Kuinka todennäköistä on, että

Anonyymi

rintamamiestalosta joka on suht alkuperäinen löytyy jo tai tulee lähikoina muodostumaan kosteus tai homevaurio? Itseä kyseinen talomalli miellyttänyt aina kun sukulaisilla on niitä, mutta nekin on lattiasta kattoon rempattuja ja mä haluaisin sellaisen alkuperäisen.

12

164

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mahdollisuus epätodennäköisyyteen on suuri tai sitten pieni.

    • Anonyymi

      Hyvä aihe vielä moneen aloitukseen !

    • Anonyymi

      Kyllä vesi on märkää ja vanha talo kastuu.

    • Anonyymi

      Jos on homeeton orkkis, niin ei siitä mihinkään nopeasti hyppää, jos ei tule jostain vesivahinkoa.

    • Anonyymi

      Puu haisee pahalle vanhetessaan ja vuotava katto lisää ongelmia, siihen aikaan ei ollut kosteuskalvoja?

    • Anonyymi

      Mitähän nyt tarkoitetaan alkuperäisellä? Sitä että julkisivut/pinnat on alkuperäiset (näin mä oletan) vai pitäiskö myös sähköjen, putkien ja vesikaton olla alkuperäinen? Jos nää kaikki niin suurella todennäköisyydellä talo tulee vaurioitumaan tai palamaan koska rtm talojen ikäiset putket on jo tiensä päässä ja vanhat sähköt ei ole mitoitettu nykyasumista varten.

    • Anonyymi

      Mahdotonta sanoa, kun paljon on kiinni jo siitä kuinka huolella talo on aikanaan rakennettu, sattuiko rakennusajalle paljon vesisateita, oliko minkäänlaisia sääsuojauksia... Huonolla tuurilla talo on voinut kosteusvaurioitua jo rakennettaessa, kuten näyttää olevan mahdollista vielä nykyrakentamisessakin.

      • Anonyymi

        Puruseinä on jo lähtökohtaisesti suunniteltu PÄVI. Sisälle pinkopahvia ja ulkopintaan vinolaudoitus ulkoverhous vailla tuuletusrakoa = hyörytiivis pinta muuhun seinään verrattuna.

        Saattanut toimiakin, kun on tehty sisäpintaan höyrysulku lateksilla tai muovitapetilla. Lisäksi surkean lämmöneristyksen vuoksi seinä on pysynyt ulkopintaa myöten ulkoilmaa lämpimämpänä. Toisessa ääripäässä sisäpuolinen lämmöneristys vailla höyrysulkua.

        Sehän on selvä, että panukailittajien mielestä kaikki lahot johtuvat väärin tehdyistä remonteista ja tilanne korjaantuu pinkopahvilla. Huonompaan suuntaan....


    • Anonyymi

      Vanhasta talosta löytyy aina kosteusvaurioita. Ovako ne sitten aiheuttaneet homevaurioita on kokonaan eri asia.

      • Anonyymi

        Vähänkin isompi kosteusvaurio jota ei tutkita, kuivateta ja korjata pikaisesti ja oikein johtaa käytännössä mikrobivaurioon (arkikielellä homevaurioon).


    • Anonyymi

      Todellakin hometta löytyy aina jos talosta löytyy punaraitaa ja höyrysulkumuovia.
      Ne takaavat homeen löytymisen myös uusista rakennuksista !

    • Anonyymi

      Jos katto vuotanut niin on vaurioita lähes varmasti. Myöskin kannattaa epäillä jos talo on muuten ränsistynyt, mutta katto on uusi niin saattaa olla että huonokuntoinen katto on peitetty ennen myyntiä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      81
      3137
    2. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      75
      1281
    3. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      163
      1181
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1030
    5. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      103
      961
    6. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      310
      932
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      43
      839
    8. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      78
      825
    9. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      124
      815
    10. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      92
      794
    Aihe