Mimmoinen laite tarvitaan, että saan puhelinpistokkeeseen tulevan ADSL-yhteyden langattomasti toisessa huoneessa olevaan PC-tietokoneeseen tai kannettavaan?
En siis halua vetää johtoa PC-tietokoneeseen enkä haluaisi kahta erillistä laitetta (ADSL-modeemi WLAN-tukiasema) puhelinpistokkeen luo
Langaton yhteys ilman ADSL-modeemia
9
2115
Vastaukset
- qwerty
No ei ole mahdollista. On olemassa kyllä adsl-modeemeja joissa on wlan sisäänrakennettuna. Sellaisella saat vain yhden laitteen pistorasian viereen/seinään. Muuta keinoa ei sitten olekaan.
- maallikko kysyy taas
Ehkä tuo otsikkoni oli väärä, kun kirjoitin että ilman ADSL-modeemia. Toki laitteessa tulee olla myös ADSL-modeemi, mutta vielä WLAN-tukiasema lisäksi.
Elikkä tarvitsisin laitteen, joka liitetään puhelipistokkeeseen ja joka jakaa ADSL-yhteyden PC-tietokoneeseen, jossa on WLAN-kortti. maallikko kysyy taas kirjoitti:
Ehkä tuo otsikkoni oli väärä, kun kirjoitin että ilman ADSL-modeemia. Toki laitteessa tulee olla myös ADSL-modeemi, mutta vielä WLAN-tukiasema lisäksi.
Elikkä tarvitsisin laitteen, joka liitetään puhelipistokkeeseen ja joka jakaa ADSL-yhteyden PC-tietokoneeseen, jossa on WLAN-kortti.Tuollaisia laitteita löytyy melkein valmistajalta kuin valmistajalta. Esimerkiksi Verkkokauppa.comissa noita on listattuna iso liuta. (Seuraa maksamaton mainos. :) Itse olen käyttänyt Telewell EA2000-purkkia (ADSL, 11Mb/s WLAN ja neliporttinen kytkin) Saunalahden verkossa ja homma on toiminut saumattomasti.
- qwerty
Karmawhore kirjoitti:
Tuollaisia laitteita löytyy melkein valmistajalta kuin valmistajalta. Esimerkiksi Verkkokauppa.comissa noita on listattuna iso liuta. (Seuraa maksamaton mainos. :) Itse olen käyttänyt Telewell EA2000-purkkia (ADSL, 11Mb/s WLAN ja neliporttinen kytkin) Saunalahden verkossa ja homma on toiminut saumattomasti.
D-Linkilläkin on oma mokomansa. Mutta ÄLÄ osta sitä. D-linkissä saat vaan vakallisen kakkaa. OIKEASTI.
Suosittelen buffaloa. - Maallikko
qwerty kirjoitti:
D-Linkilläkin on oma mokomansa. Mutta ÄLÄ osta sitä. D-linkissä saat vaan vakallisen kakkaa. OIKEASTI.
Suosittelen buffaloa.valmistajan hyvä malli. Hinta max 150 eur.
- Nimetön
Maallikko kirjoitti:
valmistajan hyvä malli. Hinta max 150 eur.
Linksys WAG54G-EU. Adsl ja 54Mbps tukiasema samassa. Pätevä laite. Ja hinta 104,90 e.
Tuolta: http://www.verkkokauppa.com/popups/prodinfo.php?id=15275 - maallikko
Nimetön kirjoitti:
Linksys WAG54G-EU. Adsl ja 54Mbps tukiasema samassa. Pätevä laite. Ja hinta 104,90 e.
Tuolta: http://www.verkkokauppa.com/popups/prodinfo.php?id=15275Vaikuttaa kohtuuhintaiselta.
- jepjep
Nimetön kirjoitti:
Linksys WAG54G-EU. Adsl ja 54Mbps tukiasema samassa. Pätevä laite. Ja hinta 104,90 e.
Tuolta: http://www.verkkokauppa.com/popups/prodinfo.php?id=15275Ostin tuollaisen helmikuulla verkkokaupasta.
Tyytyväinen olen ollut, laite toimii eikä pätki, hinta ok. Eikä tarvitse olla suuri atk-guru, vaan asennus onnistui tavalliselta tollukaltakin! - vämäkin on viahtoehto
Maallikko kirjoitti:
valmistajan hyvä malli. Hinta max 150 eur.
oletko katsonu applen vaihtoehtoa sellasisesta langattomasta palikasta? http://www.varimport.fi/tuotteet/tiedot.cfm?id=1670 itse suosittelin tuota. ja noita adsl purnukoita saat melko halvalla.
mielestäni melko mielenkiintoinen ratkaisu...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kunpa minä tietäisin
Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv312861- 1452732
- 1372237
Syitä välttelyyn
En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?1162163Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.
Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.131920Purrasta tehty huoli-ilmoitus
Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b0161821472Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu
Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu311256Miksi kaivattunne
ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo961234Pelottaa kohdata hänet
En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt891192Olisin halunnu vaan tutustua
Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno381148