Laihtumiseen apua

Oon siis kohta 15v ja painan 73kiloo oon tyttö ja 16cm pitkä. Yritän siis laihtua koska vihaan mun kehoa, oon jo suunnilleen kuukauden ajan yrittäny viis kertaa viikossa liikkua vähintään 45min. Yleensä teen steppijumppan joka kestää 45min puntti treenin ja vatsalihastreenin, jos en tee steppijumpaa niin 45min kävelymatolla punttitreeni vatsalihastreeni. Oon huomannut että mulla on kasvanut lihas esim käsissä mutta mä en vaan laihdu? Mun paino on vaan noussu kaks kiloa. Mää en tiedä että mitä mä teen väärin ku se paino ei tipu. Mun vanhemmat sano et oisin vähän hoikkunut mut en nää sitä itse ja miten muka mahdollista jos paino vaan noussu pari kiloa?? Oisko kellään antaa mitään vinkkejä että miksi paino ei laske :(

8

265

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 166cm*

    • Anonyymi

      Lihakset painaa, läski ei niinkään. Jatka sinnikkäästi ja varmasti tuloksia alkaa tulemaan. Ota selvää millainen ruokavalio tukisi parhaiten tavoitettasi.
      Elä vihaa kehoasi vaan ole tyytyväinen kun se palvelee sinua hyvin eikä ole sairauksia eikä särkyjä haittana. Nykyisin on ulkonäkökeskeisyys törkeesti nostettu liian arvostetuksi. Elä pudota painoasi liikaa ja riuduta itseesi voimattomaksi vaan tyydy siihen kun itse tunnet olevasi elämäsi kunnossa ja voimissa ja voit hyvin.
      (Itse en ainakaan ala ulkonäköön panostamaan kustannuksellani koska en tienaa sillä mitään ja sillekkin ajalle on hyödyllisempää tekemistä kuin ilmaiseksi muita miellyttää ja olla kemikaalipommi.
      Itselläni ollut alipainoa ja narkkarin leima minua tuntemattomilta tuli sen takia pitkäksi aikaa. Tyhmiä ovat mielestäni eikä minulla tarvetta todistella moukille mitään.)
      Elele terveellisesti niin saavutat ihannepainosi. Arvosta itseäsi.
      Tsemppiä tavoitteeseesi!

    • Anonyymi

      Kysy terveydenhoitajalta neuvoja näihin asioihin, ne tietää miten toimia oikein ja niin, ettet tee vahingossa virheitä sen suhteen miten liikut ja syöt.

      Tiedän, että väitetään, että tytöillä ei kasva lihas niin helposti, mutta joillain kasvaa helpommin ja kuten täällä jo sanottiin - lihas on painavempaa kuin rasva, siksi paino meinaa hyvin vähän tällaisissa asioissa ja enemmän kyse muusta kehon kunnosta. Eikä se lihaksen kasvu ole paha asia, mutta yleensä kannattaa käydä ammattilaisen läpi omat tavoitteet terveydestään ja sitten löytää ammattilaisne avustuksella sopiva tapa sinun kehollesi. Jokaisella on erilaiset geenit ja ruokavaliot sekä erityppinen liikunta vaikuttaa erilailla, riippuen geeneistä ja muista tekijöistä.

    • Anonyymi

      Jos haluat vain pudottaa painoa, et hankkia lisää lihasmassaa (eli myös painoa, lihas painaa), kannattaa tehdä enemmän lihaskuntoliikkeitä ilman painavia painoja, pyöräillä yms 'normaalia liikuntaa'. Eli ei salille painojen kanssa jos et halua lihasmassaa lisää.

      • No siis eihän mua lihas haittaa eikä se että vaikka puntari näyttäisi samalta kunhan maha esimerkiksi pienenisi ja kasvot kapenisi, eikö niin käy silti vaikka lihas kasvaisi ja rasva vähenisi?


      • Anonyymi
        Teininajatuksii kirjoitti:

        No siis eihän mua lihas haittaa eikä se että vaikka puntari näyttäisi samalta kunhan maha esimerkiksi pienenisi ja kasvot kapenisi, eikö niin käy silti vaikka lihas kasvaisi ja rasva vähenisi?

        Kyllä käy. 'Läskin' tilalle tulee vain lihasta joten sinusta ei ainakaan pienikokoisempaa tule, toki kasvot kapenevat ja vatsasta tulee litteämpi, jos niin haluat.


    • Anonyymi

      Toi painonnousu johtuu siitä että lihas painaa enemmän ku rasva

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta

      Sinulle! Olen miettinyt sinua paljon yön aikana. 🫂
      Ikävä
      75
      1231
    2. Viesti sinulle

      Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️
      Ikävä
      47
      930
    3. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      14
      802
    4. Mitä ihmettä pitäisi tapahtua

      Että me kohdataan ja saadaan tämä tilanne etenemään?
      Ikävä
      69
      802
    5. Olen kironnut sinut alimpaan helvettiin

      Hyvää matkaa.
      Ikävä
      82
      801
    6. Jos mies naisen prinsessakohtelu

      on sinulle liikaa, älä valitse prinsessaa 🦋🧚🏼‍♀️👸🏼
      Ikävä
      149
      746
    7. Mitä sinulle on tapahtunut lapsena

      Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)
      Ikävä
      80
      719
    8. Miksi meille jäi

      Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk
      Ikävä
      38
      709
    9. Ikävö sinua nainen!

      Rakastan sua! ❤️💛❤️💜🧡🧡💚🤎:💜💜❤️
      Ikävä
      64
      709
    10. Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.

      Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k
      Sinkut
      203
      598
    11. Haluan purkaa vielä tuntemuksia

      Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei
      Ikävä
      19
      595
    12. Rakas, rakkaampi, rakkain

      Olen tullut siihen johtopäätökseen, ettei minun kannata rakastaa. Kaikki joita olen koskaan rakastanut vain kohtelevat m
      Sinkut
      120
      593
    13. Kyllä tiedän sun

      Likaiset pelit selän takana
      Ikävä
      52
      549
    14. Sara Sieppi ja hissi tänään

      Voi helvetin helvetti. Nytkö tätä naikkosta täytyy palvoa ja antaa etuoikeus hissiin, kun hän on vääntänyt kakaran maail
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      535
    15. Onko tuo joku katkera nainen oikeasti

      Joka sinua syyttää?
      Ikävä
      90
      518
    16. Persujen Puhoksen retki

      Perussuomalaiset olivat tehneet turistibussimatkan Puhokseen. Tosin raukat olivat niin peloissaan, etteivät uskaltaneet
      Perussuomalaiset
      170
      514
    17. Työttömän miehen ihmisarvo

      ..parisuhdemarkkinoilla on olematon. Työtön mies on naisille ihmisjätettä, varsinkin jos sattuu olemaan vielä kunnolline
      Sinkut
      117
      503
    18. Ketä ajattelen

      kun mietin, mitä sinulle kuuluu? En tunne sinua oikeasti, ja se on ehkä hyvä, koska jos tietäisin enemmän, se varmaan v
      Ikävä
      18
      500
    19. YLINEN pilaa Ähtärin mahdollisuudet.

      Vuodeosastopäätös jossa Nina Ylinen (sdp) äänesti niiden lopettamisen puolesta, hoitajille potkut ja silti arviointimene
      Ähtäri
      25
      456
    20. Pilkettä sunnuntain silmässä

      😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto
      Sinkut
      65
      451
    Aihe