Miten käy venäjän kielitaidon tarpeen?

Anonyymi

Vielä 1980-luvulla meillä toitotettiin venäjän kielen taidon tarvetta. Iskulauseena oli: Lisää venäjän opetusta!

Tulihan sitä. Luotiin alan professorien, lehtoreiden ym. pehtoreiden virkoja. Kauppa ja taloudellinen yhteistyö Venäjän kanssa samoin kuin yleensä finlandisaatio työllistivät venäjän taitoisia. Oli Ystävyyttä!

Sitten 1990-luvun alussa tapahtui muutos . Venäjän taitoisten tarve väheni, etenkin alan tulkkien ja kääntäjien. Venäjän opetus väheni kaikkialla. Ylempiin oppilaitokseen pyrki venäjän opiskeluun nuoria, joilla ei siitä ollut hajuakaan.

Kun nyt on kulunut reilut 30 vuotta kyseisestä muutoksesta, näyttää siltä, että siirrytään uuteen 30 vuoden jaksoon Venäjän suhteissa. Siinä Ystävyyttä ei juurikaan enää ole. Yhteistyö supistuu olemattomaksi, kauppa ja matkailu maiden välillä vähenevät entisestään.

Ilmeisesti yhä vähemmän tarvitaan venäjän taitoisia, venäjän tulkkeja ja kääntäjiä samoin kuin venäjän, sen kielen ja kulttuurin opetusta kaikilla tasoilla.

Kiinan kielitaito alkaa olla muotia.

Tässä on haastetta kylliksi työelämässä (vielä) venäjää käyttäville, sitä opiskeleville ja sitä opettaville. _Meikäläinen ei kuulu joukkoon.

16

274

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei tätä Venäjää enää kohta ole olemassakaan.

    • Anonyymi

      Kyllä on venäjän kaverina ollu pakollinen ruotsi monta vuotta.. venäjä meillä oli ainakin.. Venäjää puhun parisen lausetta ja kirjaimet käsitän ehkä vieläkin. Ruotsista vaikka TIEDÄN sitä opiskelleeni ni jag heter M on ainoa lause minkä saan päähän just nyt... Kertoo tosiaan ennemmin tilanteesta missä ollaan kuin siitä et mistä kaikki lähti. Ollaan muuten ensviikolla edelleen pöydän takana.kuvittelemassa.ettei kukaan nähnyt. Se

    • Anonyymi

      putin teki venäjånkielen opettamisesta Suomessa tarpeetonta.

    • Anonyymi

      Älä unta nää..minä menin opiskelemaan 90 luvun alussa Pietariin..10 vuotta siellä vierähti...tänä päivänä teen keikkatulkin hommia 7 päivää viikossa(ukrainalaiset) ja töitä riittää enemmän kuin koskaan..ja rahaa tulee...
      Matkailusta..viikko sitten kävin tankilla rajan takana(0.50 litra) nuijamaan rättijärvellä...
      Venäjälle tulen aina matkustelemaan...oli sota tai ei....ja sodathan loppuu sotimalla..ja uskon,että joku oligarkkiryhmittymä siirtää Vovan kohta syrjään ja asiat normalisoituvat......

    • Anonyymi

      Tiedusteluorganisaatiot tarvitsevat venäjänkielentaitoisia, samoin Ulkoministeriö. Kyllä se kauppakin elpyy vähitellen.

      • Anonyymi

        Venäjälle ei kannata myydä mitään ja ostettavaakaan sieltä ei tule löytymään.


    • Anonyymi

      Putin lähettää parin vuoden kuluttua joukkonsa Suomeen. Venäjän kielen taito on tuolloin kunniassa ja sangen tarpeellinen.

      • Anonyymi

        Totta. Sotavankileireillä tarvitaan kuulustelijoita. Hitonmoinen työ, jos saadaan esimerkiksi 50 000 sotavankia. Puhumattakaan, jos niitä on 100 000, mikä sekin on mahdollista. Siinä mielessä ukrainalaisilla on helpompaa.


    • Anonyymi

      venäjänkieli on täysin turha kieli, kun kohta laskeutuu täydellinen rautaesirippu. Ei pääse enää köyhät sitten ruplamaahan tankille ja maksullisiatatjanoita köyrimään.

    • Anonyymi

      Näyttää vakavasti siltä, että kauppa, taloudellinen ja muu yhteistyö sekä matkailu itänaapurin kanssa kuihtuvat. Maittemme välille syntyy uusi rautaesirippu.

      Kyllähän Ukrainan sota vielä loppuu. Sen seurauksena ei kuitenkaan tapahdu sellaista ihmettä, että yhteydet rupeaisivat heti kukoistamaan. Maittemme välisiin suhteisiin on kylvetty epäluulon siemen. Se on itänyt ja sitä ei kitketä helpolla pois.

      Venäjä kyllä voi piankin sodan loputtua ruveta toimittamaan meille raaka-aineita ja energian lähteitä. Sitä vastoin venäläisiä valmisteita meille ei juurikaan tule.

      Pääseminen vuotta 2014 edeltävälle tasolle yhteydenpidossa maittemme välillä voi tapahtua lähempänä vuotta 2050. Sitä silmällä pitäen voi kyllä nykyään opiskella venäjää. Muuten voi perehtyä mieluummin vaikkapa differentiaalilaskentaan.

      Jos jouduttaisiin keskenään sotaan, niin tilanne voisi muuttua. Se ei kuitenkaan näytä todennäköiseltä, kun ei liitytä Natoon. Sodan sattuessa nimittäin tarvittaisiin venäjän tulkkeja sotavankien laumoja kaitsemaan.

      Tiedustelutoimintaan tietenkin tarvitaan venäjän kielen taitoisia. Siihen onkin jo eri koulutus.

      Ihan toinen on tilanne, jos opiskelee venäjää omaksi ilokseen ja tietopohjansa laajentamiseksi.

    • Anonyymi

      Venäjä ympyrän on pidettävä tuo paholainen ei muuten sotiaan lopeta
      - kaikki rajat vain kiini, suomi ei venakohirmuja enään tarvii eikä siedetä

      TÄMÄN SODAN PITÄÄ NYT LUODA LUKKO VENÄJÄN OLEMASSAOLOLLE

    • Anonyymi

      Ukraina väittää: Venäjän joukkojen ammukset ja ruokavarastot loppumassa kolmen päivän sisällä
      Myös venäläisten polttoainevarastot ovat Ukrainan armeijan mukaan loppumassa.

      HELPOHAN VENÄLÄISTEN ON UKRAINALAISIA TAPPAA
      - ukrainalaiset ovat liian suvereeneja näitä kohin

      SIIS KAIKEN TAPPAVA VENÄJÄ ON NYT VIIMEISTÄÄN LUOTONSA MENETTÄNYT

    • Anonyymi

      >> Partisaanit Suomessa

      Voi tuolla noinkin googlata näkymää ja yhtä hirveetä pukkaa, mutta kn sen kirjoittaa youtuben hakukenttään tuulee vilmiä näitten kauheuksista tuutin täydeltä

      NÄETTE MIKÄ ON VENÄJÄ SUOMENKIN TUHOOJA OLLUT

    • Anonyymi

      Maanpääliset helvetin ylläpitäjiä.

      YK:n pää­sihteeri Guterres: Ukrainalaiset käyvät läpi ”elävää helvettiä”

    • Anonyymi

      Onhan Suomessakin kouluissa pakkoruotsi vaikka yli 200 vuotta sitten päästiin irti sen ikeestä.

    • Anonyymi

      >>>>>>>>>>>>> Njet Molotov - J Väänänen

      valestaitajat tämä näillä on mailennätystä

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin

      Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t
      Maailman menoa
      41
      5246
    2. Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin

      Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo
      Maailman menoa
      73
      3152
    3. Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..

      Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel
      Maailman menoa
      18
      3008
    4. HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä

      Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat
      Maailman menoa
      143
      2881
    5. Nepotismi jytkyttää porvaristossa

      Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi
      Maailman menoa
      38
      1701
    6. Martina Aitolehti podcastissa: Ero

      Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/696
      Kotimaiset julkkisjuorut
      227
      1623
    7. Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet

      Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k
      Maailman menoa
      91
      1605
    8. Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"

      Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L
      Maailman menoa
      23
      1348
    9. Kaikki ovat syntisiä!!!

      Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N
      Luterilaisuus
      427
      1323
    10. Persut palkkaavat verorahoilla

      avustajikseen lapsiaan ja naisystäviään. Juuso on palkannut avustajakseen oman poikansa. Hänen koulutustaustastaan ei
      Maailman menoa
      250
      1212
    Aihe