IT-ala kannustaa laiskotteluun

Miksi pyrkisin tekemään minulle annetut tehtävät mahdollisimman nopeasti ja tehokkaasti? Yleensä siitä seuraa vain, että minulle annetaan lisää hommaa. On järkevämpää hidastella niin paljon kuin mahdollista, ja valittaa työkuorman paljoutta.

Miksi pyrkisin tekemään tuntilaskutteiset työt valmiiksi mahdollisimman lyhyessä ajassa? Mitä enemmän hidastelen, sitä enemmän voidaan laskuttaa, ja sitä tuottavampi työntekijä olen.

Miksi pyrkisin saamaan projektin valmiiksi ajoissa? Se vain tarkoittaisi, että epävarmuus seuraavasta projektista koittaisi aikaisemmin. Siirtämällä projektin deadlinea aina vaan pidemmälle turvaan elämäni taloudellisesti hamaan tulevaisuuteen.

Miksi pyrkisin suoriutumaan minulle annetusta vastuualueesta tehokkaasti yksin? Urakehityksen kannalta on järkevämpää pyytää rekrytoimaan pari apulaista, joiden esimiehenä voin saada parempaa palkkaakin.

Miksi pyrkisin automatisoimaan minulle annettuja tehtäviä ja dokumentoimaan prosessit mahdollisimman ymmärrettävästi? On järkevämpää pitää asiat omana tietona, ja tehdä itsestä organisaatiolle mahdollisimman korvaamaton.

Niin, miksi?
20956
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

Muista+pelivara.+Opettele++tekemään+työ+nopeasti+ja+kehitä+ja+trimmaa++koodaustaitojasi.+Jätä+aina+työtä+tehdessäsi+itsellesi+löysää+pelivaraa.+Älä+näytä+pomolle+kaikkia+kuvakorttejasi.+muutoin+alistut+pomon+ruuvin+kiristämisen+uhriksi.+Uusi+nopeusennätyksesi+on+helpostikin+uusi+koodaustyön+normaali.+Oli++se+oma+työ+softan+koodaamista++tai+naulan+lyömistä+raksalla+niin+älä+paljasta+pomollesi+pelivaraasi+etkä++kuvakorttejasi.+Kun+projektipäällikkö+kysyy+paljonko+koodista+on+valmista+niin+sano++pomolle+että++40%.+Todellisuudessa+olet+tehnyt++valmista+bugivapaata+koodia+80+%+mutta+et+sitä+totuutta+paljasta+++pomollesi.+Se+on+sinun+pelivarasi+jota+sinun+tulee+varjella+kuin+kultamunaa.

Äänestä
  • Hyvällä esimiehellä on itselläänkin koodaustaustaa ja pystyy näin arvioimaan, onko tekijä laiskottelija vai superosaaja.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Hyvällä esimiehellä on itselläänkin koodaustaustaa ja pystyy näin arvioimaan, onko tekijä laiskottelija vai superosaaja.

    eikös valtaosa koodaareista kuin myös niistä softan kehittäjistä ole siinä tekemisen välimaastossa. "Superosajalla" ei ole esimiestä. Huippuosaaja on varsin itsenäinen toimija. Laiskottelija ?? mitähän tuokin sitten tarkoittaa. Superosaajan vastakohta on paremminkin tumpelo. Superosaaja hallitsee varmasti laiskottelun taidon. Tumpelolla sen sijaan ei ole aikaa laiskotteluun.Tumpelo painaa hikipäässä mutta shittiä tulee putkesta ulos. Hyvä esimies kehittää ja koutsaa tiimistä huippujengin. Tärkeintä hyvälle esimiehelle ei ole kyykyttäminne eikä hoputtaminen vaan sen varmistaminen että devaajilla on myös aikaa laiskotteluun. Ole fiksusti laiska ja saat paljon enemmän aikaiseksi. Jos hakkaa hikipäässä koodia ei opi mitään. Putkesta tulee ulos bugista shittiä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    eikös valtaosa koodaareista kuin myös niistä softan kehittäjistä ole siinä tekemisen välimaastossa. "Superosajalla" ei ole esimiestä. Huippuosaaja on varsin itsenäinen toimija. Laiskottelija ?? mitähän tuokin sitten tarkoittaa. Superosaajan vastakohta on paremminkin tumpelo. Superosaaja hallitsee varmasti laiskottelun taidon. Tumpelolla sen sijaan ei ole aikaa laiskotteluun.Tumpelo painaa hikipäässä mutta shittiä tulee putkesta ulos. Hyvä esimies kehittää ja koutsaa tiimistä huippujengin. Tärkeintä hyvälle esimiehelle ei ole kyykyttäminne eikä hoputtaminen vaan sen varmistaminen että devaajilla on myös aikaa laiskotteluun. Ole fiksusti laiska ja saat paljon enemmän aikaiseksi. Jos hakkaa hikipäässä koodia ei opi mitään. Putkesta tulee ulos bugista shittiä.

    Taidat yliarvioida esimiehet ja aliarvioida kanssa koodaajat. Mitä tekee superosaajalla jonka koodi ei toimi, eikä tee mitään? Jos Tumpelon shitti on valmis tuote niin siinä ei paljon ole enään väliä shittillä tyylillä vaan markkinoinnilla.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Hyvällä esimiehellä on itselläänkin koodaustaustaa ja pystyy näin arvioimaan, onko tekijä laiskottelija vai superosaaja.

    Tämä pätee vain hyviin esimiehiin. Suurin osa ei ole hyviä.

    Äänestä

Tämän takia tuntilaskutus on huono palkintamalli projektin läpiviemiseksi. Järkevämpi malli olisi sitoa palkka saavutettuihin tuloksiin, tällöin tavoitteet ja palkintamalli ovat samassa linjassa keskenään. Toki suurissa projekteissa on hankalampi arvioida kokonaisuutta, mutta tähänkään ei ole järkevää käyttää yrityksen näkökulmasta tuntilaskutusta. Tuntilaskutus on tarkoitettu enemmänkin lyhyen aikavälin palkitsemismalliksi, jossa asiantuntija ratkaisee jonkin tietyn ongelman kokonaisuudesta ja edistää näin projektin kulkua.

Äänestä

Aloitus+on+vanhaa+tietoa+ja+asia+pitäisi+ottaa+esiin+jo+IT-alan+koulutuksessa.++Jos+tietämätön+tai+hölmö+koodari+yrittää+miellyttää+esimiestä+tekemällä+nopeasti+työtä+niin+esimes+nostaa+rimaa+periaatteessa+niin+kauan+kunnes+valkotakkiset+vievät+koodarin+pöpilään.+Tässä+neuvot+aloitteleville+koodareille:1)+Tee+korkeintaan+50%+maksimitehosta.+Kun,+ei+jos,+vaan+kun+aikataulut+kusevat+niin+työtehoa+kiristetään+koska+projekti.+Silloin+joudut+tekemään+ehkä+70%+teholla+vähän+aikaa.2)+Projektit+resursoidaan+aina+liian+tiukaksi+ja+lisärahaa+ja+aikaa+ripotellaan+sitä+mukaa+kun+tavoitteet+karkaavat.+Tähän+peliin+rivikoodarin+on+aivan+turha+lähteä+mukaan.+3)+YT-neuvotteluissa+potkitaan+pihalle+sairaslista,+yli+nelikymppiset+ja+projektin+välissä+olevat.+Viimeiseen+voi+vaikuttaa+sillä+että+projekti+venyy+ja+venyy+jolloin+on+laskuttavassa+työssä.+Kahteen+ensimmäiseen+toki+ei+voi+vaikuttaa.4)+Jos+hirvittävällä+painostuksella+yritetään+saada+tekemään+ylityötä+ja+viikonlopputyötä+ilman+korvauksia+koska+projekti,+niin+ala+tekemään+kaikki+pankki+ja+kodin+asiat+työajalla.+Oma+terveys+säilyy+paremmin+ja+eikä+työ+tekemällä+lopu.

Äänestä

Tuo ansa ylipäätään noissa julkisen taloudenkin kilpailuttamissa urakoissakin ollut iät ajat siis sillä perinteisellä "halvin tarjous" voittaa ajattelulla. Se tarjouksen tietäjä tietää, että kun kerran halvin voittaa, niin pistetään tarjous kunnolla alakanttiin, että oma tarjous voittaa ja sitten tehdäänkin niitä "yllättäviä" lisätöitä, joita ei muka voitu ennalta arvioida ja hinnoitella, joiden avulla saadaan lisälaskutusta. Sittemmin syntynyt muita malleja, joissa urakan tekijä maksaa itse venymisestä ja lisätöistä.

Äänestä
  • Niin+ja+tehtaassa+työskennellessä+huomasi+kuinka+porukka+halusi+normiduuniviikon+ottaa+lungisti+juomalla+vain+kopissa+ja+työpiisteellä+kahvia+istuen.+Työthän+kasaantui+laiskottelun+takia,+mutta+kun+esimiehillä+ei+ollut+jatkuvaa+visuaalista+yhteyttä+vaan+olivat+omissa+kopeissaan,+he+pyysivät+sitten+porukkaa+jäämään+ylitöihin,+jotta+kasaantuneet+hommat+saataisiin+tehtyä.+Osaa+ylityöt+ei+kiinnostanut,+mutta+hekin+olivat+tyytyväisiä+kun+saivat+laiskotella+ma-pe+ja+sitten+jotkut+hoiti+hommat+vklp+aikana+saaden+hyvät+ylityöbonukset.+Toki+tämä+malli+ei+kaikissa+hommissa+olisi+toiminut,+koska+oli+yleisesti+tiedossa,+että+pitäisi+valmistua+keskimäärin+päivässä+määrä+x+näitä+tuotteita.Teknologiateollisuuden+tessissä+korvataan+ruhtinaalliseti,+jos+on+la+ja+su+putkeen+täyden+normi+40+h/vk+lisäksi+ns.+samaan+syssyyn+eli+siinä+la+ja+su+aikana+saa+yhteensä+melkein+saman+verran+kuin+se+koko+ma-pe+välillä+saatu+palkka+on+yhteensä.+Jotenkin+se+meni,+niin+tyyliin,+että+la+saa+50+%+korotettua+palkkaa,+su+saa+100+%+korotettua+palkkaa,+ja+sitten+päälle+100+%+sunnuntailisän+ja+vissiin+jonkun+muunkin+lisän+eli+sunnuntain+kohilla+se+päiväpalkka+on+3+kertainen+verrattuna+perus+duuunipäivään+ma-pe+välillä.

    Äänestä

Kannustaa myös lahjontaan. Kun konsultti aloittelee paukuttamaan koodia ja toimit asiakkaan projektin vetäjänä niin voit katsoa läpi sormien vähän sitä sun tätä... ei ole niin väliä työajoilla, ei ole niin väliä työpäivillä, ei ole niin väliä mitä syntyy, ei ole niin väliä kun konsultteja kierrätetään niin että aina tulee uusi osaamaton jamppa ovesta jne.

Tällä tavoin saat konsultista mukavan ystävän ja he alkavat tukea sinua kaikissa älyttömissä hommissa mitä teet ja uskottelevat johdolle että olet kova jätkä vaikka olisitkin aivan osaamaton vellihousu.

Kuka maksaa? No veronmaksaja tietenkin. Projektiin tulee näin käytettyä tupla määrä rahaa, konsultti voi löysäillä. Samoin asiakaspuolen projektin vetäjä saa paljon suitsutusta ja selkään taputuksia. Kaikilla on kaikki hyvin paitsi maksajalla, maksetaan siis verorahoista nämä julkkaripuolen kusetukset. Tämä on sellainen normikäytäntö jossa sekä tilaaja että toimittaja ovat korruptoituneita p*askak*soja.

Äänestä
  • jep Jep Palstoilla on hyviä huomoioita. homma menee näin... verojen keräämiseen on nyt panostettu paljon suomessa. kaikilta palkansaajilta menee verot automaattisesti ja veroaste on korkea. prosessi on tehokas. rankaisee hyvin kansaa. lähes puolet palkasta menee veroihin. tämä toimii ja rahat siirtyvät valtion kassaan. nyt on kuitenkin niin, että näiden rahojen kuluttamista valvovaan systeemiin ei ole niinkään panostettu, tai ainakaan se ei käytännössä näy. jos kuluttamista valvottaisiin tarkemmin niin saataisiin joka eurolla enemmän hyötyä kansalaisille. veroja voisi ehkä jopa laskea kun saataisiin samalla rahalla enemmän.

    rahan mälläämisprosessi pitäisi analysoida alusta loppuun. rahat lähtee valtionvarainministeriön päätöksellä johonkin ministeriöön josta se menee eteenpäin johonkin yksikköön jossa on joku äijä, joka hyväksyy laskut ja näin rahat tuhlattiin. rahaa tuleekin sitten jatkossa säännöllisesti viisi miljoonaa vuodessa maailman tappiin asti eikä kukaan kysy tämän asian perään. tällä rahalla voidaan siis puuhastella ihan mitä tahansa mikä nyt vaan näyttää paperilla hyvältä.

    mitä jos tämä kaveri joka hyväksyy laskut on osaamaton, tai ehkä hän suosii omia kavereita tai ehkä hänellä on jokin ideologia tai jos hän on tai haluaa olla laskuttavan softatoimittajan kaveri (saa sitten vastaavasti jotain muuta hyötyä takaisin myös itse) tai sama puolue tai sama lahko tai jotain muuta tällaista jopa harmaata taloutta. nämä kaikki asiat vaikuttavat osaamattoman kaverin päätökseen tai ehkä osaavakin mutta ei välitä. hän voi esimerkiksi tilata kahden tai kolmen vuoden työn jota sitten koodataan ahkerasti, mutta kun projekti loppuu niin koodi laitetaan roskikseen (näitä tapahtuu jatkuvasti) kun se ei toimi tai sillä ei ole oikeata käyttöä, eikä ehkä alunperinkään ollut tarkoitus saada mitään, vaan ajatuksena on voinut olla palkita jotain kaveria. monen vuoden työ on maksettu, mutta ei saatu minkäälaista hyötyä. miltä tämä haiskahtaa? ja vaikka haiskahtaa niin mitään ei voida todistaa.

    veronmaksajalla on kohta ainoa keino tienata elantonsta on perustaa firma joka laskuttaa verorahoja yllä olevaan malliin. kaikki ei vaan tätä kehtaa tehdä. tuntuu aivan liikaa kusetukselta.

    valtion hankinnat pitää julkistaa tarkemmalla tasolla, ei riitä, että kerrotaan mikä virasto on tilannut milläkin euro määrällä, vaan pitää myös tietää että montako tuntia on kirjattu ja mihin työhön ja mikä on tämän työn kokonaistavoite, samoin tilaajan nimi pitäisi olla näkyvillä, että tiedetään kuka tämän koko homman on hyväksynyt (ja nähdään onko sillä järki päässä), siis se joka tarkastaa laskut, siis se joka päättänyt kaikkien veronmaksajien puolesta, että tähän tämä raha kannattaa ehdottomasti käyttää. julkisuuslain mukaan lienee julkista tietoa. tämä olisi todellista vastuunkantoa ja läpinäkyvyyttä. nythän paljon puhutaan vastuusta ja että pitää olla iso palkka kun on hirveän suuri vastuu, tämä on vain puhetta. jos vaan puuhastelet lukkojen takana omassa huoneessa jotain mistä kukaan ei tiedä mitään niin ei voi joutua mihinkään vastuuseen. ilman läpinäkyvyyttä ei ole vastuuta. jos laskun hyväksyjän nimi näkyisi niin silloin voisi olla huomattavasti vaikeampaa tehdä lehmänkauppoja ja muita virityksiä. maksaja = kansa voisi seurata tarkemmin, että mistä maksaa.

    valtion projektit tulisi julkistaa listana, kertoa mikä on näiden tavoite, kertoa mikä on priorisoitu muita ylemmäksi ja miksi. mikä on kunkin projektin kustannus ja hyöty. näyttääkö tämä lista siltä, että siinä on kaikista tärkeimmät asiat, vaiko vaan jotain mitä sattuu. näistä projekteista voisi olla myös online äänestys. koko kansa saa äänestää että mikä on tärkeintä nähden kustannuksen ja hyödyn, näkisi jopa vaikutuksen omaan veroprosentiinsa. äänestys olisi vain suuntaa antava, mutta erottaisi tehokkaasti tarpeettomat projektit listalta. jos 5 miljoonaa ihmistä sanoo, että tätä ei tarvita niin voisi olla vaikeaa päättää tätä vastaan. tämmöisen excelin julkaisu ei olisi kovinkaan suuri kustannus ja äänestyssysteemeitä on tehty ja valmiina vaikka kuinka monta, eli kustannuksia ei juurikaan syntyisi mutta hyöty olisi todella suuri. kaikki tämä tieto on julkisuuslain mukaan julkista, mutta sitä ei vaan saa mistään. ongelmana voi ehkä olla se, ettei mitään tällaista listaa edes ole olemassa?

    julkiseen dataan tulisi lisätä myös seuranta, ei vain se mikä on projektin arvioitu kustannus ja hyöty. pitää olla myös toteutuneet kustannukset ja toteutunut hyöty sekä toimittajan nimi, näin saadaan näkyväksi, että saako joku toimittaja mitään tehtyä ja yleisemmin, että menikö asia niin kuin piti ja saatiinko mitään hyötyä ja missä aikataulussa. menikö ehkä 10 vuotta pitkäksi.

    tässä siis pari vinkkiä huolestuneelta veronmaksajalta millä homma saadaan kuntoon

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    jep Jep Palstoilla on hyviä huomoioita. homma menee näin... verojen keräämiseen on nyt panostettu paljon suomessa. kaikilta palkansaajilta menee verot automaattisesti ja veroaste on korkea. prosessi on tehokas. rankaisee hyvin kansaa. lähes puolet palkasta menee veroihin. tämä toimii ja rahat siirtyvät valtion kassaan. nyt on kuitenkin niin, että näiden rahojen kuluttamista valvovaan systeemiin ei ole niinkään panostettu, tai ainakaan se ei käytännössä näy. jos kuluttamista valvottaisiin tarkemmin niin saataisiin joka eurolla enemmän hyötyä kansalaisille. veroja voisi ehkä jopa laskea kun saataisiin samalla rahalla enemmän.

    rahan mälläämisprosessi pitäisi analysoida alusta loppuun. rahat lähtee valtionvarainministeriön päätöksellä johonkin ministeriöön josta se menee eteenpäin johonkin yksikköön jossa on joku äijä, joka hyväksyy laskut ja näin rahat tuhlattiin. rahaa tuleekin sitten jatkossa säännöllisesti viisi miljoonaa vuodessa maailman tappiin asti eikä kukaan kysy tämän asian perään. tällä rahalla voidaan siis puuhastella ihan mitä tahansa mikä nyt vaan näyttää paperilla hyvältä.

    mitä jos tämä kaveri joka hyväksyy laskut on osaamaton, tai ehkä hän suosii omia kavereita tai ehkä hänellä on jokin ideologia tai jos hän on tai haluaa olla laskuttavan softatoimittajan kaveri (saa sitten vastaavasti jotain muuta hyötyä takaisin myös itse) tai sama puolue tai sama lahko tai jotain muuta tällaista jopa harmaata taloutta. nämä kaikki asiat vaikuttavat osaamattoman kaverin päätökseen tai ehkä osaavakin mutta ei välitä. hän voi esimerkiksi tilata kahden tai kolmen vuoden työn jota sitten koodataan ahkerasti, mutta kun projekti loppuu niin koodi laitetaan roskikseen (näitä tapahtuu jatkuvasti) kun se ei toimi tai sillä ei ole oikeata käyttöä, eikä ehkä alunperinkään ollut tarkoitus saada mitään, vaan ajatuksena on voinut olla palkita jotain kaveria. monen vuoden työ on maksettu, mutta ei saatu minkäälaista hyötyä. miltä tämä haiskahtaa? ja vaikka haiskahtaa niin mitään ei voida todistaa.

    veronmaksajalla on kohta ainoa keino tienata elantonsta on perustaa firma joka laskuttaa verorahoja yllä olevaan malliin. kaikki ei vaan tätä kehtaa tehdä. tuntuu aivan liikaa kusetukselta.

    valtion hankinnat pitää julkistaa tarkemmalla tasolla, ei riitä, että kerrotaan mikä virasto on tilannut milläkin euro määrällä, vaan pitää myös tietää että montako tuntia on kirjattu ja mihin työhön ja mikä on tämän työn kokonaistavoite, samoin tilaajan nimi pitäisi olla näkyvillä, että tiedetään kuka tämän koko homman on hyväksynyt (ja nähdään onko sillä järki päässä), siis se joka tarkastaa laskut, siis se joka päättänyt kaikkien veronmaksajien puolesta, että tähän tämä raha kannattaa ehdottomasti käyttää. julkisuuslain mukaan lienee julkista tietoa. tämä olisi todellista vastuunkantoa ja läpinäkyvyyttä. nythän paljon puhutaan vastuusta ja että pitää olla iso palkka kun on hirveän suuri vastuu, tämä on vain puhetta. jos vaan puuhastelet lukkojen takana omassa huoneessa jotain mistä kukaan ei tiedä mitään niin ei voi joutua mihinkään vastuuseen. ilman läpinäkyvyyttä ei ole vastuuta. jos laskun hyväksyjän nimi näkyisi niin silloin voisi olla huomattavasti vaikeampaa tehdä lehmänkauppoja ja muita virityksiä. maksaja = kansa voisi seurata tarkemmin, että mistä maksaa.

    valtion projektit tulisi julkistaa listana, kertoa mikä on näiden tavoite, kertoa mikä on priorisoitu muita ylemmäksi ja miksi. mikä on kunkin projektin kustannus ja hyöty. näyttääkö tämä lista siltä, että siinä on kaikista tärkeimmät asiat, vaiko vaan jotain mitä sattuu. näistä projekteista voisi olla myös online äänestys. koko kansa saa äänestää että mikä on tärkeintä nähden kustannuksen ja hyödyn, näkisi jopa vaikutuksen omaan veroprosentiinsa. äänestys olisi vain suuntaa antava, mutta erottaisi tehokkaasti tarpeettomat projektit listalta. jos 5 miljoonaa ihmistä sanoo, että tätä ei tarvita niin voisi olla vaikeaa päättää tätä vastaan. tämmöisen excelin julkaisu ei olisi kovinkaan suuri kustannus ja äänestyssysteemeitä on tehty ja valmiina vaikka kuinka monta, eli kustannuksia ei juurikaan syntyisi mutta hyöty olisi todella suuri. kaikki tämä tieto on julkisuuslain mukaan julkista, mutta sitä ei vaan saa mistään. ongelmana voi ehkä olla se, ettei mitään tällaista listaa edes ole olemassa?

    julkiseen dataan tulisi lisätä myös seuranta, ei vain se mikä on projektin arvioitu kustannus ja hyöty. pitää olla myös toteutuneet kustannukset ja toteutunut hyöty sekä toimittajan nimi, näin saadaan näkyväksi, että saako joku toimittaja mitään tehtyä ja yleisemmin, että menikö asia niin kuin piti ja saatiinko mitään hyötyä ja missä aikataulussa. menikö ehkä 10 vuotta pitkäksi.

    tässä siis pari vinkkiä huolestuneelta veronmaksajalta millä homma saadaan kuntoon

    Hyvää pohdintaa, kannattaa pistää väliin i:tä ykköseksi ja e=3 ettei media lehtien teko äly pukkaa vale uutista esseeestäsi. Tähän tyyliin esseee on Ess3e. Selaisen kryptolokia luulisie hidastava robotti toimittaj@a.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Hyvää pohdintaa, kannattaa pistää väliin i:tä ykköseksi ja e=3 ettei media lehtien teko äly pukkaa vale uutista esseeestäsi. Tähän tyyliin esseee on Ess3e. Selaisen kryptolokia luulisie hidastava robotti toimittaj@a.

    kannata käyttää slasanohin myos

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    kannata käyttää slasanohin myos

    heh, no vaikk@ ei olisi, robo to1mittajaa niin eikö olisi h@uska erikoisominaisuus jos täällä olisi hieman leet-tekstt11

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    jep Jep Palstoilla on hyviä huomoioita. homma menee näin... verojen keräämiseen on nyt panostettu paljon suomessa. kaikilta palkansaajilta menee verot automaattisesti ja veroaste on korkea. prosessi on tehokas. rankaisee hyvin kansaa. lähes puolet palkasta menee veroihin. tämä toimii ja rahat siirtyvät valtion kassaan. nyt on kuitenkin niin, että näiden rahojen kuluttamista valvovaan systeemiin ei ole niinkään panostettu, tai ainakaan se ei käytännössä näy. jos kuluttamista valvottaisiin tarkemmin niin saataisiin joka eurolla enemmän hyötyä kansalaisille. veroja voisi ehkä jopa laskea kun saataisiin samalla rahalla enemmän.

    rahan mälläämisprosessi pitäisi analysoida alusta loppuun. rahat lähtee valtionvarainministeriön päätöksellä johonkin ministeriöön josta se menee eteenpäin johonkin yksikköön jossa on joku äijä, joka hyväksyy laskut ja näin rahat tuhlattiin. rahaa tuleekin sitten jatkossa säännöllisesti viisi miljoonaa vuodessa maailman tappiin asti eikä kukaan kysy tämän asian perään. tällä rahalla voidaan siis puuhastella ihan mitä tahansa mikä nyt vaan näyttää paperilla hyvältä.

    mitä jos tämä kaveri joka hyväksyy laskut on osaamaton, tai ehkä hän suosii omia kavereita tai ehkä hänellä on jokin ideologia tai jos hän on tai haluaa olla laskuttavan softatoimittajan kaveri (saa sitten vastaavasti jotain muuta hyötyä takaisin myös itse) tai sama puolue tai sama lahko tai jotain muuta tällaista jopa harmaata taloutta. nämä kaikki asiat vaikuttavat osaamattoman kaverin päätökseen tai ehkä osaavakin mutta ei välitä. hän voi esimerkiksi tilata kahden tai kolmen vuoden työn jota sitten koodataan ahkerasti, mutta kun projekti loppuu niin koodi laitetaan roskikseen (näitä tapahtuu jatkuvasti) kun se ei toimi tai sillä ei ole oikeata käyttöä, eikä ehkä alunperinkään ollut tarkoitus saada mitään, vaan ajatuksena on voinut olla palkita jotain kaveria. monen vuoden työ on maksettu, mutta ei saatu minkäälaista hyötyä. miltä tämä haiskahtaa? ja vaikka haiskahtaa niin mitään ei voida todistaa.

    veronmaksajalla on kohta ainoa keino tienata elantonsta on perustaa firma joka laskuttaa verorahoja yllä olevaan malliin. kaikki ei vaan tätä kehtaa tehdä. tuntuu aivan liikaa kusetukselta.

    valtion hankinnat pitää julkistaa tarkemmalla tasolla, ei riitä, että kerrotaan mikä virasto on tilannut milläkin euro määrällä, vaan pitää myös tietää että montako tuntia on kirjattu ja mihin työhön ja mikä on tämän työn kokonaistavoite, samoin tilaajan nimi pitäisi olla näkyvillä, että tiedetään kuka tämän koko homman on hyväksynyt (ja nähdään onko sillä järki päässä), siis se joka tarkastaa laskut, siis se joka päättänyt kaikkien veronmaksajien puolesta, että tähän tämä raha kannattaa ehdottomasti käyttää. julkisuuslain mukaan lienee julkista tietoa. tämä olisi todellista vastuunkantoa ja läpinäkyvyyttä. nythän paljon puhutaan vastuusta ja että pitää olla iso palkka kun on hirveän suuri vastuu, tämä on vain puhetta. jos vaan puuhastelet lukkojen takana omassa huoneessa jotain mistä kukaan ei tiedä mitään niin ei voi joutua mihinkään vastuuseen. ilman läpinäkyvyyttä ei ole vastuuta. jos laskun hyväksyjän nimi näkyisi niin silloin voisi olla huomattavasti vaikeampaa tehdä lehmänkauppoja ja muita virityksiä. maksaja = kansa voisi seurata tarkemmin, että mistä maksaa.

    valtion projektit tulisi julkistaa listana, kertoa mikä on näiden tavoite, kertoa mikä on priorisoitu muita ylemmäksi ja miksi. mikä on kunkin projektin kustannus ja hyöty. näyttääkö tämä lista siltä, että siinä on kaikista tärkeimmät asiat, vaiko vaan jotain mitä sattuu. näistä projekteista voisi olla myös online äänestys. koko kansa saa äänestää että mikä on tärkeintä nähden kustannuksen ja hyödyn, näkisi jopa vaikutuksen omaan veroprosentiinsa. äänestys olisi vain suuntaa antava, mutta erottaisi tehokkaasti tarpeettomat projektit listalta. jos 5 miljoonaa ihmistä sanoo, että tätä ei tarvita niin voisi olla vaikeaa päättää tätä vastaan. tämmöisen excelin julkaisu ei olisi kovinkaan suuri kustannus ja äänestyssysteemeitä on tehty ja valmiina vaikka kuinka monta, eli kustannuksia ei juurikaan syntyisi mutta hyöty olisi todella suuri. kaikki tämä tieto on julkisuuslain mukaan julkista, mutta sitä ei vaan saa mistään. ongelmana voi ehkä olla se, ettei mitään tällaista listaa edes ole olemassa?

    julkiseen dataan tulisi lisätä myös seuranta, ei vain se mikä on projektin arvioitu kustannus ja hyöty. pitää olla myös toteutuneet kustannukset ja toteutunut hyöty sekä toimittajan nimi, näin saadaan näkyväksi, että saako joku toimittaja mitään tehtyä ja yleisemmin, että menikö asia niin kuin piti ja saatiinko mitään hyötyä ja missä aikataulussa. menikö ehkä 10 vuotta pitkäksi.

    tässä siis pari vinkkiä huolestuneelta veronmaksajalta millä homma saadaan kuntoon

    EHDOTTOMASTI KANNATAN TÄTÄ MALLIA! Mutta en usko, että tulee tapahtumaan. Tällä hetkellä on liikaa niitä jotka hyötyy tilanteen epäselvyydestä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    jep Jep Palstoilla on hyviä huomoioita. homma menee näin... verojen keräämiseen on nyt panostettu paljon suomessa. kaikilta palkansaajilta menee verot automaattisesti ja veroaste on korkea. prosessi on tehokas. rankaisee hyvin kansaa. lähes puolet palkasta menee veroihin. tämä toimii ja rahat siirtyvät valtion kassaan. nyt on kuitenkin niin, että näiden rahojen kuluttamista valvovaan systeemiin ei ole niinkään panostettu, tai ainakaan se ei käytännössä näy. jos kuluttamista valvottaisiin tarkemmin niin saataisiin joka eurolla enemmän hyötyä kansalaisille. veroja voisi ehkä jopa laskea kun saataisiin samalla rahalla enemmän.

    rahan mälläämisprosessi pitäisi analysoida alusta loppuun. rahat lähtee valtionvarainministeriön päätöksellä johonkin ministeriöön josta se menee eteenpäin johonkin yksikköön jossa on joku äijä, joka hyväksyy laskut ja näin rahat tuhlattiin. rahaa tuleekin sitten jatkossa säännöllisesti viisi miljoonaa vuodessa maailman tappiin asti eikä kukaan kysy tämän asian perään. tällä rahalla voidaan siis puuhastella ihan mitä tahansa mikä nyt vaan näyttää paperilla hyvältä.

    mitä jos tämä kaveri joka hyväksyy laskut on osaamaton, tai ehkä hän suosii omia kavereita tai ehkä hänellä on jokin ideologia tai jos hän on tai haluaa olla laskuttavan softatoimittajan kaveri (saa sitten vastaavasti jotain muuta hyötyä takaisin myös itse) tai sama puolue tai sama lahko tai jotain muuta tällaista jopa harmaata taloutta. nämä kaikki asiat vaikuttavat osaamattoman kaverin päätökseen tai ehkä osaavakin mutta ei välitä. hän voi esimerkiksi tilata kahden tai kolmen vuoden työn jota sitten koodataan ahkerasti, mutta kun projekti loppuu niin koodi laitetaan roskikseen (näitä tapahtuu jatkuvasti) kun se ei toimi tai sillä ei ole oikeata käyttöä, eikä ehkä alunperinkään ollut tarkoitus saada mitään, vaan ajatuksena on voinut olla palkita jotain kaveria. monen vuoden työ on maksettu, mutta ei saatu minkäälaista hyötyä. miltä tämä haiskahtaa? ja vaikka haiskahtaa niin mitään ei voida todistaa.

    veronmaksajalla on kohta ainoa keino tienata elantonsta on perustaa firma joka laskuttaa verorahoja yllä olevaan malliin. kaikki ei vaan tätä kehtaa tehdä. tuntuu aivan liikaa kusetukselta.

    valtion hankinnat pitää julkistaa tarkemmalla tasolla, ei riitä, että kerrotaan mikä virasto on tilannut milläkin euro määrällä, vaan pitää myös tietää että montako tuntia on kirjattu ja mihin työhön ja mikä on tämän työn kokonaistavoite, samoin tilaajan nimi pitäisi olla näkyvillä, että tiedetään kuka tämän koko homman on hyväksynyt (ja nähdään onko sillä järki päässä), siis se joka tarkastaa laskut, siis se joka päättänyt kaikkien veronmaksajien puolesta, että tähän tämä raha kannattaa ehdottomasti käyttää. julkisuuslain mukaan lienee julkista tietoa. tämä olisi todellista vastuunkantoa ja läpinäkyvyyttä. nythän paljon puhutaan vastuusta ja että pitää olla iso palkka kun on hirveän suuri vastuu, tämä on vain puhetta. jos vaan puuhastelet lukkojen takana omassa huoneessa jotain mistä kukaan ei tiedä mitään niin ei voi joutua mihinkään vastuuseen. ilman läpinäkyvyyttä ei ole vastuuta. jos laskun hyväksyjän nimi näkyisi niin silloin voisi olla huomattavasti vaikeampaa tehdä lehmänkauppoja ja muita virityksiä. maksaja = kansa voisi seurata tarkemmin, että mistä maksaa.

    valtion projektit tulisi julkistaa listana, kertoa mikä on näiden tavoite, kertoa mikä on priorisoitu muita ylemmäksi ja miksi. mikä on kunkin projektin kustannus ja hyöty. näyttääkö tämä lista siltä, että siinä on kaikista tärkeimmät asiat, vaiko vaan jotain mitä sattuu. näistä projekteista voisi olla myös online äänestys. koko kansa saa äänestää että mikä on tärkeintä nähden kustannuksen ja hyödyn, näkisi jopa vaikutuksen omaan veroprosentiinsa. äänestys olisi vain suuntaa antava, mutta erottaisi tehokkaasti tarpeettomat projektit listalta. jos 5 miljoonaa ihmistä sanoo, että tätä ei tarvita niin voisi olla vaikeaa päättää tätä vastaan. tämmöisen excelin julkaisu ei olisi kovinkaan suuri kustannus ja äänestyssysteemeitä on tehty ja valmiina vaikka kuinka monta, eli kustannuksia ei juurikaan syntyisi mutta hyöty olisi todella suuri. kaikki tämä tieto on julkisuuslain mukaan julkista, mutta sitä ei vaan saa mistään. ongelmana voi ehkä olla se, ettei mitään tällaista listaa edes ole olemassa?

    julkiseen dataan tulisi lisätä myös seuranta, ei vain se mikä on projektin arvioitu kustannus ja hyöty. pitää olla myös toteutuneet kustannukset ja toteutunut hyöty sekä toimittajan nimi, näin saadaan näkyväksi, että saako joku toimittaja mitään tehtyä ja yleisemmin, että menikö asia niin kuin piti ja saatiinko mitään hyötyä ja missä aikataulussa. menikö ehkä 10 vuotta pitkäksi.

    tässä siis pari vinkkiä huolestuneelta veronmaksajalta millä homma saadaan kuntoon

    uSkon. että korruptio vähenisi kun ei voi enää kIkailla?

    Äänestä



Paljon onglemia syntyy siitäkin ettei tilaajaosapuoli alkuunkaan tiedä mitä haluaa. Koodaaminen on silloin mielipuolista. Speksaamis ja konseptointioongelmat jarruttavat koodaamista kun jatkuvasti muutetaan vaatimuslistaa. Toinen iso ongelma tulee itse koodaamisesta jos koodaajaraukka ei tunne ollenkaan sovellusaluetta ja eikä ymmärrä mitä tilaaja bisneksessänsä tarvitsee. Isoilla IM firmoilla on oma brändisoftansa jonkun bisneksen tarpeisiin. . Jos asiakas on iso ja voimakas niin asiakas haluaa että valmisbrändiä häkätään ja puukotetaan isolle asiakkaalle sopivaksi.
Mitä isompi softahanke sitä sekamelskaisempaa tekeminen on. Sellaista ei voi tehdä muuten kuin tuntilaskutuksella, Ison ärjestelmän tekeminen vie vuosikausia.
Pelureita ja osapuolia on leegio.

Äänestä

Koska näet sen tarpeelliseksi.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Miksi pyrkisin tekemään minulle annetut tehtävät mahdollisimman nopeasti ja tehokkaasti? Yleensä siitä seuraa vain, että minulle annetaan lisää hommaa. On järkevämpää hidastella niin paljon kuin mahdollista, ja valittaa työkuorman paljoutta.

Miksi pyrkisin tekemään tuntilaskutteiset työt valmiiksi mahdollisimman lyhyessä ajassa? Mitä enemmän hidastelen, sitä enemmän voidaan laskuttaa, ja sitä tuottavampi työntekijä olen.

Miksi pyrkisin saamaan projektin valmiiksi ajoissa? Se vain tarkoittaisi, että epävarmuus seuraavasta projektista koittaisi aikaisemmin. Siirtämällä projektin deadlinea aina vaan pidemmälle turvaan elämäni taloudellisesti hamaan tulevaisuuteen.

Miksi pyrkisin suoriutumaan minulle annetusta vastuualueesta tehokkaasti yksin? Urakehityksen kannalta on järkevämpää pyytää rekrytoimaan pari apulaista, joiden esimiehenä voin saada parempaa palkkaakin.

Miksi pyrkisin automatisoimaan minulle annettuja tehtäviä ja dokumentoimaan prosessit mahdollisimman ymmärrettävästi? On järkevämpää pitää asiat omana tietona, ja tehdä itsestä organisaatiolle mahdollisimman korvaamaton.

Niin, miksi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu