Onko tietoa tällaisesta perintätoimistosta kuin Uuva?
Yrittää periä laskua, joka on varmasti maksettu. Minulla on siitä kuitti!
Pitääkö mennä oikeuteen asti tämän takia?
Ovatko kaikki perintätoimistot "oikeita"?
18
1837
Vastaukset
- Anonyymi
Tai siis tarkoitan, onko sillä yhteyksiä huijareihin? Eräs huijariyritys yritti laskuttaa samaa laskua monen kertaan. En maksanut ja nyt tämä perintätoimisto karhuaa sitä huijarien laskuun.
- Anonyymi
Varmaan laidasta laitaan näitä toimijoita. kannattaa olla tarkkana
- Anonyymi
Onkohan olemassa mitään eräänlaista kattojärjestöä, josta voisi kysellä tietoja epämääräisistä perintätoimistoista?
Voiko kuka tahansa perustaa perintätoimiston?
Joku huijarifirma voi lähetellä perusteettomia laskuja ja sitten onkin perustanut perintäfirman, jolla yrittää periä omia huijauslaskujaan.
Eikö viranomaisilla ole mitään mahdollisuuksia suitsia tällaista toimintaa?- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
https://peksi.avi.fi/
Jos ei löydy tuolta niin älä maksaKiitos linkistä, hyvä linkki. Hakukentän voi jättää näköjään avoimeksi, niin saa kaikki toimistot kätevästi esille. Saman asian voi hoitaa myös tällä linkillä https://peksi.avi.fi/yritykset?nameorid=&Type=registered
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kiitos linkistä, hyvä linkki. Hakukentän voi jättää näköjään avoimeksi, niin saa kaikki toimistot kätevästi esille. Saman asian voi hoitaa myös tällä linkillä https://peksi.avi.fi/yritykset?nameorid=&Type=registered
PS. Näköjään kuitenkin pitää vielä painaa Hae-nappulaa.
- Anonyymi
Uuva oy liikevaihto vuonna 2020, 7,5miljoonaa euroa. Ja tilikauden tulos vuonna 2020, 345 tuhatta euroa
- Anonyymi
Toi ei kerro luottettavuudesta mitään
- Anonyymi
Kaikki perintätoimistot toimii harmaalla alueella
- Anonyymi
On syytä olla tarkkana perintätoimistojen kaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
On syytä olla tarkkana perintätoimistojen kaa.
Tiiäppä, riittääkö tarkkuus pienen ihmisen näiden perintätoimistojen kanssa.
Oma sähköenergialaitos toimii kimpassa Ropocapitalin kanssa ja maksu myöhässä kun oli 13 päivää, syystä, että ennen laskutus tapahtui 3 kk:n välein ja ilman eri ilmoitusta laskutus vaihtuikin kuukausilaskuksi. Loiste muuttui Lumpeeksi.
Talvella sain Lumpeelta Loisteen aikaisen vakuusmaksun palautuksen 100 euroa, josta kyseinen ropocapital maksoi tililleni 49 euroa ja en tänäänkään vielä tiedä, mihin 51 euroa katosi. Ropon sivuilta katsottuna olen kokoajan heille velkaa ja omia pankkisivuja katsoessani olen maksanut jokaisen laskuni, enkä siis ole sähköstä velkaa. Onhan laskunikin kumminki huimaavat 7-8 euroa/kk - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tiiäppä, riittääkö tarkkuus pienen ihmisen näiden perintätoimistojen kanssa.
Oma sähköenergialaitos toimii kimpassa Ropocapitalin kanssa ja maksu myöhässä kun oli 13 päivää, syystä, että ennen laskutus tapahtui 3 kk:n välein ja ilman eri ilmoitusta laskutus vaihtuikin kuukausilaskuksi. Loiste muuttui Lumpeeksi.
Talvella sain Lumpeelta Loisteen aikaisen vakuusmaksun palautuksen 100 euroa, josta kyseinen ropocapital maksoi tililleni 49 euroa ja en tänäänkään vielä tiedä, mihin 51 euroa katosi. Ropon sivuilta katsottuna olen kokoajan heille velkaa ja omia pankkisivuja katsoessani olen maksanut jokaisen laskuni, enkä siis ole sähköstä velkaa. Onhan laskunikin kumminki huimaavat 7-8 euroa/kkJatkokysymys. Kun määräaikainen sähkösopimukseni loppuu tammikuussa 2023, niin onko olemassa yhtiötä, josta saa sähköä ilman perintätoimistojen läsnäoloa?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jatkokysymys. Kun määräaikainen sähkösopimukseni loppuu tammikuussa 2023, niin onko olemassa yhtiötä, josta saa sähköä ilman perintätoimistojen läsnäoloa?
Asia on tärkeä. En tiedä, oma sähkönsiirtoyhtiö Elenia toimii nykyisin yhteistyössä eli on ulkoistanut laskutuksen tälle perintäfirmalle. Siirtoa en voi kilpailuttaa ja tuon Ropon kanssa en halua asioida. Kokemusta on aivan käsittämättömästä laskujen vääristelystä, ylimääräisistä laskuista ja eri huonosta asiakastyöstä. Palvelusta ei voi ees puhua.
- Anonyymi
Salamyhkäisiä firmoja
- Anonyymi
Valtio vois hoitaa perintähommat
- Anonyymi
Samaa mieltä. Yksityisiltä perintäyhtiöiltä pitää viedä oikeudet harjoittaa toimintaa kokonaan.
On jatkossa sitten vaikka ulosottolaitoksen alainen, sekin parempi. Valtiolla ainakin on useampi tyyppi tarkastamassa kirjanpidon.
- Anonyymi
Orpon ropo puuttuu listalta vielä.
- Anonyymi
Yök
Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2334169Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1122634Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412382Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1161436Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?811436- 481179
- 781087
- 59963
- 45946
Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58921