Moi,
Oon nyt siis ysiluokalla ja oisin lähössä vaihtoon lukion ekan jälkeen eli noin puolentoista vuoden päästä. Oisin ehkäpä lähössä YFUn kautta ja oon miettiny saksaa tai espanjaa??
Toisaalta haluisin lähtee myös Usaan mut se on nii kaukana ja muutenki se on vähä kyseenalainen.
Kertokaa vinkkejä järjestöistä, maista, hausta ja sit siitä kans et onko kamalaa palata sitten lukioon vuotta nuorempien kanssa luokalle??
Vinkkejä vaihto-opiskeluun
Anonyymi
3
324
Vastaukset
- Anonyymi
Eihän lukiossa luokkia ole. Jokainen opiskelee omia kurssejaan omassa järjestyksessään. Valmistutaan ylioppilaaksikin vähän eri aikoina. Kyllä normaali nuori tulee hyvin toimeen itseään vuotta nuorempien ja vuotta vanhempien kanssa.
- Anonyymi
Ai kamala, kun joutuu palaamaan lukioon vuotta nuorempien joukkoon!
Lukiossa yhden vuoden ikäero kurssitoveriin ei todellakaan merkitse yhtään mitään. Lukiossa ei ole luokkia. - Anonyymi
Täältä löytyy vinkkejä, lue vaan näitä ketjuja ja muita sivuja
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks
Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann2431786Olen niin kesken
Omien asioiden suhteen etkä voi odottaa loputtomiin. Mun on muutenkin niin vaikea suhun luottaa vaikka joku ihme syvyys131232Tietääkö joku ylläpidosta?
Miten näillä palstoilla tomii tuo ylläpito, onko sitä yli päätään olemassa vai ovatko huhut totta että on palstan kirjoi2021170Auttaja paikalla. Kerro huolesi. (Osa 2)
Voin auttaa sinua näkemään tilanteesi uudesta näkökulmasta. Voin antaa lohtua, toivoa ja rohkeutta. Olen elänyt maan pä1851095Nainen olet ensimmäinen tarpeeksi vahva
joka kestää tämän kokonaisuuden, minut. Persoonani, tunteeni, kipuni, pelkoni. Olen aina pidätellyt itseäni ja antanut v60883TTK:sta tippunut Sara Siipola rehellisenä Jurza-open kanssa: "Että jaa, siinäkö..."
Tippuiko oikea TTK-pari ensimmäisenä? Joka tapauksessa iso kiitos tansseistanne Sara ja Jurza Tanssii Tähtien Kanssa -p18874- 60824
- 51816
Mä tuun aina rakastamaan sua J
Mutta en pysty kertomaan, että mikä mulla on hätänä. Mä en kertakaikkiaan pysty. Joskus naureskelit muiden ihmisten vai61773Martina ei mennyt naimisiin
IS 17.9: Martinan häät peruuntui, tajusi, ettei ollut oikea aika. Rahat meni hevosiin. On edelleen parisuhteessa Yhdysva125757