On selvä, että ollaan kovaa vauhtia matkalla kohti maailmansotaa ja ydintuhoa. Kysymys kuuluu: Miten sinä haluat viettää viimeiset päiväsi? Itse otin jo loparit töistä, koska en todellakaan halua huhkia siellä vähäisiä jäljellä olevia päiviä. Vietän mielummin vapaata lähellä rakkaitani. Sanoinkin että pidän vähän lomaa.
Mitä teet viimeisinä elinpäivinäsi?
Anonyymi
22710
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Kun tuon varaan lasket, niin siinähän lasket.
minä taas otin lopputilin kun ylihuomenne tulee loton jättipotti
Hae ihmeessä apua ongelmiisi. - Nm. Ei junalauta
Kovaa on denialismi viiskymppisten keskuudessa !
Itse ajattelen jos sota syttyisi? Se olisi ydin aseet ja aika äkkiä Helsinki katoaisi maailman kartalta.Sinä ei kerkiäisi ajatella miten sen viimeisen päivän viettäisin?t:itä-Helsinki vanha nainen.
Elämme vaarallisimpia aikoja sitten maailmansotien, eikä tilanteen tervehtymisestä ja normalisoitumisesta vielä ole sävyäkään, vaan valitettavasti päinvastoin, retoriikka on yhä vain huolestuttavampaa.
"Finnish President: Putin Is Clearly Making a Nuclear Threat"
- https://www.youtube.com/watch?v=SXNHgvVqWSU
Kun ihmiskunnan turvallisuus on poikkeusellisen vaarallisella tavalla vaa-an kielellä, niin mielestäni ei ole oikea aika myöskään Bidenin verbaaliselle öljyn tuleen viskomiselle.
ei ap
Meillä suomalaisislla ei ole mitään muuta vaaraa kuin ne jokaisen omien korviensa väliin kehittämät uhkakuvat, jotka liian pitkälle edennyt median melskaamisen, vääntämisen ja kääntämisen katselu ja kuuntelu on saanut aikaan.
Joten etsi toisenlaisia uutisia. Itse luin juuri positiivisen ja valoisan ennusteen, joka oli pankkiasiantuntijan, ei minkään sotahullun diktaattorin tai lehdelleen levikkiä manaavan myyntihenkilön tulevaisuuden näkymä. - Nm. Pirujen seinille maalaaminen oma moka
Onneksi lukuisat maailman ja länsimaiden johtajat on ja suuri osa älyllistä kansaa ovat tilanteen todellisuudesta ja historiallisesta vakavuudesta tilanteen tasalla ja realistisellä tavalla huolissaan.
Kun raha- ja pankkimaailmaa pidät geopolitiikan asiantuntijana, niin ohessa hieman lukemastasi naiviudesta poikkeavaa hegemanagerin realismia ja perusteltua huolta.
"Billionaire hedge fund manager Bill Ackman has warned that World War III has "likely started already" amid Russia's ongoing attack on Ukraine."
- https://www.cnbc.com/2022/03/07/russia-ukraine-bill-ackman-says-world-war-iii-likely-already-started.html
"Ukraine invasion: Has World War Three already started? Some security experts believe existential global conflict has begun"
- https://news.sky.com/story/ukraine-invasion-has-world-war-three-already-started-some-security-experts-believe-existential-global-conflict-has-begun-12559039
Sun kantsii panna kädet ristiin ja toivoa. Mitään muuta et mahda millekään, vaikka lueskelisit tekstejäsi kuinka paljon ja tarkkaan. - Nm. Älä ota upseerien murheita, kun et ole saanut heidän lahjojaankaan
Mikä on ongelmasi, mikä sinua riipii, mistä tuollainen sivitymätön ja täysin aivoton riidanhaasteellisuus oikein kumpuaa?
#
Mutta ohessa kiinnostavaa luettavaa niille, jotka ovat halukkaita aivojaan käyttämään geopoliittista tilannetta ja sen taustoja hahmottaakseen.
"Miksi Venäjä ja länsi eivät tule keskenään toimeen? 1990-luku oli historian professorin mukaan poikkeus"
"Venäjälle on omaksuttu monet länsimaisen demokratian ulkoiset rakenteet, mutta sieltä puuttuu demokratioiden pohjana ollut historiallinen kehitys."
- https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000008610426.html
"IS kokosi brittitutkija Keir Gilesin tuoreen kirjan pohjalta viisitoista ”opinkappaletta”, jotka ohjaavat Venäjän toimintaa ja joiden ymmärrys lännessä on yhä heikkoa."
- https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000006472472.html
Missä hlvt:ssä siinä riitaa haastettiin? - Nm. Sullahan se ongelma on
Juolahti: meinaatko oikeasti, että ihmistä, jonka elinpäivät ovat luetut syystä tai toisesta, kiinnostaa geopoliittiset tilanteet ja niiden taustat?
Eivät ne kiinnosta kaikkia sodan seuraajiakaan, joitten huoli painottuu enemmän ihmisten kärsimyksiin, jaksamiseen ja sodan seassa pärjäämiseen. - Nm. Sota on ihmisoikeusrikos
ootan kuolemaa,
käyn asioilla kaupassa, ajelen autolla, maisemat vaihtuu mukavasti,
laiskottelen, ootan lottovoittoa, en pitkästy sitä oottamaan,
ja oottelen kuolemaa,
Autolla ajelua lukuunottamatta olen tehnyt tuota jo useita vuosia.
Jos tulee tieto varmasta ja äkillisestä lähdöstä niin vedän röökin.
Elän täysillä jokaisen päiväni.Kuin olisi elämän viimeinen! En kadehdi muita,en vertaa itseäni muihin. Teen omat päätökseni itse. t: ITÄ-Helsinki aikuinen nainen.
Ihan hyviä pointteja, mutta mitä tuhon täysillä elämiseen sisältyy, sillä se on kovin yksilöllistä?
***
ps. Alla olevatkin asiat olisi hyvä laittaa kuntoon, vaikka olisikin edelleen täydessä iskussa ja kalkkiviivat kaukana.
"Hoida 5 paperiasiaa kuntoon viimeistään eläkkeelle jäädessä – tai jopa heti"
"Harva ajattelee, että juuri minulle voisi sattua jotakin. Muutama tärkeä asia kannattaa kuitenkin hoitaa ajoissa kuntoon."
- https://www.is.fi/kotimaa/art-2000008722947.html
Katselen ulkosalla kun komea sienenmuotoinen pilvi peittää koko yhteiskunnan . Viimeinkin pääsen eroon vihervasemmiston hallituksesta ja muutamista muista närästystä tuottavista .
Jos sun viimeiset ajatukset koskevat politiikkaa, niiin sulla on ongelma. - Nm. Politiikka on persheestä
On se hiljanen pakko uskoa, että venäjä lopettaa "erikoisoperaationsa" ukrainassa viimeistään ensi kuussa.
Lännestä ei lopu raha ukrainan tukemiseen. Kiina on v a i n teoreettinen venäjän ystävä.
Sieltä rahoitetaan venäjän aloittamaa sotaa ukrainassa vain kiinalaisille edullisella korkoprosentilla.
Toivotaan, että loppuu "ensi kuussa". Oikeasti sen pitäisi loppua heti, nyt, justiinsa juuri tällä hetkellä. - Nm. Ihmisten kärsimyksille loppu
"On se hiljanen pakko uskoa, että venäjä lopettaa "erikoisoperaationsa" ukrainassa viimeistään ensi kuussa."
Tuosta ei ole lainkaan merkkejä, mutta sen sijaan ydiaseilla uhkailun ja kolmannella maailmansodan mahdollisuudella kiristämisen retoriikka vain jatkkuu, joita jälleen kerran toisteltiin kahden edellisen päivän aikana.
"Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen nykyisessä jännitteisessä tilanteessa. Lavrov puhui asiasta venäläiselle uutistoimisto Interfaxille."
"– Vaara on vakava, se on todellinen, sitä ei voi aliarvioida, Lavrov sanoi."
- https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000008774044.html
Putin puolestaan piti juuri viimeisimmän uhkapuheensa, jossa uhkasi nopealla ja tuhoisalla iskulla, mikäli läsni tulee väliin sen toimissa Ukrainassa ja kertoi, että Venäjällä on teknologia jota missään muualla ei ole. Vielä erikseen korosti, että uhkan, varoituksen lisäksi se on todella valmis toimimaan ja kaikkien tulee tämä ottaa tiedoksi. Lisäksi hän vielä erikseen maintsi, että heillä on jo kaikki (prosesseissa) valmiina tuohon siirtoon.
Kukaan ei toistaiseksi tiedä mihin tämä pahin ja vaarallisin geopoliittinen tilanne sitten maailmansotien tulee johtamaan. Mihin tuo keskiaikaisen barbaarinen sodanlietsoja on kykenevä tilanteesa, jossa länsi ajaa hänet nurkkaan ja jossa hän ei koe omaavansa "kunniallista" ulospääsyä.
Kaikki "idän" retoriikka, toiminta, siirrot, propaganda, vapaan informaation sulkeminen maassaan, ilmapiiri ja toimintamallit ovat kuin suoraan maailmansotia edeltävän ajan toistoa.