Kuntouttava työtoiminnan järjestäminen siirtyy hyvinvointialueelle 2023 alkaen Työmarkkinatuki pitää lakkauttaa kuntouttavassa työtoiminnassa työttömille. Rahoitus turvataa toimeentulo perustoimeentulotuella välitystilit asunnon vuokrasopimukset sosiaalitoimen vastuulle ei kuntouttavassa työtoiminassa olevilla ole asioinnin hoitoon pääsyä. lasten nuorten ja vanhusten parissa työsketely pitää olla kielettyä
kuntouttavan työtoiminnan rahoitus perustoimeentulotuella
Anonyymi
15104
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 11 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Kuntouttavassa työtoimnassa ei tarvita työmarkkinatukea pitää lopettaa ja perustoimeentulotuki toimeentulona. nyt maksetaan työmarkkinatukea tai perustoimeentulotukea.Kelalle pitää työmarkkinatuesta toimittaa osallistumispäivät saadakseen työmarkkinatukea ja toinen sosiaalitoimelle osallistumisraportti. kaksi samaa asiaa joka kerta. Kelan työmäärää pitäisi helpottaa ja yksi sote valvoisi kuntouttavassa työtoiminassa olevien perustoimeentulon maksatuksen. eikä kuntien tarvitse maksaa sakkomaksua Kelalle eli peräti kolmessa paikassa
"nyt maksetaan työmarkkinatukea tai perustoimeentulotukea"
Aika monelle maksetaan molempia.
Tuossa on kyllä hemmetinmoinen byrokratia joka työllistää monia, muuta työllistymisvaikutusta ei juurikaan ole.
Aloittajan esittämä " välitystilit asunnon vuokrasopimukset sosiaalitoimen vastuulle ei kuntouttavassa työtoiminnassa olevilla ole asioinnin hoitoon pääsyä"
työllistäisi lisää byrkokraatteja, mistä rahat?
välitystilit ja asunnon vuokrasopimukset jos raha-asioiden on vaikeaa ja asunnon vuokrasopimukset ei liian kallista ja isoa asuntoa vuokrattavaksi eli soisaaliviranomainen hoitaa vuokranantajan kanssa vuokrasopimukset koska asumistuet maksetaan verorahoista kuntouttavassa työtoiminnassa oleville työttömille riittää perustoimeentulotuki koska rasittaa kuntia työmarkkinatuen maksuosuudet Kelaan turhaa rahaa siirtelyä luukulta toiselle joka vie aikaa turhan paljon miksi pitäisi maksaa työttömyysturvaa vaikeasti työllistyville työttömille ja ovat taakkana te-toimiston työnhakijana
syö miestä rotan lailla
sdp, vas, vihreät, rkp, kepu ja kokoomus haluaa suomeen kuntouttavien leirien saariston!
Näin saadaan edullista työvoimaa, kun palkanmaksu-halua ei ole.
Odota omaa vuoroa shaisseen naurattaks shit
Näitä kuntouttavia idiootti hommia on joka paikassa helsinkiä myöten on totuus
Mikäli joudutte tähän niin muistakaa että minkäänlaista työskentelyvelvoitetta ei ole ja ainahan voi tehdä sabotaasia jäämättä kiinni
Ei vuokrasopimuksia mikää sosiaalitoimi tee , tyhmyyden huipentuma tais olla siinä
Mieti, mitä kieltäytyminen sinulle ”maksaa”. Suuttuuko joku, kärsiikö maineesi? Joskus suostuminen kannattaa, mutta ei oman jaksamisen ja hyvinvoinnin kustannuksella.
Mieti myös sitä että suostuminen orjatyöhön ilman ulospääsyä siitä voi kestää vuosia, kestätkö fyysisesti ja etenkin henkisesti sen.
Mieti sitä silloin kun sinulta vaaditaan allekirjoitusta rangaistuksen uhalla sopimukseen jollaista laki ei tunne eikä vianomaisella ole valtaa vaatia eikä edes tehdä tuollaista sopimusta. Minä ainakin ennen allekirjoitusta vaatisin kirjallista selvitystä siitä mihin lakiin moinen muka sopimus perustuu, tuollainen selvityksen vaatiminen ei ole kieltäytymistä kuntouttavasta työtoiminnasta eikä kieltäytyminenkään ole laitonta, pakottaminen ja viranomaistoiminta on laitonta.
Ei sellaista voi vaatia ja jos joku sellaista vaatii se on Poliisi asia .
Sekava kirjoitus, vaikea saada ajatuksesi päästä kiinni.
”Koirat haukkuvat ja karavaani kulkee.”
Ei mene läpi . Työttömyys ei ole kuntoutuksen peruste:
https://yle.fi/uutiset/3-11100079
Eikä sosiaaliturva palkkaa. Sellaisesta toiminnasta jossa tuollaista toimintaa esim. suoritettaisiin ulkoisella taholla ,koituisi siitä taloudellista hyötyä teettävälle taholle ja sen myötä kilpailu etua ,joka vääristäisi vapaita markkinoita. Siksi itse kuntouttava toiminta on laissa määritelty suoritettavan kunnallisella sektorilla ,silloin kun työkyvyn jäljellä olevaa kykyä kartoitetaan terveydentilan perusteella. Toimi on kertaluontoinen, ei työttömyydestä johtuva toimi.
Koska sosiaalinen tulonsiirto on pitkälle harkinnan varainen ,myös tuollaisiin toimiin ryhdyttäessä on harkittava toiminnan tasapuolisuus .Sosiaalinen tulon siirto ei täytä kriteeriä tuossa suhteessa. Työllistettäessä ,työstä on kerryttävä eläke ,kuten myös lomat ym.. työsuhde karttumat . Siksi esim työllistäminen valtiollisten toimien kautta on toteutettu palkkasuhteisena niiltä osin kuin oin. Esim tuossa suhteessa on tarkasteltavissa 57 vuotiaiden ja sen ylittäviltä asiaa kunnan työllistämisvelvoitteiden kautta ja jos asia toteutetaan siten se lienee kaikin puolin tällöin ok.