Terve,
Ostin sähköpotkulaudan, jota edellinen käyttäjä ei ollut saanut toimimaan. Katsoin että potkulaudan Lithium akku vaatisi DC42V sisääntulon lataamiseen, mutta laturissa on muuntajan jälkeen 12V ulostulo.
Onko tämä laturi siis aivan väärä tähän sähköpotkulautaan ja onko se tyhjentänyt akun lataessaan?
Lithiumakku ja sen lataaminen
13
3202
Vastaukset
- Anonyymi
En tunne noita potkulautoja, mutta jos joku tuntee niin hänenkin on hyvä tietää merkki ja malli. Eikä tuo laturiakaan ole pahaksi mainita. Vaikka laturi antaa vain 12V "raakavirtaa" joka laudassa olevalla elekrtoniikalla nostetaan oikeaksi akulle kelpaavaksi eikä lataa liikaa vaan pysäyttää sen myös. Tämä siis olettamuksena.
- Anonyymi
Tämä potkulauta kyseessä.
https://www.kuntokauppa.fi/fitnord-swift- -sahkopotkulauta
Teknisissä tiedoissa lukee:
Latausvirta DC42V/2A
Laturi on Zooty merkkinen.
Laturissa lukee
Output: 12v 6,67A 80W 50/60 Hz
- Anonyymi
Väärä laturi mitä ilmeisemmin.
- Anonyymi
Sähköpotkulaudan akkujen kanssa kannattaa olla varovainen. Jos sellainen päättää mennä rikki niin pelkän toimimattomuuden sijaan saattaakin päättää ryhtyä leikkimään tulta syöksevää lohikäärmettä.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/latauksessa-ollut-sahkopotkulauta-syttyi-palamaan-asunnon-sisalla-paivystava-palomestari-kertoo-erikoisesta-tilanteesta/8206336 - Anonyymi
Miten noissa yleensä on, onko verkkovirtaan kytkettävä teholähde pelkkä jännitelähde. Ja latatuksen ohjaus ja akun suojapiirit ovat siellä kulkuneuvossa missä akutkin ovat?
- Anonyymi
Näyttää siltä että potkulaudassa on 10 kennoinen li-ion akku, sen nimellisjännite on 36 (37) V, ja se vaatii 42 V jännitteen latauakseen täyteen.
Tuollainen on ihan yleinen laturi, ja löytyy helposti kaupoista.- Anonyymi
Kiitos, tilasin sellaisen ja tänään tuli postiin. Katsotaan onko akku vielä hengissä vai täytyykö ostaa uusi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kiitos, tilasin sellaisen ja tänään tuli postiin. Katsotaan onko akku vielä hengissä vai täytyykö ostaa uusi.
On siinä akussa varmaan suojapiirit jotka on katkaissut virrat ennen täysin tyhjenemistä, ettei akku nene tyhjänä pilalle. Tietenkin jos akku on ollut vuosikausia käyttämättä on voinut nennäkin pilalle.
- Anonyymi
Oliko Espoossa joku tulipalo rivitalon autotallissa sähköskootterin akun palon vuoksi, kuka muistaa?
Noita vehkeitä pitäisi ladata jossain paksupeltisessä kopissa, aika pienikin riittäisi hyvin. Sinne vain pitäisi vetää jostain sähköt. Roikalla se onnistuu, mutta ei varmaan ole laillista tai ainakaan suositeltavaa.- Anonyymi
Nuo on niitä kukkahattutäti juttuja.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Nuo on niitä kukkahattutäti juttuja.
Ai noi lukuisat tuhoisat tulipalot?
- Anonyymi
Turvallisinta siis olisi ladata ulkona, mutta kannattaa suojata sähköpotkulauta sateelta.
Tosin, ainakin vuokrattavat joutuvat väkisinkin sateeseen, että kai ne sen sateen kestävät ainakin silloin, kun eivät ole latauksessa.
Mutta onko latausliitin suojattu sateelta myös latauksen aikana, onko siitä takeita ?
- Anonyymi
Vaihdoin juuri akun skootteriin ja ilmeisesti bms oli pettänyt, akku oli "sulannut" ja muuttanut muotoaan reippaasti. Onneksi ei tulipaloa tullut...
48 V 13 Ah Li-Ion Akku (Samsung) 1000 lataussykliä ja olisinko 10 kertaa ladannut ja hajosi....
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2944781Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1353066Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k522983Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281541Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2271242- 471189
Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa
Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.7996Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?
Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu78991Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58981Paskalaista valokuitulakiin
Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais52979