Ylimääräinen kansaneläkeindeksin korotus tekeillä

Anonyymi

Sosiaali- ja terveysministeri Hanna Sarkkinen (vas.) esittää kansaneläkeindeksin korotusta etuajassa. Normaalistihan (pl. Sipilän hallitus) se tulisi vasta vuodenvaihteessa:
–  Sosiaaliturvasta vastaavana ministerinä näen, että hintojen nopeaan nousuun vastaamiseksi tarvitsemme ylimääräistä korotusta kansaneläkeindeksiin, joka toteutettaisiin mahdollisimman nopeasti tämän vuoden aikana, Sarkkinen sanoi tänään vasemmistoliiton puoluevaltuustossa pitämässään puheessa.
Hänen mukaansa kansaneläkeindeksin korottaminen olisi yksinkertainen ja toteutuskelpoinen tapa tukea pienituloisia, jotka kärsivät ruoka- ja energiakulujen noususta.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/ministeri-sarkkinen-esittaa-ylimaaraista-korotusta-kansanelakeindeksiin/8382010

Pitkäaikatyötön

9

148

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hyvä juttu 👍
      Mulla ainakin sähkön kulutus nousee kun tilasin uuden sähköskootterin joten tarvetta eläkkeen nostolle on.

      • Anonyymi

        Älä sekoile.


      • Anonyymi

        Et sinä pälvikaljupää toisten sekoiluille mitään voi!


    • Anonyymi

      Kansaneläkkeitä korotettava n. 500 euroa per kuukausi, niin ihmiset alkaa pärjätä ilman esim. asumistukea.

      • Anonyymi

        Parmpi olisi korottaa kansaneläkkeitä suoraan 5000 eurolla per' kuukausi, niin jäisi jotain säästöönkin.


    • Anonyymi

      Jos toteutuu summat käteenjäävät lienee luokka 5-15 euroa korkeintaan joten vaalivedätyksiä elitin tytöiltä, leikkaukset ja infalaatio syö köyhien "ostovoimaa" jo vuoden alusta hintojen nousun vaikutus sukulaismiehellä 5-8 % perusmenoissa vuokra ,sähkö ,vesi yms. Köyhine köyhytyminen ja kyykytys on välttämättömiä ja pitkälti myös ideologisia hallituspuoluielle , mikään ei vihaa köyhiä yhtäpaljon kuin sieltä nostettu, vanha viidakon keino"osata luottamusmies" saat duunarit ilmaisexi ;-)

      • Anonyymi

        Vaikuttaa kokoomuksen ideologialta.


      • Anonyymi

        "Populismi on ohutsisältöinen ideologia, joka väittää että yhteiskunta on perimmiltään jakautunut kahteen homogeeniseen ja antagonistiseen ryhmään, puhtoiseen kansaan ja korruptoituneeseen eliittiin, ja jonka mukaan politiikan pitäisi olla kansan yleistahdon ilmausta.” (Mudde & Kaltwasser 2012)


    • Anonyymi

      Muistutan vielä, että monen tuen määrä on sidottu kansaneläkeindeksiin. Niitä ovat mm. työttömyysturva, opintotuki ja lapsilisät, joten kyse ei ole pelkästään eläkeläisten asiasta.
      https://fi.wikipedia.org/wiki/Kansaneläkeindeksi

      Pitkäaikatyötön

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Gallup: Kansalaiset eivät usko velkajarruun

      Puolet suomalaisista ei usko velkajarrun vaatimien sopeutusten toteutuvan, kertoo Iro Researchin kyselytutkimus. Kokoom
      Maailman menoa
      143
      1416
    2. Mä oon kallistumassa

      Rikosilmoitukseen!
      Suhteet
      264
      1317
    3. Haaveilen edelleen

      Sinusta aika ajoin
      Ikävä
      64
      1098
    4. Ethän mies vielä

      luovu meistä? Haluaisin jo sun syliin.
      Ikävä
      68
      1044
    5. Martsusta tuli leuhka

      Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal
      Kotimaiset julkkisjuorut
      251
      930
    6. Kuisla Group Oy jättänyt yrityssaneeraushakemuksen

      Samalla yrityssaneeraukseen on hakeutunut Kuisla henkilökohtaisesti ja Seinäjoen Motelli Oy, joka omistaa Sorsanpesän ki
      Seinäjoki
      43
      891
    7. Hei rakkaani.

      Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi
      Ikävä
      70
      825
    8. Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun

      Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on
      Ikävä
      72
      802
    9. Uskallanko laittaa sulle viestiä?

      Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S
      Ikävä
      58
      760
    10. Tiedätkö sitä

      Että sinun äänesi on ihanan pehmeä
      Ikävä
      42
      756
    11. On paha olla

      Kun olen käyttäytynyt aiemmin kaivattua kohtaan kuin joku narsisti.
      Ikävä
      67
      733
    12. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      125
      706
    13. Mikä tekee kaivatustasi

      Haluttavan?
      Ikävä
      29
      699
    14. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      88
      643
    15. Kiulu myynnissä!

      Kiulu hakee taas uutta yrittäjää. https://www.yritysporssi.fi/etela-pohjanmaa-lansi-suomi-finland/myytavat/yritykset/ma
      Ähtäri
      26
      628
    16. Tulisiko naisille asettaa korkeammat eläkemaksut

      Tämä tuli mieleeni kun luin aamun lööppejä. Japanissa alkaa olla "uutta nuorisoa" ihan urakalla, ikä alkaa sadan jälkeen
      Sinkut
      187
      544
    17. Vieläkin saat

      Sydämen tykyttämään. Vaikka emme näe
      Ikävä
      24
      544
    18. Et pysty peittämään minulta

      Sinä olet hyvä peittämään asioita niin halutessasi. Pystyt pitkiäkin aikoja salaamaan juttuja. Juuri mietin tuossa, olet
      Ikävä
      47
      534
    19. Mitä oikein tapahtui? Maajussi-Jetta sai tylyt pakit - Sulhoehdokas selittää: "Ei lentänyt kipinät"

      Maajussille morsian -sarjassa etsitään rakkautta ja rinnalle kumppania. Yksi maajusseista on Jetta - liikunnallinen ja
      Maajussille morsian
      13
      534
    20. En tahallaan sua välttele...

      Olis niin kiva nähdä jossain muualla kuin kaupassa!
      Ikävä
      40
      517
    Aihe