Sain maksettua viimein kaikki ulosotossa olleet laskut kokonaisuudessaan reilu vuosi sitten, vanhimmat näistä laskuista olivat 10 vuoden takaa. Nyt on alkanut tulemaan ripotellen ulosotosta laskuja joiden mukaan käräjäoikeuden päätös niihin on tullut noin 5 vuotta sitten.
Miten tälläinen voi olla oikein mahdollista? Olisin luullut että näiden laskujen olisi pitänyt olla jo silloin siellä ulosotossa? Milloin tämä laskujen tuleminen oikein lopppuu?
Ulosotolta tulee edelleen vanhoja laskuja
9
1194
Vastaukset
- Anonyymi
Suomessa se loppuu vasta kun Puuttini ottaa komennon. Täällä maailman onnellisemmassa hölmölandiassa emmakarit, sipilät, möhömahahuijarisoinit ja samariinit vuoronperään kusettaa kansalaisia kaikin tavoin. Yksi näistä tavoista on maailman paskin kohtelu velallisille ja vähäosaisille.
- Anonyymi
No ei velkoja ole mikään pakko viedä velkomusoikeuteen, niistä pitää vaan silloin muistuttaa 3v välein. Velka vanhenee ilman käräjiä 15-20v erääntymispäivästä.
- Anonyymi
Tähän pelaamiseen toivon muutoksia ja lakia, joka kieltää tällaisen kiusanteon. Asiaa kannattaa viedä eteenpäin oikeusministeriön sivuille.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tähän pelaamiseen toivon muutoksia ja lakia, joka kieltää tällaisen kiusanteon. Asiaa kannattaa viedä eteenpäin oikeusministeriön sivuille.
Miksi?
Nythän sitä rahaa saadaan niihin velkoihin.
- Anonyymi
Kyse on varmaankin jälkiperinnästä.
Systeemi toimii niin, että ensiksi tulee maksumuistutus, sitten maksuvaatimus ja sitten se ulosotto.
Mutta jos ulosotto ei tuota tulosta, eli rahoja ei saa kynittyä niin laskut voi mennä takaisin vaikka perintäyhtiölle. Tässä tilanteessa perintäyhtiö pistää laskut uudestaan ulosottoon myöhemmin, esimerkiksi silloin kun on veronpalautuksia tiedossa että saisi sieltä sitten jotain rahaa. Tätä jatketaan niin kauan aikaa kunnes velka on maksettu tai velka vanhenee. Siinä voi mennä se 20v alkuperäisen maksun eräpäivästä, että velka on vanhentunut.
Suomessa on kyllä myös ollut kusetusperintäyhtiötä mitkä lähettäneet aiheettomia maksuja mutta nuo isoimmat eivät kyllä käy perseilemään, tekevät ihan kannattavaa bisnestä muutenkin.
"Milloin tämä laskujen tuleminen oikein lopppuu?"
Sitten kun olet maksanut velat pois tai velat vanhenevat. Eli maksa sinne ulosottoon kaikki pois mitä siellä on, otat yhteyttä velkojiin ja hoidat loput pois.
Homma kyllä toimii automaattisestikin kuten varmaan huomaat mutta siinä vaan menee korkoja ja kuluja. - Anonyymi
"Nyt on alkanut tulemaan ripotellen ulosotosta laskuja joiden mukaan käräjäoikeuden päätös niihin on tullut noin 5 vuotta sitten."
Olisiko kannattanut 5v sitten reagoida viimeistään haastehakemukseen. - Anonyymi
Näkeekö nämä itse katsoa jostain jos on tälläisiä laskuja/päätöksiä joita ei ole voinut ajallaan periä vaan ovat jääneet roikkumaan ja odottamaan uudelleen perintää?
- Anonyymi
http://www.elary.fi/wp-content/uploads/2018/10/Ohje_velkojen_selvittamiseksi.pdf
Ne pitää itse selvittää jokaisesta perintätoimistostosta yms. erikseen. Eli pyytää niistä kaikista velkasaldot.
Yllä on ohje päästä alkuun siinä.
- Anonyymi
'Suomessa on kyllä myös ollut kusetusperintäyhtiötä mitkä lähettäneet aiheettomia maksuja mutta nuo isoimmat eivät kyllä käy perseilemään, tekevät ihan kannattavaa bisnestä muutenkin.'
Intrum perii ylimääräisiä korkoja ja pistää ne pelkästään ulosottoon. Tämä tapahtui minulle ja sain haastenaiselta soiton samana päivänä kun viimeinen vastausaika, kello 15.... se sit meni ulosottoon
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suureksi onneksesi on myönnettävä
Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️932049Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu
Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia1671510YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä741289Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2361150- 731150
Hyvin. Ikävää nainen,
Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan871064Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1501018Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava243962Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin
Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.51916Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta
Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli88891