Etsin syntymäpaikkaa yhdelle sukututkimukseni esiäideistä

Anonyymi

Eilinen kirjoitukseni meni väärään kategoriaan eli nyt sukututkimuksen kohdalle:

Olen tutkinut sukuani ja muitakin tuttavien sukuja jo oli 20 vuotta. Joskus joku pitkäaikainen ongelma ratkeaa itsekseen. Näin kävi esim. iso -isoisä Otto Wilhelmille ja koulutoverini vastaavalle pelkälle Otolle.
Nyt ongelmani tuntuu ylipääsemättömälle Tiedossa on henkilön ( iso-isomummu) etunimi Chrsitiina, kuolinaika ja paikka ja lähiomainen silloin. kuollessaan. Lapset ovat Nordman-nimimisiä, henkilö itse vain Mårtenssonin tytär. Vihkimistä kenenkään kanssa ei löydy. Kuolinikä vuosina ja paikkana on Turku. 1835.Syntymä, jos tieto on oikea olisi vuosina 1777-1778. Nimenä saattaa olla ottaen huomioon ne em aikakauden papit syntyessä Christina, Stina , Tina tai yhdysnimi esim Maja Stina, Stina Lisa jne. Voiko kukaan neuvoa, miten ongelma ratkaistaan. Christiinan lapset Nordmanni.nimiset ja siitä eteen päin ovat varmoja ja tiedossa jo sukuraamatussakin kirjoitettuina, mutta haluaisin tietää olenko Ahvenanmaalta tai jostakin muualta lähtöisin. Monet Christiinat Mårtenssonin tyttäret ovat kuolleet jo ennen avioikää.

12

192

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Chrisitina ei ole oikea nimi

      • Anonyymi

        Hiski hakee kaikki , Stinat, Christinat ja kaksoisnimetkin kuten Lisa Stina jne. Ikävintä on, että papit ovat ollet niin välinpitämättömiä. Jos löytyy synnyttäneen ikä on jo paremmalla puolella, vihkiminen ratkaisee ehkä eniten, kun siinä näkyy paikkakunnat, toisaalta puuttuu iät. Täytynee tarkistaa vihjeet.


    • Anonyymi

      Löytyy. Se on Anna Stina eli Annastiina. Syntynyt jo 1776 Turussa. Sukulinja johtaa Saksaan, josta tuli mestari järvimalmia jalostamaan.

      • Anonyymi

        Tarkistan kohta sopiiko. kiitos


      • Anonyymi

        En löytänyt Turusta suomalaisesta enkä ruotsalaisesta seurakunnasta. Stinan isän nimi on varmuudella Mårtens, eli Stina on Mårtens:dr, hän on sitä ollut sekä synnyttäessään tyttärensä että kuollessaan, molemmat Turun suomalaisessa seurakunnassa. Lapset ovat saaneet isänsä sukunimen Nordman ja Nordman on ollut Stinan lähin omainen hänen kuollessaan. Stina on synnyttänyt Stinanan ja kuollut Christiinana. Valitettavasti papit eivät ole olleet kovin tarkkoja ja synnyttäneen iät puuttuvat.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        En löytänyt Turusta suomalaisesta enkä ruotsalaisesta seurakunnasta. Stinan isän nimi on varmuudella Mårtens, eli Stina on Mårtens:dr, hän on sitä ollut sekä synnyttäessään tyttärensä että kuollessaan, molemmat Turun suomalaisessa seurakunnassa. Lapset ovat saaneet isänsä sukunimen Nordman ja Nordman on ollut Stinan lähin omainen hänen kuollessaan. Stina on synnyttänyt Stinanan ja kuollut Christiinana. Valitettavasti papit eivät ole olleet kovin tarkkoja ja synnyttäneen iät puuttuvat.

        Niin kiitos kiinnostuksesta, työ on vain turhauttavaa kun aluksi löytyi 32 Mårtenssonin tytärtä iältään sopivaa ja sitten ne piti hylätä, joko siksi, että ovat kuolleet jo ennne kouluikää tai avioituneet jonkun muun kanssa usein omalla paikkakunnalla. Olin varma aluksi Ahvenanmaasta, ihna tutkijan alkutaipaleella. Kun lähdin uudelleen tarkentamaan, minusta tuntuu että muuttaneiden nimissä on syntynyt katoa. Muistan löytäneeni ison perheen vanhempien tyttärien muutot Ahvenanmaalta Turkuun. Minulla on sukuraamatussa täysin varmoja tietoja nykyaikaa kohden ja kuolinilmoitukset lehdistä muistona ja perintönä aikaisemmin eläneiden tallentamina. Mitään suurta virhettä ei ole päässyt tapahtumaan, mutta rakastan Ahvenanmaata kuin olisin siellä syntynyt, täytynee kuitenkin hylätä. ehkä jotakin muuta kautta vaimojen sukulinjoja pitkin.


    • Anonyymi

      Tämä ei ole tiedossani.

    • Anonyymi

      Annastiina löytyy kummimerkintöjen avulla! Kun ei ole suvun lupaa, en anna tarkempia tietoja. Sukulaiset vihaavat kaikkai nettitutkijoita.

      • Anonyymi

        Näillä kellään ei ole kummeja edes, joita olen löytänyt. Koko rannikko on täynnä Mårtensoneja ja Nordmanneja ja Christiina on heillä yleinen etunimi , samoin monet miestennimet. Tiedän tai tunnen sen vihan, myös ammattisukututkijat eivät ole hyvillään harrastelijoista. En usko kyllä enää Annastiinaan. Löysin Inkoosta tietoihin sopivan Christiinan. Nordmannin äiti on taas todennäköisesti syntynyt Inkoossa, joten jotakin yhtäläisyyttä löytyy. Mitään täysin varmaa ei ole koska valittavina on alkuun paljon ja ne täytyy poissulkea ja jäljelle jäävien kohdalalkaan ei voi olla varma. Rakastuin retkeillessä perheen kanssa Ahvenanmaahan ja Myrskyluodon Maijan siivittämänä (tv uusintana) lähdin ottamaan selvää uudelleen tästä ongelmakohdasta. Olen aina tuntenut omakseni paikkakunnat, joissa sukuselvityksen mukaan esivanhempiani on asunut. Saatta nämä jossakin 1600 luvulla olla sieltäkin., mutta Inkoo ei ole Ahvenanmaata Muutenkin äitini äidin suku on kiertänyt rannikkoa, Salosta Ouluun asti, joista on varmaa tietoa. Turusta ja Pietarsaaresta lehtien hautailmoituksia ja sukuraamatussa nimet. He keitä etsin, kuolivat keuhkotautiin nuorena, rankan työn uuvuttamina, vaikak ainakin toinen oli lähtöisin aatelissuvusta ihan alkuaan. Pojat jäivät alaikäisinä orvoiksi. Nämä ovat myöhäisemmät vaiheet. Haluaisin t myös ietää syyn, miksi molemmat päätyivät Turkuun kuolemaan.


      • Anonyymi

        Et tarvitse lupaa kenenkään suvulta. Jos oikeasti olisit sukututkija, tietäisit tuon ilman muuta. Valitettavasti häiriköt pakkaavat pesiytymään sukututkijoitten palstoille, koska suuri osa niistä itse rötöstelleet ja pelkäävät paljastumistaan.


    • Anonyymi

      Mitä auneistoa tämä koskee?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      468
      8412
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      119
      5790
    3. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      252
      4736
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      50
      4580
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      61
      4085
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      160
      3910
    7. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      167
      3712
    8. Sinun ja kaivatun nimikirjaimet

      Mitkä ne on ? Meillä H❤️M 👩‍❤️‍👩
      Ikävä
      90
      1678
    9. Onko sinulla ja kaivatulla

      joku yhteinen tärkeä paikka?
      Ikävä
      90
      1138
    10. Mikä on viimeisin asia

      mitä olen sinulle kertonut?
      Ikävä
      42
      827
    Aihe