Nyt ei ole oikea aika purkaa maskisuositusta.

Anonyymi

Virusta esiintyy yhä laajasti
Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiirin HUSin apulaisylilääkäri, dosentti Eeva Ruotsalainen ei ole samaa mieltä maskisuosituksen keventämisestä ja hämmästelee THL:n mahdollista linjausta. Hänen mielestään lievennys olisi liian aikainen, kun koronatartuntojen määrä on korkealla koko maassa ja ihmiset ovat palaamassa lähityöhön.

– Nyt ei ole oikea aika purkaa maskisuositusta. Tässä on suuri ristiriitaisuus, kun samaan aikaan koronavirusta esiintyy laajasti, sairaanhoidon kuormitus on vielä korkealla ja rajoitukset ovat käytännössä poistuneet, hän toteaa.

Oman riskinsä tilanteeseen tuo Ruotsalaisen mukaan myös muita Pohjoismaita matalampi rokotuskattavuus kolmansien rokotusten osalta.

Kolmansien rokoteannosten kattavuus aikuisväestössä on Suomessa 61 prosenttia, kun se on Tanskassa 78 ja Norjassa 68 prosenttia. On myös viitteitä siitä, että suoja sairastetusta omikronvariantista jää matalammaksi ja hiipunee nopeammin pois. Myös deltavariantti antoi suojaa omikrontartunnalta vain noin kolmen kuukauden ajaksi.

– Emme voi luottaa siihen, että taudin sairastamalla saataisiin pitkäkestoista suojaa. Meillä on kolmansista rokotteista ikääntyneillä ja hoivakotien asukkailla jo kohta viisi kuukautta. Heillä rokotesuoja on muutenkin heikompi kuin perusterveillä työikäisillä. Eli rokotesuoja on hiipumassa väestössä niillä, jotka vakavan taudin suojaksi tarvitsisivat jo neljännen annoksen, sanoo Ruotsalainen.

Koronatartuntojen määrä on yhä korkealla. Myös epidemian kulkua ennustavat jätevesitutkimukset näyttävät, että koronaviruksen perimän kokonaismäärä Suomen jätevesissä on edelleen korkealla tasolla.

– Ei ole vielä viitteitä siitä, että tämä epidemia olisi kansallisesti rauhoittumassa.

Sairaaloissa yhä paljon koronapotilaita

3

149

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Saahan sitä käyttää vaikka ei olisi suositusta. Mikä sua vaivaa?

    • Anonyymi

      Puretaanko viimeisetkin rajoitukset huomenna keskiviikkona ?

      Viini virtaa ja banjot soivat, mutta virus niittää omaa satoaan hiljaisesti.

      Tänään on ilmoitettu 26848 uutta tartuntaa.

      Menehtyneitten määrää ei ole vielä ilmoitettu.
      Heitä on ollut viime aikoina noin 100 viikossa.

      • Anonyymi

        HS:n korona­katsaus: 1
        teho­hoidon tarve kasvanut hieman, kuolemat yli kaksin­kertaistuneet.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yli 3 Vuotta sinä jaksoit

      ja yrititit ottaa selvää minusta. Aika hämmästyttävää. Naiselle.
      Ikävä
      88
      1374
    2. Jasmin Vähäkangas paljastelee

      Eilinen päivä on heillä kulunut biitsillä niin silloin tuo äiti ihminen on intoutunut paljastelemaan kunnolla. Laittanut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      190
      1177
    3. Mikä minussa sitten

      Kiihottaa enemmän kuin muissa?
      Ikävä
      74
      1029
    4. Mikä on viimeinen

      este joka vielä pitää sinut ja kaivattusi erillään?
      Ikävä
      78
      923
    5. Miksi kumppaniehdokkaan oma elämä on teille ongelma?

      Täällä monesti kuulee vaatimuksia siitä, että kumppaniehdokkaalla ei saisi olla lemmikkejä, lapsia, kavereita, eksiä, su
      Sinkut
      358
      829
    6. Näin kaivattuni viimeksi...

      ...? Se tuntui kuin... ?
      Ikävä
      59
      787
    7. Oikea nainen

      On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t
      Sinkut
      168
      774
    8. Miehet lähtevät itse pois deittailumarkkinoilta

      Ovat saaneet tarpeekseen naisista. Tyypillisin poistuja on: Koulutettu, työssäkäyvä, etsii pitkäaikaista parisuhdetta.
      Sinkut
      209
      752
    9. Kangaskylän alkoholi-hurjastelijat

      Oppi olkoon että autollessa etanoli kuuluu pääasiassa 95 E10 polttoaineseen, siihenkin vain enimmillään 10% vahvuisena t
      Hyrynsalmi
      5
      717
    10. Taidan lähettää kaveripyynnön

      Sulle nainen. Otan vaan rohkaisuryypyn ensin.
      Ikävä
      43
      645
    Aihe