Olen ajatellut pitää kakkossynttärit (60) mökillä pientalossa omille sisaruksilleni (8 perheineen) yhteensä noin 30 henkeä. Mutta ei ole astioita, juomavettä, istuimia ja mitä kaikkea. Kesällä pihalla olisi tilaa. Lämmittäisin savusaunan. Onko sinulla kokemuksia ja neuvoja minulle miten haasteesta selviän vai pitäisikö siitä luopua. Toisaalta yhdessäolo tutussa ja rakkaassa maisemassa korvaisi sen mitä puuttuu. Kiitos vastauksista toivoo Kalu
Synttärit mökillä
Kalu
31283
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Eihän tutun porukan kesken tarvitse kaikki välttämättä olla niin vimpanpäälle.. Kuten itsekin mainitsit niin eiköhän tärkeintä ole olla yhdessä itselle tärkeimpien ihmisten kanssa.
Astioita juhliin kannattaa kysellä esim. jostain paikallisesta marttaliitosta/maatalousnaisilta/kotitalousoppilaitoksista tai vastaavasta. Heillä on yleensä vuokrata astioita juhliin melko edullisesti. Toinen vaihtoehto on tietty käyttää (pahvisia)kertakäyttöastioita ja poltella ne juhlien lopuksi niin ei tule tiskiä.
Istuimiahan saa kesällä mökille järjestettyä varmaan aika helposti. Tai laitat kutsuun, että vieraat tuo omat jakkaransa mukana =)
Onnea juhlien järjestämiseen, kyllä se siitä lähtee sujumaan.
Pidetty on samansuuruiset synttärit.
Jonkinlainen huvilateltta on hyvä olla, sataa kuitenkin joskus.
Astiat oli kaikilla kertakäyttöiset ihan viimeisen päälle.
Kaikki sai osallistua johonkin talkootouhuun.
Yhdessä grillattiin ja laitettiin ruokaa.
Ennakkoon ei paljoa tehty, kakku taisi olla ainoa.
Tuoleja ei osteltu, eihän sinne istumaan oltu tultu, vaan pitämään hauskaa.
Vanhat puhelinpylväät vaakatasossa antoi erähenkisen istuintunnelman.
Sulkapalloa, rokettia, tikanheittoa jne. jokaiselle jotakin. Kalatustakaan ei kielletty, se olikin suosittua. Vaatetuksena toivottiin erähenkistä varustusta ja se onnistui hyvin.
Kaikki kehui kun ei ollut mitään tavaomaista jörötystä vaan hauskaa toimintaa.