Suorastaan pöyristyin iltasanomien juttua esikoululaisen tukistamisesta ja "oikeus" menettelystä. https://www.is.fi/tampereen-seutu/art-2000008685325.html
Emmekö ole vieläkään oppineet. Kasvatammeko lapsistamme häiriköitä, joita ei yhteiskuntamme lait ja normit kiinnosta. Jutussa kerrottiin että esikoululainen oli päiväkodissa ihmetellyt, että eikö saa tukistaa. Hän itsekin tiesi saaneensa tukistamisen tekojensa seurauksena. Ensin vanhemmat olivat varoittaneet. Poika teki valinnan ja uhmasi. Tiesi tulavasta rangaistuksesta. Mielestäni vanhemmat toimivat ihan oikein. Tärkeämpää on se, että teko tapahtui rakkaudessa ja vanhempien yhteinen linja oli selvä. Mistään vakavasta ruumiinvamman tuottamisesta asiassa ei ole kyse ja sellainen on ehdottomasti tuomittavaa. Kyse on kuitenkin vain tukistamisesta ja pepulle läpsäisystä. Itsekin olen saanut vielä 80 luvulla aivan samanlaisia rangaistuksia ja tiennyt tuhmia tehdessäni että näin käy. Enemmän olisin ollut hämilläni, jos en olisikaan saanut läpsäisyä tai tukkapöllyä. Olisin myöhemmin hakenut rajoja kotini ulkopuolelta. Olen valmistunut myöhemmin ihan ammattikasvattajaksikin ja minulla on neljä omaa lasta, joita rakastan. Tiedän mistä puhun.
Tehdään vanhemmista kädettömiä
Anonyymi
0
336
Luetuimmat keskustelut
- 1011643
Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella
Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä401191Kattoikkuna puuttui - vai puuttuiko sittenkään?
Tönölään ei saatu mökkejä, kun kattoikkunasta oli pula. Näyttää konkurssihakemus tulleen kuitenkin 31.8., joten kattoikk23960Petteri A-studiossa: "Ihmiset ovat alkaneet saada töitä" ..mitä vitt..
Missä todellisuudessa toi Orpo oikein elää, Suomen työttömyys 2000-luvun ja EU/OECD-maiden korkein tuplat niiden keskita170796Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.
Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.13760Nythän todellisuus on kuitenkin se
että miehen täytyy tehdä miehen työ. Olla mies. Naisen täytyy tehdä naisen työ. Olla nainen. Voimme puhua pehmeitä ja200695- 46689
Kuka oli kuskina
Volvo suistunut päin koivua torin laidalla? Oliko vauhtia liikaa vai sairaskohtaus vai humala?13657- 33590
Mies sun käytös satutti...
Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.39588