KKV:n tutkinnassa olevat isännöitsijät laitto erillisvelotus hinnastot käyttöön

Anonyymi

Mitä haittaa miljoonien sakot 6:lle isännöitsijä firmalle kartelli syytteistä kun tapasivat Italiassa, ei mitää.
Ne laittovat vuonna 2016 toimeksi ja erillisvelotus hinnastot voimaan ja eiku käyttöön ja vuosi vuodelta on hintoja nostettu, hinnasto joka on kolme sivua pitkä! Kun sitä lukee niin ei enää tiedä mitä kuukausimaksulla saa, noh puhelimeen vastaaminen on ilmasta.
erillisvelotus lista on käytännössä niin sekava että siitä ei saa tolkkua, maksuja on siellä täällä, hämärrettynä. Mutta lopputulos on että pienitaloyhtiö rahavaikeuksissa ja samaan aikaan isännöitsijä maksut yli 50% noussut vuodesta 2016-2021, huimin vuosi oli n. 75% nousua. Kun niissä ei ole vielä järkeä, hurjat vuosi heittelyt ja ei mitään isoa remonttia tehty, joitain lukkoja vaihdettu.
Hallituksessa pitää olla osaavia ihmisiä ettei koko hallitusta/osakkaita viedä kuin pässiä narussa. Osaava isännöitsijä puhuu paljon ja salaa hyvin olennaisen tiedon siis kukaan ei tiedä mistään mitää paitsi isännöitsijä joka saa 25% palkanlisää niistä töistä mitä saa myytyä erillisveloituslistalta taloyhtiölle ja selkeä kytkös "aliurakoitsijoihin" olkoon verkkoturvallisuus, paloturvallisuus tai rakennusurakoista kyse.
Ei pysty oikeuskaan estämään kartellia.

1

102

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Sä et pääse yli, mä en pääse yli

        Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V
        Ikävä
        132
        1614
      2. Hirvittävä onnettomuus.

        Voimia ja lohdutusta suuressa surussanne🙏🙏.
        Rovaniemi
        39
        1526
      3. Hei sinä nainen

        Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa
        Ikävä
        60
        1286
      4. Missä väleissä ollaan

        Jatkossa? Vai ollaanko missään? Koetko ikäväksi näkemisen)
        Ikävä
        68
        1275
      5. Kelan perkeleellinen käytäntö

        Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei
        Maailman menoa
        201
        1047
      6. Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?

        Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi
        Maailman menoa
        265
        1036
      7. Riittääkö vielä

        Pelkät kuvat? 😉
        Ikävä
        69
        1034
      8. Mitä toivot

        Välienne olevan?
        Ikävä
        74
        945
      9. Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."

        Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää
        Suomalaiset julkkikset
        16
        880
      10. Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta

        Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps
        Maailman menoa
        106
        858
      Aihe