Soitin rikosuhripäivystykseen sanoakseni ÄÄNEEN, että minua on vainottu.
Kertoakseni mitä vuosia sitten tapahtui ja miltä se minusta tuntui, mutta rikosuhripäivystäjä vain tivasi miten voi auttaa. Mistä minä tiedän, miten päivystäjä voi auttaa. Olisi sanonut mieluummin "haluan tietää mitä sinulle on tapahtunut ja olen valmiina auttamaan".
Kun olin purskahtamassa itkuun ja korotin itkuisena ääntäni, päivystäjä lopetti puhelun, koska hänelle ei ääntä koroteta. Rikoksen uhreilla ei ole siis oikeutta tunteisiin, enkä päässyt kertomaan vieläkään mitä tapahtui.
Rikosuhripäivystyksessä ei ymmärretä rikoksen uhreja.
Rikosuhripäivystys
7
1597
Vastaukset
- Anonyymi00001
Myös minulla erittäin huono kokemus! Sain osakseni vähättelyä; tämän vuoksiko otitte yhteyttä? Onko tämä nyt niin iso asia että kannattaa ottaa yhteyttä poliisiin?!!!
Uskomatonta! - Anonyymi00002
Olen tehnyt ilmoituksen että epäilin henkirikosta läheiselle. Murhaa.
Minä tein ihan poliisin järjestelmään ilmoituksen.
Sekä varmaan jonkinlainen yleiskatsaus tietoihin ja myös toisten elämään olisi avannut asiaa.
Ilmeisesti ei muistanut, ymmärtänyt tai osannut asiaa siviilipoliisi. Ei ota kantaa onko kulttuurisidonnainen tai järjestäytyneen rikollisuuden henkilöiden kostomurha.
Ilmeisesti siellä patologian laitoksella olisi voitu tutkia paremmin isoäitini ruumis.
Hänellä oli jälkiä kuristamisesta ja ranteissa hankaumia.
Kerroin myös vainosta ja esimerkiksi tästä auton jäljittämisestä, seuraamisesta. Myös seinämikrofonista.
Sekä sain vähättelyä, tämä ei liity kuulemma ikinä mitenkään mihinkään.- Anonyymi00003
Yhteydenottoa ei tullut, puintia mistä johtui kokemani outo käytös.
- Anonyymi00004
Siis sinua on vainottu?
- Anonyymi00005
Se on kuulemma huumoria, sitten on sinua ”paremmin” tuntevia ihmisiä. Sekä monelta olemmme kuulleet ”juttuja”. Jos tunnet kauhunsekaista pelkoa on se kuulemma oma syysi, itse eivät pelkää sinua ja vähättelevät
- Anonyymi00006
Voi kauhea.hullu tämä maailma.
- Anonyymi00007
Soitin alkuvuodesta rikosuhripäivystykseen kysyäkseni neuvoa sen jälkeen, kun minut oli juuri ryöstetty teräaseella uhaten. Puheluun vastasi tyly nainen ja taustalta kuului kovaäänistä kolinaa ja lasten huutoja. Henkilö oli varmaan stressantunut omassa arjessa ja tiuski minulle, että ei voi auttaa. Se siitä. :(
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1811508
No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall1951136Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä431101Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad38765- 14700
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä30691Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver21680- 37673
Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .19621Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46617