Tein Elisan ohjeiden mukaan generaattorilla htacces.acl ja htpasswd.acl-tiedostot. Tallensin ne salattavaan tiedostoon. Kun sivuille menee niin se kysyy salasanaa. Hurraa..mutta...back-napilla sivuille pääsee taas ilman salasanaa? Pitäiskö sieltä jotenkin kirjautua sit ulos. En nyt ymmärrä yhtään. Tietääkö joku mitä tehä? Tuskin se noinkaan ihan menee.
htaccess ja salaus
Henki menee
2285
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Ei paniikkia, selaimesi vain muistaa kirjautumisesi ja serveri päästää sinut automaattisesti salasanan takana olevaan paikkaan. Jos salasanaa kysytään uudelleen sen jälkeen kun olet sammuttanut selaimen niin homma toimii ihan normaaliin tapaan.
Saako sitä mitenkään niin, että selain ei palaa sinne ilman tunnareita? Olen kuullut, että PHP:llä voisi tehdä salauksen mutta minulla ei ole tietokantaa ja muutenkin olen tumppu näissä asioissa:)