpeisiin vuonna 2006.

Omistaja rakensi tontille hallin vuonna 2007 ja kuljetti sinne lastin teräsmetallirullia Magnitogorskista Uralilta. Rullalähetyksen jälkeen hallissa ei ole harjoitettu minkäänlaista liiketoimintaa. Piikkilangoin, sähköportein ja lukuisin kameroin valvotussa teollisuushallissa on ollut hiirenhiljaista jo seitsemän vuoden ajan.

Halli sijaitsee heikkojen tieyhteyksien päässä, kaukana kuljetusten kannalta välttämättömistä rauta- ja valtateistä. Vieressä on kuitenkin yksi Suomen tärkeimmistä tietoliikennemastoista. Puolustusvoimien hallinnoimalla alueella sijaitseva masto välittää Suomen turvallisuuden kannalta keskeistä viestiliikennettä.

Saarijärvellä on operoinut maanhankinnassa myös toinen venäläinen liikemies.

Pietarilainen liikemies etsiytyi edustajiensa välityksellä kaupungin virkamiesjohdon lähipiiriin vuonna 2008. Hänellä on yhteys Venäjän entiseen viestintä- ja informaatioteknologiaministeriin ja presidentin neuvonantajaan Leonid Reimaniin.

Hän tavoitteli moniportaisessa maanhankintasuunnitelmassaan kaikkiaan yli 200 hehtaarin suuruista maa-aluetta. Liikemies lupasi tuoda talousvaikeuksien kanssa kituvaan maaseutukaupunkiin työpaikkoja ja verotuloja kylpylän ja lomakylän keinoin. Ensin oli määrä saneerata kylmenevä korpimotelli luksusluokan terveyskylpyläksi, sitten rakentaa lähes 20000 kerrosneliön verran huviloita. Hankekokonaisuus kariutui ja hotellista ryhdyttiin puuhaamaan kyberkeskusta.

Liikemies on liikekumppaneineen hankkinut maata myös Pirkanmaalta Sastamalan Ellivuoresta tietoliikennemaston juurelta. Hän omistaa yhtiöidensä kautta maa-alueen myös Helsingistä, Vuosaaren satamasta.

Moskovalainen liikemies hankki maa-alueen Keski-Suomesta sotilasalueeksi luokitellun tietoliikennemaston juurelta. Alueelle rakennettiin jo lähes viisi vuotta sitten halli, jossa ei ole missään vaiheessa harjoitettu minkäänlaista liiketoimintaa. Hallin vieressä oleva masto välittää Suomen puolustuksen kannalta keskeistä tietoliikennettä."

Lähde: https://www.iltalehti.fi/uutiset/a/2015031119338528

28

2327

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vapiskaa perähikiä putleri tulee

    • Anonyymi

      Aika ahistavaa

      • Anonyymi

        Mikä? Se, että Venäläiset omistavat kiinteistöjä lähellä strateegisesti tärkeitä paikkoja, vai jokin muu?


    • Anonyymi

      Kiittäkää luojaa siitä että loi Putinin kaltaisen hyvän puolella olevan suurmiehen🙏

      • Anonyymi

        Putleri tekee hitlerit sillä guuppa seonnut ei tajua enää miksi edes sotii


    • Anonyymi

      Näitä yksityishenkilöiden omistamia rakennuksia on siroteltu sopiviin kolkkiin maata. Sisämaahan, maaseudulle, rannikolle, kaupunkien lähelle, saaristoon.
      Sopivia tukikohtia kun hyökkäyssota alkaa. Omistajat ovat vain kulissiomistajia.

      • Anonyymi

        Ja kaikki ne omistaa putleri


    • Anonyymi

      Oligarkkien omistuksessa olevien kerros­talojen asukkaat pelkäävät Hangossa
      https://www.hs.fi/talous/art-2000008672608.html

      ”Miksi mittaamattoman rikas oligarkki ostaisi kaksi loppuun kulutettua kerrostaloa Lappohjasta? Siinä ei ole kerta kaikkiaan mitään bisneslogiikkaa.”

      Tuossa on vähän toiselaninen, mutta silti vähän vastaava tarina. Pistää kyllä miettimään, että mitä oligarkkisuku tekee vanhoilla kerrostaloilla pienessä Hangon taajamassa?

      • Anonyymi

        Juuri näin.
        Asia haiskahtaa pahan kerran.
        Suurin virhe oli lakkauttaa Hangosta rannikkopatteristo. Sekin päätös tehtiin säästösyistä. Nyt on maksun aika. Korkoineen.


      • Anonyymi

        On valmiita kohteita tiedossa toisen valtion sisällä, joihin voidaan tukeutua jollain tapaa, jos hyökätään.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        On valmiita kohteita tiedossa toisen valtion sisällä, joihin voidaan tukeutua jollain tapaa, jos hyökätään.

        Näin on veli venäläinen ajatellut. Oligarkit ostelevat taloja ja saaria mistä haluttaa ja suomalainen jussi myy, silmissä kiiluu vaan eurojen kasa. Eipä tiennyt jussi, että samalla myi äitinsä ja eukkonsa sekä suloposkipenskansa.


    • Anonyymi

      häiriö ja kohina ääniä nuihin venäläisomistaisten kiinteistöjen läheisyyteen ja mastot muualle tai kiinteistöt pakko lunastukseen turvallisuuteen vedoten.

    • Sattuvasti paikkakunnan kansanedustaja Honkonen on venäjä-seuran puheenjohtaja. Tuo yya ja suomettumisen ajan neuvostoliiton propaganda-seura. Eikä ymmärrä edes PH erota! Vaikka eduskuntavaalit vuoden päässä.

      • Anonyymi

      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Petri pukkaa "venäläistä rauhanaktivismia" Suomessa esille. Syynä, koska vihapuhetta kohdistuu kaikkeen venäläiseen. Petri meinaa levittää länsimaista kulttuuria Venäjälle. Isot haasteet on poika ottanut. Länsimaisen kulttuurin vienti Venäjälle on haihattelua.
        Jotenkin haiskahtaa naapurista johdatelluksi nuo Honkosen teesit.

        https://www.verkkouutiset.fi/te-suomi-venaja-seura-sai-valtiolta-yli-800000-euroa/#f3f3223c

        No johan on summa! Olisi syytä nyt palauttaa raha takaisin opetusministerölle.
        Jos ovat rehellisiä nyt.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        No johan on summa! Olisi syytä nyt palauttaa raha takaisin opetusministerölle.
        Jos ovat rehellisiä nyt.

        Juuri niin ja sieltä maatalousministeriölle huoltovarmuuden kirstua varmistamaan.


    • Anonyymi

      Venäläiset ja Kiinalaiset ostavat Suomen pala palalta pois. Hölmöt myyvät vielä kaiken lisäksi isänmaatamme heille.

      • Anonyymi

        Olet oikeassa. Meille rakasta isänmaata ei tulisi kenenkään myydä mainitsemillesi ulkomaalaisille nelömetrinkään vertaa. Menneet sukupolvet ovat meille tämän maan kovalla työllä puolustaneet ja siitä kalliin hinnan, henkensäkin uhraamalla maksaneet.


    • Anonyymi

      Ainakin muutamia vuosia sitten venakkoja asui Kalmarissa. Vuokra kesämökit käytössään.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Ettei vaan tämä kaunotar olis vienyt miestäsi?

    • Anonyymi

      Tyhmiä nuo saarijärveläiset
      .

    • Anonyymi

      Se on on totta, että Kolkanlahdessa ei ole pistoraidetta, seisaketta puhumattakaan laiturista, mutta Iltalehden artikkeli tietämättömästi väittää, että halli sijaitsisi kaukana rautatiestä. Tämä venäläishalli sijaitsee 80 metrin päässä käytössä olevasta rautatiestä. Rautatiellä kulkee päivittäistä tavaraliikennettä välillä Haapajärvi Jyväskylä. Loppujen lopuksi kyse on vanhasta 60 luvulla rakennetusta henkilöjunaliikenteeseen sopimattomasta pätkästä, mutta pohjoiseen vievänä erittäin tärkeä pätkä. Suomessa on vain 4 rautatietä samalla leveysasteella joten tämä on tärkeä, koska on yksi niistä neljästä radasta. Faktoja vain tuon esiin.

    • Anonyymi

      Kaksi kiinnostavaa seikkaa on aina vain ajankohtaisempaa. Kuka myi tontin venäläisille ja miten se saadaan takaisin? Olisiko nyt jo korkeammalla taholla pakotteiden aikakaudella mahdollista puuttua asiaan esimerkiksi pakkolunastuksella? En odota että asioihin vastataan täällä, mutta asioita varmasti tutkitaan. Onhan tätä maakauppaa saanut kestää jo suhteettoman pitkään. Tästä parempaa tilaisuutta tuskin tulee puuttua asiaan.

    • Anonyymi

      Ei muuta kuin Valtio pakkolunastamaan myymään ne euroopan kansalaisille ja keräämään rahastoa ukrainan puolustusta ja jälleen rakennusta varten.

    • Anonyymi

      Onkohan Akun radion kodinkoneet tuotu Ukrainasta sotasaaliina Saarijärvelle!
      Saarijärveläislehti etusivullaan mainostaa paras valikoima kylmälaitteita otsikollaan.
      Venäläiset omistavat Akun radion.

    • Anonyymi

      Tästä aiheestahan on taas tänään ollut isot otsikot ja erityisoperaatio.

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      275
      7910
    2. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      65
      4597
    3. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      277
      3924
    4. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      52
      2599
    5. Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä

      Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä
      Suomalaiset julkkikset
      1
      2067
    6. Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä

      Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,
      Elokuva
      3
      1602
    7. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      5
      1467
    8. Ajattelin silloin

      että jos olet kiinnostunut, ihan oikeasti, niin kuulen sinusta vielä.
      Ikävä
      106
      1443
    9. TTP avajaiset

      Tuhannen Taalan Paikka avautuu 1.3-26. Onpa tosi mukavaa! Kiitos Jaanalle kun olet niin aktiivinen ja jaksat yrittää ja
      Haapavesi
      40
      1352
    10. Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!

      Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.
      Tv-sarjat
      0
      1341
    Aihe