joo eli multa huijattiin torissa 125e joskus syyskuussa ja tein rikosilmotuksen. Kauan ny kestää et saan massit takas.
Kauan kestää että saan rahat takaisin
5
270
Vastaukset
- Anonyymi
Suottaapi tuo kestää tai olla kestämättä. Rahat saat tietty heti, kun huijari maksaa ne
takaisin. Siinä on sitten muutama mutka, jos koijari ei halua vapaaehtoisesti maksaa.
1. Tarvitaan lainvoimainen oikeuden päätös, että huijarin on korvattava kärsimäsi vahinko.
2. Kiikutettuasi päätöksen ulosottomiehelle, pitää huijarilta löytyä jotain ulosotettavaa.
Varaudu siihen, ettet tule rahojasi saamaan takaisin. Ulosotto kannattaa kuitenkin uudistaa tasaisin väliajoin, 20 vuotta säilyy korvausvelvollisuus, raksuttaen korkoa koko ajan.- Anonyymi
Muuten meni aivan oikein, mutta voi olla, ettei 20 vuoden korvausvelvollisuus. Se on 20 vuotta silloin, jos tekijä on tuomittu vankeuteen, yhdyskuntapalveluun, tai valvontarangaistukseen.
Jos kysyjän tapauksessa huijari ei ole taparikollinen, jolla on kymmeniä, tai satoja tekoja, niin hän saa sakot, jolloin aika on 15 vuotta. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Muuten meni aivan oikein, mutta voi olla, ettei 20 vuoden korvausvelvollisuus. Se on 20 vuotta silloin, jos tekijä on tuomittu vankeuteen, yhdyskuntapalveluun, tai valvontarangaistukseen.
Jos kysyjän tapauksessa huijari ei ole taparikollinen, jolla on kymmeniä, tai satoja tekoja, niin hän saa sakot, jolloin aika on 15 vuotta.Kiitoksia täsmennyksestä.
- Anonyymi
Ei ole sinun vikasi, että sinua huijattiin.
Itse en kuitenkaan ymmärrä, miksi kukaan käy kauppaa jossakin netin alustoilla. Ostaja ei voi tietää koskaan, onko tuotetta edes olemassa. Ja myyjiäkin huijaavat nykyisin, eli kalastelevat pankkitunnuksia.
Itse voisin sillä tavalla kauppaa käydä netin kautta, että myyjä tuo henkilökohtaisesti tuotteen kotiini ja voin tarkastaa tuotteen kunnon rauhassa. En todellakaan lähde mistään postista hakemaan mitään. Käteiskauppa. - Anonyymi
Et ikinä. Luultavasti päästää ulosottoon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 702952
- 462564
Kuoleman pelko katosi
Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä4322225- 792128
- 951956
- 321702
- 121526
Kuhmolainen on selvästi kepun lehti
Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan171487Mitä nämä palautteet palstalla ovat?
Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?271302Ei mun tunteet
ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil191175