passin hakeminen 2022

Anonyymi

Nyt kun hakuajat ovat ruuhkautuneet täysin, miten menetellään? Avaanko hakusivut monta kertaa päivässä tarkastaakseni, jos aikoja olisi tullut? Pitääkö joka paikka 200 km säteellä klikata auki joka kerta erikseen ja tarkistaa, onko juuri tähän paikkaan auennut uusi varattava aika?
Passi meni vanhaksi enkä henkilökorttia ole tähän asti omistanut- kuinkahan monessa paikassa ajokortti ei kelpaa tunnistautumiseen....

3

260

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Passi kelpaa joka paikassa tunnistautumiseen, ei tarvi mitään henkilökorttia erikseen.

      • Suomessa en viitsi kantaa passia mukana, joten haen henkilökorttia aina autossa/laukussa pidettäväksi. Matkustelua varten haen passia. Molemmat olisi kiva saada.
        Poliisin sivut vaan ovat niin juntturassa ja jonottajia riittää, ettei pääse varaamaan aikaa poliisiasemalle . ongelma on siis se, etten siis pääse edes varaamaan aikaa.
        aloittaja


    • Anonyymi

      Olisko mahdollista anoa jostain maailmankansalaiseksi, siis ei yksittäin minkään maan kansalaiseksi?
      Se kävis mulle ,en ole patriootti enkä muukaan kansallismielinen mutta maailman tai maapallon kansalaiseksi voisin ruveta.
      En yleensä sodissa ole kenenkään puolella vaan onalla puolellani,omaa tonttia ja henkeä puolustaen ,missä se nyt milloinkin on.
      Liika patriotismi ja kansallismielisyys on kaiken pahan alku ja juuri ja aiheuttaa maailmaan suurimman osan ennenaikaisia kuolemia eri kahinoissa ja sodissa ympäri maapallon mikä ei ole koskaan hyvä asia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos nainen harrastaa seksiä

      Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi
      Ikävä
      244
      2266
    2. Pihlaja-puulle

      Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos
      Ikävä
      15
      1491
    3. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      14
      1426
    4. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      371
      1265
    5. Kysymys Kuhmolaisille

      Hei. Olen 32 vuotias nainen ja muutin Kuhmoon noin 12 vuotta sitten. Mutta nyt täytyy ihmetellä ihan ääneen että onhan t
      Kuhmo
      22
      1004
    6. Savimajasta lääketieteen tohtoriksi - ja ei tikkua ristiin

      ”Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua rist
      Maahanmuutto
      177
      891
    7. Ensi viikolla tulen takaisin

      Ja käyn varmaan siellä monta kertaa. Monta mahdollisuutta nähdä jos olet siellä päin
      Ikävä
      19
      826
    8. Taidat nainen haluta vain sitä yhtä asiaa?

      Minusta tuntuu nyt siltä.
      Ikävä
      75
      772
    9. Olen valtavan ihastunut

      Yritin sen sinulle viime viikolla kertoa, mutta liikaa muuttujia ja isoja tunteita, niin en kyllä ollut kovin selkeä.
      Ikävä
      57
      746
    10. Oon varma siitä

      Että oot vain mun rahojen perään, nainen. Siks et kelpaa mulle, että joku helpompi. M-mieheltä
      Ikävä
      101
      745
    Aihe