Perustuuko Venäjän politiikka pelotteluun?

Anonyymi

Näyttää siltä, että Venäjän politiikka ei hyväksy liberaalia demokratiaa.
Putin on kai sanonut, että Venäjällä on ohjattu demokratia. Onko ohjaaja pieni klikki, joka estää kansan syviin riveihin menevän liberaalisuuden?
Olemme jo iäkkäitä ihmisiä - me, jotka tänne kirjoittelemme. Ehkä viimeisillä vuosillamme rohkenemme sanoa naapurimme politiikasta sen mitä todella ajattelemme?

22

64

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ukrainan pakolaisissa on paljon venäjänkielisiä. Saattaapa olla henkilöitä, joilla on Venäjän passi. Jos he kokevat kärsivänsä pakolaisuudessa vääryyttä ja valittavat siitä Helsingin sijasta Moskovaan, onko vaara, että Venäjä ryhtyy väkivalloin etsimään heille "oikeutta" vaikkapa panssarivaunuilla?
      Eikös Venäjän perustuslaissa ole kohta, jonka mukaan venäläisiä autetaan maan rajojen ulkopuolella?

      • Venäläisiä pitää suojella.
        Onhan se Putinin sydämen asia. Sitä vartenhan se sinne Ukrainaankin änkesi, kun oli ihan vakuuttunut, että ukrainalaiset joukkomurhaa venäläisen passin omistavia kansalaisia. Krimillä ja sen liepeillä on jo pelastus suoritettu, nyt on koko muun maan vuoro.

        Tietysti voi olla vähän harmillista, että Putinin täsmäaseet eivät valikoi venäläisiä pois, vaan kaikki jäävät pommin alle, mutta tavoite kuitenkin on luja: Ukraina venäläisille!
        Ukrainalaisia ei ole kuin 45 miljoonaa, ja niistä osa on jo paennut muille maille. venäläisille jää laajat alueet. Miten Putin aikoo heidät asuttaa, kun talot nyt on pommitettu maan tasalle, sitä ei hän ole toistaiseksi kertonut, mutta totta kai hänellä on suunnitelmat valmiina
        Kuinkahan innokkaita maahan muuttavat ja siellä asuvat venäläiset sitten ovat, kun mustan mullan maa on täynnä rautaromua ja pommikuoppia.?

        Putinilla on aikamoinen työmaa edessään, jos aikoo saavuttaa saman aseman, mikä Ukrainalla maailman viljantuottajana tähän asti on ollut. Mutta eihän Putin kulakkiensa työtä pelkää. Kyllä he jaksavat Suuren Isänmaansa edun nimissä. Stalinkin aikanaan näännytti ukrainalaisia nälkään miljoonittain, nyt Putin haluaa jatkaa perinteitä.


      • Anonyymi

        Tämä seikka on hyvä otaa huomioon, kun nato-ratkaisua harkitaan.
        Ja ei nykyään enää pelkät panssarivaunut kuulu Venäjän repertuaariin. Nyt on myös kehitetty moninkertaisesti ääntä nopeammat ohjukset ja ydinkärjet niihin. Kyllä tappoaseita riittää.


    • Anonyymi

      Venäjä on koko maailman sylkykuppi. Mitähän mieltä kansa on kesään mennessä, kun kaikki länsimainen laatu, palvelut ja tuotteet on hävinnyt maasta ja jäljellä on vain NEUVOSTOLIITTO.

      • Anonyymi

        Venäläinen tyytyy siihen. Neuvostoliittoon.
        Kyllähän kulloinenkin "tsaari" tietää mikä venäläiselle on parasta.
        Tyytymistä helpottaa se, että kaiken päälle venäläinen uskoo Putinin propagandan,
        että kaikki on Yhdysvaltojen syy- ja EU:n. Vika ei ole Putinin eikä Kremlin.

        Tämän jälkeen venäläiset vihaavat "länttä" entistä enemmän,
        koska heidät on saatu uskomaan, että "rappeutunut länsi" syypää heidän elinoloihinsa.


    • Anonyymi

      Ai "näyttää siltä" ? Eiköhän tuo ole valistuneen tiedossa ollut,
      ettei Venäjällä ole koskaan edes tiedetty mitä demokratia on.

      • Anonyymi

      • Anonyymi

        Sitä mitä ei ole saanut kokea, ei voi ymmärtää kuin teoriassa.


    • Anonyymi

      Jos sodan uhka todella olisi olemassa, niin kai päättäjämme antaisivat kansalaisille ohjeita, miten varautua kriisiaikaan?
      Kyllä kai nyt sentään ilmoitettaisiin asukkaille, missä on lähin pommisuoja?
      Itse asun alueella, joka on rakennettu taistolaisuuden aikaan, jolloin olisi ollut rikollista epäilläkään, että pommisuojalle olisi käyttöä. niin että alueella on "väestönsuoja" muutamalle kerrostalolle, mutta suurin osa alueen asukkaista olisi ilman vähäisintäkään turvaa sotatilanteessa. Omakotitaloja ja puurakenteisia rivitaloja, pientaloja, kevytrakenteiset liikehuoneistot ja pensa-asema.
      Yksi hyvin tähdätty palopommi riittäisi.
      Mutta eihän meillä mitään hätää ole, ei tänne kukaan ole tulossa pahat mielessä.
      Mkr.

    • Anonyymi

      putin on osottautunu yllättävän sivistymättömäksi tuohon virkaan jota hän edustaa,
      joten hänetä ei voi odottaa normaalia käytöstä ja toimintaa valtion johdossa,

      • Anonyymi

        Keskiverto veli venäläinen arvostaa juuri sellaista käytöstä. Muistatteko miten Putin puhui jo silloin kun Venäjällä oli niitä kerrostaloräjähdyksiä?


    • Anonyymi

      Katujätkän käytös.

      • Putin perusteli hyökkäystä mm. sillä, että Ukrainan johdossa ovat natsimieliset fasistit, joiden valta on nujerrettava. Heillä on kuitenkin presidentti, joka kuuluu juutalaiseen sukuun.

        Nyt Putin itse puhuu "lopullisesta ratkaisusta".


      • Anonyymi
        Makriina kirjoitti:

        Putin perusteli hyökkäystä mm. sillä, että Ukrainan johdossa ovat natsimieliset fasistit, joiden valta on nujerrettava. Heillä on kuitenkin presidentti, joka kuuluu juutalaiseen sukuun.

        Nyt Putin itse puhuu "lopullisesta ratkaisusta".

        Juutalaisia on paennut Ukrainasta Israeliin ja ehkä Venäjältäkin Israeliin taas.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Juutalaisia on paennut Ukrainasta Israeliin ja ehkä Venäjältäkin Israeliin taas.

        Miksi he ovat paenneet?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Miksi he ovat paenneet?

        Ai miksi !
        Sotaa pakoon ja Putiniahan on paennut paljon venäläisiä Venäjältä, moni Allegrolla
        Suomen kauttakin.
        Juutalainen voi olla Venäjän kansalainen tai Ukrainan.
        Israel ottaa aina omansa vastaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ai miksi !
        Sotaa pakoon ja Putiniahan on paennut paljon venäläisiä Venäjältä, moni Allegrolla
        Suomen kauttakin.
        Juutalainen voi olla Venäjän kansalainen tai Ukrainan.
        Israel ottaa aina omansa vastaan.

        Kyllä sieltä pakenee muutkin, ei vain juutalaiset. Muutama päivä sitten jo 3 milj. Zelenskyi ei pakene.
        Kornia, että Putin vetoaa fasismiin ja natsismiin ja venäläisten asukkaiden joukkomurhaan perustellessaan hyökkäyksensä syitä.
        Häntä nämä kaikki pakenijat pakenevat, eivät maansa johtoa.


    • Anonyymi

      EU: Venäjän toimet Mariupolissa valtava sotarikos

      EU:n ulkopolitiikkaa johtava korkea edustaja Josep Borrell kutsuu Venäjän toimia Mariupolissa valtavaksi sotarikokseksi.

      Hän totesi maanantaina EU:n ulkoministerikokouksen alussa, että Venäjä tuhoaa kaiken ja pommittaa tappaakseen kaikki.

      Ukrainan eteläosassa sijaitseva satamakaupunki Mariupol on jo lähes täysin tuhottu. Kaupungissa on edelleen loukussa yli 300 000 ihmistä.

    • Anonyymi

      Venäjä on kai vapauttanut 400 000 ukrainalaista pakkoviemällä heidät Venäjälle.
      Koska ihminen tuntee olevansa vapaa?

    • Anonyymi

      Suomalaiset ovat päässeet pois Venäjältä.
      Allegro-junan vuorot lopetetaan maanantaina.
      Venäläiset jäävät oppimaan totuuksia,
      "Siperia opettaa"
      https://yle.fi/uutiset/3-12375408
      Vielä pääsee venäläinen pois Venäjältä, mutta pääseekö enää suoraan sujuvasti
      länteen ?

      • Anonyymi

        Onko Suomen otettava vastaan jokainen venäläinen maahantulija?
        Rasistit kiivailevat Lähi-Idästä tulijoista, mutta harvemmin venäläisistä, joita kuitenkin on muuttanut maahamme huomattavasti enemmän kuin irakilaisia ja somaleita.
        Rasistit eivät vaan erota heitä kansanjoukosta.


    • Anonyymi

      Harmi kun Venäjälle päin juna oli tyhjä ;)
      muutenhan se olisi ollut kannattava linja.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oi mun haniseni

      Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
      Ikävä
      27
      5274
    2. Kyllä mulla on sua ikävä

      Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm
      Ikävä
      12
      3865
    3. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      40
      3197
    4. IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.

      IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm
      Maailman menoa
      51
      2790
    5. Vihdoin tiedän että tämä on molemminpuolista

      Saattoi se koko ajan olla silmiemme edessä mutta kumpikaan ei uskaltanut sitä toivoa. Kunpa nähtäisiin pian, toivottavas
      Ikävä
      86
      1308
    6. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      284
      1303
    7. Haluaisin lähettää sulle viestin

      Mutta en enää uskalla. Miehelle.
      Ikävä
      59
      1175
    8. Miellytänkö sinun silmää?

      Varmaan ainakin vähän, jos tykkäät minusta. Siis jos tykkäät.
      Ikävä
      79
      1139
    9. Natoon liittyminen on alkanut kaduttaa.

      Nato on muuttunut niin paljon, että se ei ole enää se mihin haluttiin liittyä. Usa on vetäytynyt ja 5% osuus valtion tul
      Maailman menoa
      396
      1112
    10. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      211
      1079
    Aihe