Seinän ulkoverhoilu 3 vuotta vanha. Rakennettu käsittelemättömästä paneelista. Pintakäsittelynä ferrosulfaatti/rautavitrilli.
Seinät ovat nyt harmaat ja näyttävät hyvältä.
Olen miettinyt, että näyttäisivät hieman paremmalta jos laittaisin hieman öljyä harmaan pinnan päälle???
Kysymykseni on kannattaako suorittaa öljysumutus pensselöinti jolla saisi kaupunkitalon pinnan hieman kauniimmaksi?
Onko jotain pintaa huonontavia asioita odotettavissa jos harmaantuneen paneelin päälle laittaa öljyä?
Olen ajatellut öljyämistavaksi 10l paineruisku selkään ja iso pensseli jolla levittää ja painaa öljyä puun sisään. Vai riittääkö pelkkä öljysumutus?
Mikä olisi sopivin öljy tuohon hommaan?
Oletteko itse laittaneet öljyä kauniin harmaan päälle?
Olenko hommaamassa itselleni jatkuvaa ylläpitoa vaativan uuden turhan projektin?
Pintaverhoilu, uusi käsittelemätön paneeli
Anonyymi
2
450
Vastaukset
hyvä kysymys. Eikö siis kukaan ole öljynnyt talonsa ulkoverhousta jotta voisi kommentoida.
- Anonyymi
jäteöljy paras tollaseen korsuun..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 564951
Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen
Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot1774348- 1334023
- 673962
Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti
Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans523736Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"
Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe803552- 1133211
- 562961
- 252756
Korjaamo suositus
Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p172574