Suomen ei pitäisi hakea Natoon ilman Ruotsia

Anonyymi

VAI pitäisikö?

Diplomaatit: Nato-hakemus varauduttava jättämään ilman Ruotsia
SATU SCHAUMAN | 17.03.2022 | 08:57- päivitetty 17.03.2022 | 09:01
Suurlähettiläinä toimineet Pasi Patokallio ja Aapo Pölhö varoittavat, että Ruotsin tilannearvio saattaa olla erilainen.

Ex-suurlähettiläs Pasi Patokallio ja Suomen Nato-suurlähettiläänä toiminut Aapo Pölhö katsovat, että Suomen pitää varautua hakemaan Nato-jäsenyyttä tarvittaessa ilman Ruotsiakin.

Patokallio ja Pölhö toteavat Helsingin Sanomien mielipidekirjoituksessaan, että Venäjän uhan takia Suomen puolustusta on määrätietoisesti vahvistettu, mutta tämä ei riitä.

– Suomen jäsenyys Natossa toimisi lisäpelotteena: se nostaisi Venäjän sotilaallisen aggression kynnyksen ylittämättömäksi, siksi mitä se jo on Naton jäsenmaissa. Muuta uskottavaa ulkoista pelotetta Suomelle ei ole tarjolla.

https://www.verkkouutiset.fi/diplomaatit-suomen-varauduttava-jattamaan-nato-hakemus-ilman

6

179

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Otsikko ei mielestäni oikein mätsää tekstin kanssa.

    • Anonyymi

      Putlin STOP operatiivinen murha Ukrainassa

      NATO on turva !

    • Anonyymi

      ensiks Suomi Natoon sitten Ruotsi

    • Anonyymi

      Ruotsi olisi kahden Natomaan välissä turvassa jos Suomi liittyy, joten ei olisi varmaankaan tarve Ruotsin liittyä.

      • Anonyymi

        Noinhan Ruotsi aina Suomelle tekee.
        Tuttu kaava.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      82
      4627
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3837
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      176
      3637
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      64
      2070
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      75
      1941
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      78
      1268
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      130
      1142
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      145
      1072
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      49
      989
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      26
      891
    Aihe