Kiinteistöveroa oletuksilla!

Anonyymi

Saarijärvelle on tullut käytäntö, että jos talosi vintillä on ikkunat , vaikka kissanluukun kokoiset ja olet niihin joskus laittanut jonkun verhonriekaleen, jotta se ulospäin näyttäisi kodikkaammalta. Tällöin OLETETAAN, että se on asumiskäytössä!!Saat siitä hyvästä kiinteistöösi roimasti lisää neliöitä ja tietenkin joudut siitä maksamaan. Tästä ei ole ilmoitettu etukäteen, eikä omistajalle soiteta tai kysytä onko tila asuinkäytössä. Asiaa selvitettäessä sanottiin, että ohjeistus on annettu, että jos ON verhot se OLETETAAN olevan asuin käytössä! Missä on maalaisjärki ja eikö taloja mittaileva ihminen voi käyttää omia aivojaan, jos niitä hänellä kenties on. Näinkö meillä toimitaan, oletetaan muttei oteta selvää. Ei ole ihme, ettei Saarijärvellä viihdytä, kun asiat ovat tällä mallilla. Kyseisessä tapauksessa verhot olivat varmaan 50vuotta vanhat ja kellastuneet. Ikkunat pienet räystään alla.
Eihän nykyään mitään voi rakentaa ilman lupia, rakennusneliöt ja asumisneliöt löytyy kunnasta, pitääkö niitä keksiä, jotta kunnan tyhjään kassaan saadaan rahaa. Ei silti, rehellisyys ja avoimuus ovat tässä kunnassa vierasta.

3

204

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Näin pääsi käymään minullekin. Kiinteistövero nousi yllättäen kaksinkertaiseksi, noin vain ilman mitään rakennuksen muutostöitä. Olkaa tarkkana nyt talon omistajat, ja heti yhteys verottajaan jos huomaatte virheen. Virhe pitää oikaista ennen uutta maksukautta syksyllä.

      • Anonyymi

        Tällä periaatteella jos leikkimökistä on verhot ikkunassa niin Saarijärvellä se on asuinrakennus! Miten virkamies voi omasta päästään keksiä neliöt ja ilmoittaa ne virallisena tietona verottajalle?


    • Anonyymi

      Muuallakin Suomessa on tehty nyt viime vuoden aikana näitä tarkastuksia. Luultavasti on verottajan ohje tarkistuttaa aikaisemmat ilmoitukset mitoista. Usein mittaavat ilman omistajan tietoa koko hommasta, se on kummallista se.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      325
      1424
    2. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      345
      1326
    3. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      106
      1132
    4. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      111
      1025
    5. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      50
      1008
    6. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      106
      940
    7. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      22
      807
    8. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      802
    9. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      102
      692
    10. Miten vaikuttaa

      Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
      Ikävä
      77
      673
    Aihe