Kun puhutaan että Keski-Suomi on savolainen maakunta ja että siellä käytetään savolaismurretta, niin luulisi että Keski-Suomessa puhuttaisiin tunnistettavaa savoa kuten vaikka Kuopion tai Mikkelin keskustassa. Kuitenkin sekä Wikipedia että useimmat koulukirjat huomauttavat, että keskisuomalais- ja päijäthämäläismurteesta puuttuu kokonaan muille savolaismurteille ominaiset piirteet mikä on siis aika outoa jos ajatellaan että keskisuomalaisten tulisi muiden savolaisten tavoin puhua Savon murretta. Miten siis on voitu alunperinkään perustella, että keskisuomalais- ja päijäthämäläismurteet ovat savolaismurteita, jos niillä ei kerran ole yhteisiä piirteitä?
Millä perusteella Keski-Suomen keskisuomalais- ja päijäthämäläismurteet ovat savolaismurteita?
2
185
Vastaukset
- Anonyymi
jyväskylän kohdalle ympyrä 60km niin sillä alueellapuhutaan selkokielisintä suomea
- Anonyymi
Eipä siellä sen enempää oli niitäkään piirteitä, jotka tekisivät niistä murteista leimallisesti läntisiä. Pitää toki myös muistaa, että nuo murrejaot pohjautuvat yli puoli vuosisataa sitten vallinneeseen tilanteeseen ja yhtälailla kieli on lähestynyt yleiskieltä muuallakin. Aivan vanhimpien puhe saattaa vielä leimallisesti olla jotain vanhaa pitäjämurretta. Kannattaa vaikkapa joskus käydä reilusti Jyväskylän ulkopuolella jossain muualla Keski-Suomessa ja koittaa kuunnella miten vanhat ihmiset siellä puhuvat - luultavasti alkaa niitä savolaisuuksiakin siinä puheessa huomata.
Jos en nyt ihan väärin muista, niin karkein rajanveto itä- ja länsimurteiden välillä on vedetty yleiskielen d:n ja ts:n perusteella. Länsimuirteissa vaikkapa yleiskielen sana 'padan' on vanhastaan ollut 'paran' tai 'palan' kun taas idässä 'paan' tai 'pavan'. Sanat 'metsä: metsän' taas on länsimurteissa perinteisemmin 'mettä: metän' ja idässä 'mehtä: mehän' tai 'metsä: metsän' (osa karjalaismurteista). Nykyään tosin varsinkin nuorempien puheessa nämä voivat olla aivan sekaisin poislukien ehkä tuo itäinen 'mehtä: mehän' variantti, jota ei juurikaan läntisillä murrealueilla kuule muiden kuin junantuomien puheessa.
Ja vielä viimeisenä: loppupeleissä tuo koko ajatus murrejaosta on täysin keinotekoinen ja vain pyrkimys hahmottaa joskus muinoin vallinnutta tilannetta lähinnä akateemisesta näkökulmasta. Tuon jaon olisi voinut muullakin tavoin tehdä, ja aivan yhtä hyvin sekin olisi ollut perusteltavissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p576243Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su3335233Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien1614939Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal1394737Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil203980Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema202486Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!
Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud32268Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill261990- 731862
- 2221661