Ahdistuneelle vinkkejä kavereitten tekoon?

Anonyymi

Moi.
Mie aloitan siis ensi syksynä toisen asteen opinnot ja luultavasti toisella paikkakunnalla. Ainoat kaverit menee opiskelemaan toisiin kouluihin, joten joudun aloittamaan opinnot ihan yksin. En ole koskaan ollut maailman sosiaalisin ihminen, näet uusille ihmisille puhuminen aiheuttaa minulle ahdistusta ja arvostelluksi tulemisen pelkoa. Haluaisin kovasti saada uusia kavereita, mutta ahdistukseni takia se on minulle hyvin hankalaa.
Onko kellään ollut samanlaisia tuntemuksia kuin minulla ja olisiko mitään vinkkejä miten ehkä pystyisin lieventämään ahdistustani? :)

1

154

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Moi!
      Olet rohkea, kun olet aloittamassa koulun, josta et oletettavasti tunne montaakaan ihmistä etukäteen. On hienoa, että mietit asiaa jo nyt ja jos olisin sinä, keskittyisin miettimään asioita, joilla voit helpottaa/mahdollistaa itsellesi uusiin ihmisiin tutustumisen.

      Millaiset asiat voisivat saada sinut jännittämään uusia ihmisiä vähemmän? Olisiko heihin helpompi tutustua jonkin tekemisen avulla? Mitä sellainen tekeminen voisi olla?
      Entä tiedätkö mistä pelkosi arvostelua kohtaan nousee? Mikä helpottaisi oloasi tässä asiassa?

      Ajattelen, että lähtökohtaisesti me ihmiset haluamme yleensä nähdä toisemme positiivisessa valossa ja haluamme uskoa toisistamme hyvää. Uskon, että uudessa koulussa on varmasti joku muukin, joka kaipaa uutta kaveria ja jos koululla järjestetään ryhmäytystä tai muuta yhteistä tekemistä koko porukalle niin mene rohkeasti mukaan. Voit aluksi toimia vaikka enemmän tarkkailijaroolista ja katsella millaista porukkaa siellä on. Kaikkea hyvää sinulle jatkoon.
      - Marika, Jyväskylän nettisaapas

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      85
      6284
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3783
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3130
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      369
      1696
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1388
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1320
    7. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      936
    8. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      46
      929
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      870
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      849
    Aihe