Laihtumiseen apua

Oon siis kohta 15v ja painan 73kiloo oon tyttö ja 16cm pitkä. Yritän siis laihtua koska vihaan mun kehoa, oon jo suunnilleen kuukauden ajan yrittäny viis kertaa viikossa liikkua vähintään 45min. Yleensä teen steppijumppan joka kestää 45min puntti treenin ja vatsalihastreenin, jos en tee steppijumpaa niin 45min kävelymatolla punttitreeni vatsalihastreeni. Oon huomannut että mulla on kasvanut lihas esim käsissä mutta mä en vaan laihdu? Mun paino on vaan noussu kaks kiloa. Mää en tiedä että mitä mä teen väärin ku se paino ei tipu. Mun vanhemmat sano et oisin vähän hoikkunut mut en nää sitä itse ja miten muka mahdollista jos paino vaan noussu pari kiloa?? Oisko kellään antaa mitään vinkkejä että miksi paino ei laske :(

8

264

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 166cm*

    • Anonyymi

      Lihakset painaa, läski ei niinkään. Jatka sinnikkäästi ja varmasti tuloksia alkaa tulemaan. Ota selvää millainen ruokavalio tukisi parhaiten tavoitettasi.
      Elä vihaa kehoasi vaan ole tyytyväinen kun se palvelee sinua hyvin eikä ole sairauksia eikä särkyjä haittana. Nykyisin on ulkonäkökeskeisyys törkeesti nostettu liian arvostetuksi. Elä pudota painoasi liikaa ja riuduta itseesi voimattomaksi vaan tyydy siihen kun itse tunnet olevasi elämäsi kunnossa ja voimissa ja voit hyvin.
      (Itse en ainakaan ala ulkonäköön panostamaan kustannuksellani koska en tienaa sillä mitään ja sillekkin ajalle on hyödyllisempää tekemistä kuin ilmaiseksi muita miellyttää ja olla kemikaalipommi.
      Itselläni ollut alipainoa ja narkkarin leima minua tuntemattomilta tuli sen takia pitkäksi aikaa. Tyhmiä ovat mielestäni eikä minulla tarvetta todistella moukille mitään.)
      Elele terveellisesti niin saavutat ihannepainosi. Arvosta itseäsi.
      Tsemppiä tavoitteeseesi!

    • Anonyymi

      Kysy terveydenhoitajalta neuvoja näihin asioihin, ne tietää miten toimia oikein ja niin, ettet tee vahingossa virheitä sen suhteen miten liikut ja syöt.

      Tiedän, että väitetään, että tytöillä ei kasva lihas niin helposti, mutta joillain kasvaa helpommin ja kuten täällä jo sanottiin - lihas on painavempaa kuin rasva, siksi paino meinaa hyvin vähän tällaisissa asioissa ja enemmän kyse muusta kehon kunnosta. Eikä se lihaksen kasvu ole paha asia, mutta yleensä kannattaa käydä ammattilaisen läpi omat tavoitteet terveydestään ja sitten löytää ammattilaisne avustuksella sopiva tapa sinun kehollesi. Jokaisella on erilaiset geenit ja ruokavaliot sekä erityppinen liikunta vaikuttaa erilailla, riippuen geeneistä ja muista tekijöistä.

    • Anonyymi

      Jos haluat vain pudottaa painoa, et hankkia lisää lihasmassaa (eli myös painoa, lihas painaa), kannattaa tehdä enemmän lihaskuntoliikkeitä ilman painavia painoja, pyöräillä yms 'normaalia liikuntaa'. Eli ei salille painojen kanssa jos et halua lihasmassaa lisää.

      • No siis eihän mua lihas haittaa eikä se että vaikka puntari näyttäisi samalta kunhan maha esimerkiksi pienenisi ja kasvot kapenisi, eikö niin käy silti vaikka lihas kasvaisi ja rasva vähenisi?


      • Anonyymi
        Teininajatuksii kirjoitti:

        No siis eihän mua lihas haittaa eikä se että vaikka puntari näyttäisi samalta kunhan maha esimerkiksi pienenisi ja kasvot kapenisi, eikö niin käy silti vaikka lihas kasvaisi ja rasva vähenisi?

        Kyllä käy. 'Läskin' tilalle tulee vain lihasta joten sinusta ei ainakaan pienikokoisempaa tule, toki kasvot kapenevat ja vatsasta tulee litteämpi, jos niin haluat.


    • Anonyymi

      Toi painonnousu johtuu siitä että lihas painaa enemmän ku rasva

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taitaa jäädä kotimaiset mansikat ostamatta

      Kotimainen mansikka on niin kallista, että en ole vielä ainuttakana maistanut. Jos hinta pysyy näin korkealla niin tästä
      Ruoka ja juoma
      63
      1812
    2. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      123
      1344
    3. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      128
      1297
    4. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      140
      1064
    5. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      101
      917
    6. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      340
      854
    7. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      82
      744
    8. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      55
      674
    9. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      50
      663
    10. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      66
      638
    Aihe