Mitä speksejä palomuurikoneeseen?

Juz

Niin minkälainen kone kanattaisi olla lähiverkkoon palomuurina, että se ajaisi asiansa juohevasti...

Kiitoksia jo etukäteen vastauksista...

P.S. En ole vielä päättänyt otanko pöytäkoneen vai kannettavan kysessäolevaan tarkoitukseen...

3

229

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • käy

      Palomuuriksi käy mikä tahansa vanha raato jolla ei ole enää käyttöarvoa normaalitoiminnassa.

      >...otanko pöytäkoneen vai kannettavan...

      Toisen verkkokortin laittaminen läppäriin saattaa aiheuttaa pientä kikkailua.

    • Oman kokemuksen mukaan tuollainen 25 MHz 486sx toimi neljän koneen palomuurina kaapelimodeemin ja hubin välissä. Suorituskyvyn pullonkaula oli liittymän kapasiteetti eikä palomuuri.

      Omassa koneessa ei ollut monitoria, näppäimistöä eikä kovalevyä. Se boottasi disketiltä ja käyttiksenä oli enjuurinytmuistamikä palomuurikäyttöön säädetty Linux.

      Läppärin käyttö palomuurina on ehkä vähän hankalaa, koska siinä pitäisi olla kaksi verkkokorttia. No, sisäänrakennettu ja pcmcia-kortti -kombolla tuo toimii, mutta silti.

    • onion

      Verkosta kiinni. Perus 10Mbit verkkoa parilla koneella niin 486 jaksaa oikein hyvin. Sitten kun on kunnon 100Mbit tai gigabitin verkko niin tarvii jo kyllä enemmän potkua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      13
      1970
    2. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      183
      1514
    3. Parrakkaat miehet ovat inhottavia ja vastenmielisiä

      Ennen Suomi ja koko maailma oli täynnä kasvonsa hyvinhoitavia miehiä. Tänä päivänä lähes kaikki miehet ovat kuin jotain
      Maailman menoa
      146
      1317
    4. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      97
      1288
    5. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      38
      1178
    6. Mitä tapahtuu

      Syksyllä?
      Ikävä
      84
      908
    7. Naiseni on todellinen seksipeto

      Vaikka pukeutuu ihan kasuaalisti julkisilla paikoilla. Mutta näin tämän läpi ensisilmäyksellä ja sain seksipedon kaivatu
      Ikävä
      44
      840
    8. Nina Mikkonen avoimena "vapinataudistaan"- Demonstroi oireet yllättäen tv-kameroiden edessä: "Se..."

      Nina Mikkonen oli Viiden jälkeen -ohjelmassa ti 12.8. ja kertoi perinnöllisestä sairaudestaan ja mm. sairauden vaikutuks
      Suomalaiset julkkikset
      13
      797
    9. Totuus Sofian miljonääristä :miljoonien velkataakka painaa miestä.

      Näin se totuus tulee jokaisesta ja seiskalehden uutiset kertoo totuuden vihdoinkin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      138
      793
    10. Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta

      Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas
      Maailman menoa
      123
      773
    Aihe