Igora Drive.Monta sataa miljoonaa maksanut moottoriurheilu keskus.
Vain 100 km päässä Suomen rajasta.Katsomossa tilaa 50000 katsojalle.
Radalla piti ajaa Venäjän GP 2023 alkaen.Piti järjestää myös monia muita kansainvälisiä kisoja.Venäjä maksoi isot rahat että sai F1-kisan Venäjälle.
Nyt Venäjällä ei ajeta mitään kansainvälisiä kisoja.
Vain 100 km päässä Suomen rajasta.Katsomossa tilaa 50000 katsojalle.
Radalla piti ajaa Venäjän GP 2023 alkaen.Piti järjestää myös monia muita kansainvälisiä kisoja.Venäjä maksoi isot rahat että sai F1-kisan Venäjälle.
Nyt Venäjällä ei ajeta mitään kansainvälisiä kisoja.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Russian Touring Car Champion ajetaan kyllä.
Venäjän GP Putinille tärkeä asia.Oli aina seuraamassa kisoja.
Voihan siellä ajaa ladoilla romurallia.
Ladojen valmistus loppuu Venäjällä Renaultin päätöksen johdosta.
On niillä vielä vanhoja ja valmistaahan ne jotain muitakin romuja. Saattavat myös kansallistaa, mutta sitten menettävät ulkomaiset sijoitukset pitkäksi aikaa. Putler on aika helvetin tyhmä
Kohta voi tulla idästä auton ostajia rahakasseineen Ladan kiilto silmissä.
Ei millään maalla ole varaa ajautua samanlaisten pakotteiden kohteeksi kuin ryssät.
Siellä ajetaan uusi Lada Cup.Kisaan osallistuu myös ex-F1 kuskit Kvjat Petrov ja Mazepin.
Vuonna 2050 voidaan taas mennä sinne katsomaan kisoja. Myymällä parit sukkahousut ja farkut voi paikanpäällä ryypätä ja rellestää viikon. Ennen paluuta berjozkasta vielä maatuskat ja muut tuliaiset mukaan.
Raha ratkaisee. Sota Ukrainassa kestää sen aikaa minkä kestää mutta sen jälkeen Venäjä tekee länsivalloille sellaisia tarjouksia joista ei voi kieltäytyä ja pakotteet puretaan alta aikayksikön. Ahneus ja bisnes määrää länsimaisen ajattelun. viimeistään 2026 tuolla radalla pidetään kansainvälisiä kisoja.
Voisin lyödä vetoa aika isosta summasta ettei ajeta. Länsimaat ei tarvitse muutaman vuoden kuluttua ryssiltä enää öljyä, kaasua eikä mitään muutakaan. Hyvin pieni mahdollisuus jos syrjäyttävät putlerin, maksavat kaikki vaaditut sotakorvaukset ja korvaukset yritysten omaisuudesta mitä venäjälle jäänyt, mutta ei niillä riitä rahat pitkiin aikoihin. Pitäisi vaatia myös täydellinen aseriisunta varsinkin ydinaseista.
Ukrainan jälleenrakennukseen ja sotakorvauksiin menee venäjältä aika iso siivu, semmoinen biljoona euroa.
Juha Sipilä, Hallintarekisteri ja EK-00mus
nuo voi laittaa menolipulla Allegroon !
Onko tietoa onko radalla ollut käyttöä tänä kesänä vai kasvaako se jo heinää?
Venäjän Kymiring!
ON kuitenkin oikea moottoriurheilurata toisin kuin tuo moottoriratojen irvikuva Kymiring.
Olisi muuten hyvää mainosta maanrakennualan yrittäjille ja muille mitkä osallistuisi talkoilla ja saivat vaikka pysyvät mainokset, katsomopaikat tai osuuden yrityksestä. Valtiokin työntää rahaa Italiaan ja minne tahansa, mutta yhtä kunnollista rataa ei voida tukea.
Totta, on muuten mahtava tuo uusi Venäjän rata. Paljon korkeuseroja ja kovaa ajettavia mutkia ja pitkiä suoria. Mahtava rata!!!
https://www.youtube.com/watch?v=hQ-X8eEuXWs
Eihän Kymiring ole edes valmis vielä. Eikä valmistu koska se on vetänyt mukanaan alueelta monta rakennusfirmaa konkurssiin tai velkasaneeraukseen.
Mistä luulet Kymiringin saavan rahaa?
Aina sitä löytyy, ulkomailta jos ei Suomesta. Veikkauksenkin pitäisi rahoittaa ja enemmän jos on jo rahoittanut.
Ovat saaneet Igora Driville ainakin yhden tapahtuman täksi kesäksi: 28.elokuuta siellä järjestetään polkupyörien kilpa-ajat. Kilpa-ajojen ulkopuolella myös sunnuntaifillaristit pääsevät polkemaan radan ympäri niin halutessaan!
Kovin ympäristöystävällistä kun kyseessä kuitenkin F1 tasoinen moottorirata.
Fillariradaksi juuri sopiva, ei moottoriurheiluun.
Suomeksi radan sijainti on Raudun Pirholanmäki. Lähellä Karjalan Kannaksen korkeinta kohtaa.
Siitähän Suomi saa radan kun otetaan Karjala takaisin vain onko se Suomelle kuuluvalla alueella? Voisihan sitä rajaa turvallisuuden vuoksi siirtää 300km venäjän puolelle. Se 300km voisi olla Nato-vapaata ettei putleria pelota.