Moottoripyöräilijä kuoli törmättyään poliisiautoon: Ei syytteitä

Anonyymi

https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/3b695fdf-c19d-449f-a993-e18a2f73421e

"Syyttämättäjättämispäätös perustuu siihen, että moottoripyörän nopeuden on tilanteessa täytynyt erittäin huomattavasti ylittää alueella voimassa ollut nopeusrajoitus. Auton kääntämisen alkaessa moottoripyörä oli tutkimusten mukaan ollut jopa useiden satojen metrien päässä poliisiautosta. Poliisin ei voida osoittaa menetelleen asiassa huolimattomasti, kun hän ei ole havainnut tilanteessa useiden satojen metrien päässä olevaa, erittäin kovalla vauhdilla lähestyvää moottoripyörää."

Pomperi veti 200 km/h poliisiauton kylkeen. Kannattiko?

12

182

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Noin se pitikin mennä.

    • Anonyymi

      Jumankekka, varma kevään merkki: Polunmäenkadulla ollaan herätty, ja pimeää houretta alkaa taas valua tälle palstalle 😊
      200 km/h kyykyssä kumit sutien ja keulien mennään kohta harva se päivä.

      Kohta tosiaan asfaltit on auki ja päästään tien päälle, mahtavaa!

      • Unohtamatta niitä suuria takarattaita.

        Mutta kausi on tosiaan paikallaan nyt aloittaa kun on ollut niin lämmintä.


      • Anonyymi

        Onko siellä jo ollut Street Trashin pilttuun edessä liikehdintää?


    • Anonyymi

      Olikohan kevyen liikenteen väylällä vai laivan rampilla?

      • Anonyymi

        Sitä ei juttu kerro, mutta rivien välistä voi päätellä että oli kuristusotteen osaava portsari.


    • Anonyymi
      • Anonyymi

        😅😅😅👍


    • Anonyymi

      Tiet vaan voivat olla paikoin niin huonossa kunnossa että hengenvaarallisia ajella , kuka muuten korvaa jos paikkaamaton routamonttu josta lähtee liitoon , hyvä jos henki säilyy , miten materiaaliset ja terveydelliset kustannukset , kenen maksettavaksi ?

      • Minusta kaikki ajavat omalla vastuullaan ja jos jotain hajoaa niin artisti maksaa.

        Ei ole kyllä routavauriot ainakaan itselläni mitään rikkoneet, ihan tavallista kulumista lukuun ottamatta ei ole tarvinnut mitään vaihtaa.


      • Anonyymi
        Jutustelija1 kirjoitti:

        Minusta kaikki ajavat omalla vastuullaan ja jos jotain hajoaa niin artisti maksaa.

        Ei ole kyllä routavauriot ainakaan itselläni mitään rikkoneet, ihan tavallista kulumista lukuun ottamatta ei ole tarvinnut mitään vaihtaa.

        Eivät aja. Lue tuo yllä oleva linkki. Jos jotain hajoaa niin on mahdollista hakea korvausta jos se on tien huonosta ylläpidosta johtuva.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      176
      10722
    2. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      85
      10199
    3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      232
      5639
    4. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      178
      4468
    5. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      127
      2950
    6. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      171
      2945
    7. L/OVER ikuisesti minun

      Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin
      Ikävä
      38
      1746
    8. Mitä voisit miehenä tehdä?

      Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä
      Ikävä
      298
      1338
    9. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      6
      1190
    10. Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!

      Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi
      Tv-sarjat
      16
      1114
    Aihe