ottanut rescue- koiraa venäjältä tai virosta?
Ajattelin vain kysellä, että kuinka nopeasti koira "oppii" suomen kielen jne?
Meille olisi tulossa 10kk narttu ja arveluttaa hieman.. Onko kuinka monella tuonikäisellä ollut arkuutta tms? Mitä tahansa kokemuksia kertoilkaa. :)
Ajattelin vain kysellä, että kuinka nopeasti koira "oppii" suomen kielen jne?
Meille olisi tulossa 10kk narttu ja arveluttaa hieman.. Onko kuinka monella tuonikäisellä ollut arkuutta tms? Mitä tahansa kokemuksia kertoilkaa. :)
Vastaukset 7
Vanhimmat
Et kait sinä kuvittele, että koira puhuu venäjää.
Jos koira on elänyt pikkuisesta asti venäjällä, on se myös tottunut kuulemaan vain sitä kieltä. :) Tätä tarkoitin.
tarvitsee erityisen paljon aikaa, koska on usein epäselvää, mitä koira on jo ehtinyt kokea. Sosiaalistaminen voi olla minimaalista ja peruskäskyt on opeteltava "uudelleen". Arkuuttakin voi ilmetä, mutta siitä huolimatta on pystyttävä koiralle näyttämään oma paikkansa. Koira kokee turvallisuutta rajoista ja rakkaudesta. Onnea koiran kanssa!
...sivuillani, siellä vierailemisen arvoisia linkkejä ja myös oman rescue koirani päiväkirja jota aika ajoin päivittelen...
http://personal.inet.fi/koti/ex-varju.tara/index.htm
Meillä on koira Laagrin varjupaikista Tallinnasta. Petsin kautta otettu. Koira "oppi suomen kielen" melkein heti, nimen oppimisessa meni pari viikkoa. Koira oli meille tullessaan n. 1,5v ikäinen. Ei ole minkäänlaista arkuutta ilmennyt, mutta sehän on ihan koirasta kiinni. Täysin terve ja hyväkuntoinen koira, karva kiiltää ja ruoka maistuu. Ollut meillä nyt 3kk enkä pois antaisi. :)
Heips!!!Mulla itelläni on Virosta yksityisesti tuotu dobberi,kävin hakemassa.Ja ei ollut mitään ns."kielivaikeuksia"sen kanssa.Koira ei ymmärrä "kieltä"vaan se käsittää asiat äänensävyn perusteella.Mun koiralla ei ole minkäänlaisia arkuuksia ym.Mut voit varautua siihen,että koirasi voi seurailla sua joka paikkaan,riippuu miten sitä on kohdeltu eli kysymysessä on silloin eroahdistus.Eläin pelkää,että se hylätään ja siksi seuraa omistajaansa joka paikkaan.Se menee ohi ajan kanssa kun vietät koirasi kanssa mahd.paljon aikaa,se oppii luottamaan suhun ja ymmärtää sen,ettet hylkää sitä vaan tulet aina takaisin.Varaudu myös ostamaan haukunestopanta,koska yksin jäädessään ja uudessa ympäristössä/paikassa se haukkuu ja naapurit voivat hermostua.Suosittelen sitruunalla varustettua haukunestopantaa,niitä saa joka eläinkaupasta.Joko vuokralle(mitä en suosittele,koska voit tarvita sitä myöhm.ja ne vuokraavat vain viikoksi)vaan osta se.Maksaa lähemmäs sata euroa.Hyviä yhteisiä hetkiä teille! :)P.S.Käyttäkää koira eläinlääkärissä ja varmistakaa,ettei se ole tiine.
Itselläni kun ei ollut näistä rescue koirista minkäänlaista kokemusta, olin vain valmistautunut tekemään kaikkeni saadakseni koiran olon paremmaksi. :)
Huomenna mennään hakemaan hauva kotiin. :) Kuulemma kunnon sylivauva saadaan. :p