Ylimääräinen kansaneläkeindeksin korotus tekeillä

Anonyymi

Sosiaali- ja terveysministeri Hanna Sarkkinen (vas.) esittää kansaneläkeindeksin korotusta etuajassa. Normaalistihan (pl. Sipilän hallitus) se tulisi vasta vuodenvaihteessa:
–  Sosiaaliturvasta vastaavana ministerinä näen, että hintojen nopeaan nousuun vastaamiseksi tarvitsemme ylimääräistä korotusta kansaneläkeindeksiin, joka toteutettaisiin mahdollisimman nopeasti tämän vuoden aikana, Sarkkinen sanoi tänään vasemmistoliiton puoluevaltuustossa pitämässään puheessa.
Hänen mukaansa kansaneläkeindeksin korottaminen olisi yksinkertainen ja toteutuskelpoinen tapa tukea pienituloisia, jotka kärsivät ruoka- ja energiakulujen noususta.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/ministeri-sarkkinen-esittaa-ylimaaraista-korotusta-kansanelakeindeksiin/8382010

Pitkäaikatyötön

9

81

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hyvä juttu 👍
      Mulla ainakin sähkön kulutus nousee kun tilasin uuden sähköskootterin joten tarvetta eläkkeen nostolle on.

      • Anonyymi

        Älä sekoile.


      • Anonyymi

        Et sinä pälvikaljupää toisten sekoiluille mitään voi!


    • Anonyymi

      Kansaneläkkeitä korotettava n. 500 euroa per kuukausi, niin ihmiset alkaa pärjätä ilman esim. asumistukea.

      • Anonyymi

        Parmpi olisi korottaa kansaneläkkeitä suoraan 5000 eurolla per' kuukausi, niin jäisi jotain säästöönkin.


    • Anonyymi

      Jos toteutuu summat käteenjäävät lienee luokka 5-15 euroa korkeintaan joten vaalivedätyksiä elitin tytöiltä, leikkaukset ja infalaatio syö köyhien "ostovoimaa" jo vuoden alusta hintojen nousun vaikutus sukulaismiehellä 5-8 % perusmenoissa vuokra ,sähkö ,vesi yms. Köyhine köyhytyminen ja kyykytys on välttämättömiä ja pitkälti myös ideologisia hallituspuoluielle , mikään ei vihaa köyhiä yhtäpaljon kuin sieltä nostettu, vanha viidakon keino"osata luottamusmies" saat duunarit ilmaisexi ;-)

      • Anonyymi

        Vaikuttaa kokoomuksen ideologialta.


      • Anonyymi

        "Populismi on ohutsisältöinen ideologia, joka väittää että yhteiskunta on perimmiltään jakautunut kahteen homogeeniseen ja antagonistiseen ryhmään, puhtoiseen kansaan ja korruptoituneeseen eliittiin, ja jonka mukaan politiikan pitäisi olla kansan yleistahdon ilmausta.” (Mudde & Kaltwasser 2012)


    • Anonyymi

      Muistutan vielä, että monen tuen määrä on sidottu kansaneläkeindeksiin. Niitä ovat mm. työttömyysturva, opintotuki ja lapsilisät, joten kyse ei ole pelkästään eläkeläisten asiasta.
      https://fi.wikipedia.org/wiki/Kansaneläkeindeksi

      Pitkäaikatyötön

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen

      Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️
      Ikävä
      67
      2515
    2. Vanhuksen varpaankynsien leikkaus 89 euroa...

      Huh huh.......Parturikäynti olisi varmasti ollut 250 euroa? Kallis on suomi nykyään.
      Maailman menoa
      184
      2182
    3. Onko kaivattusi

      kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.
      Ikävä
      47
      2103
    4. Anne Kukkohovi. Myy likaisia alushousujaan.

      Kuka ihme ostaa jonkun naisen likaisia alushousuja, menee lujaa kyllä tälläkin housujen myyjällä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      126
      2064
    5. Viulu vaiennut

      Eikö pisnikset suju ? Vai miksi pahin yrittäjä vouhka on "kadonnu" maan alle. 🤣
      Suomussalmi
      33
      1855
    6. Kauanko skuutteja on siedettävä? Ei tietoa liikennesäännöistä, ajellaan miten sattuu ja missä vain.

      Kauanko on kestettävä sähköpotkulautojen terrorismismia? Niillä ajelevat eivät tiedä, tai jos tietävätkin, niin eivät vä
      Maailman menoa
      194
      1565
    7. Nainen, sellaista tässä ajattelin

      Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost
      Ikävä
      220
      1505
    8. Tänään pyörit ajatuksissa enemmän, kun erehdyin lukemaan palstaa

      En saisi, silti toivon että sinä vielä palaat ja otetaan oikeasti selvää, hioituuko särmät ja sulaudummeko yhteen. Vuod
      Ikävä
      17
      1361
    9. Kyllä tekee kipeää

      Luopua kaikesta mitä on elämässä saavuttanut😞 ei vaan ole enää yhtäkään hiljaista vuorokautta🤬
      Ikävä
      26
      1275
    10. Hallitus haluaa sossuhuijjarit esiin tutkimalla ihmisten pankkitilejä

      Kuristusote vätkylöiden palleista kiristyy! 😆 Hallitus suunnittelee laajentaa Kelan tiedonsaantioikeutta sosiaaliturva
      Lieksa
      198
      1056
    Aihe