Ahdistuneelle vinkkejä kavereitten tekoon?

Anonyymi

Moi.
Mie aloitan siis ensi syksynä toisen asteen opinnot ja luultavasti toisella paikkakunnalla. Ainoat kaverit menee opiskelemaan toisiin kouluihin, joten joudun aloittamaan opinnot ihan yksin. En ole koskaan ollut maailman sosiaalisin ihminen, näet uusille ihmisille puhuminen aiheuttaa minulle ahdistusta ja arvostelluksi tulemisen pelkoa. Haluaisin kovasti saada uusia kavereita, mutta ahdistukseni takia se on minulle hyvin hankalaa.
Onko kellään ollut samanlaisia tuntemuksia kuin minulla ja olisiko mitään vinkkejä miten ehkä pystyisin lieventämään ahdistustani? :)

1

169

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Moi!
      Olet rohkea, kun olet aloittamassa koulun, josta et oletettavasti tunne montaakaan ihmistä etukäteen. On hienoa, että mietit asiaa jo nyt ja jos olisin sinä, keskittyisin miettimään asioita, joilla voit helpottaa/mahdollistaa itsellesi uusiin ihmisiin tutustumisen.

      Millaiset asiat voisivat saada sinut jännittämään uusia ihmisiä vähemmän? Olisiko heihin helpompi tutustua jonkin tekemisen avulla? Mitä sellainen tekeminen voisi olla?
      Entä tiedätkö mistä pelkosi arvostelua kohtaan nousee? Mikä helpottaisi oloasi tässä asiassa?

      Ajattelen, että lähtökohtaisesti me ihmiset haluamme yleensä nähdä toisemme positiivisessa valossa ja haluamme uskoa toisistamme hyvää. Uskon, että uudessa koulussa on varmasti joku muukin, joka kaipaa uutta kaveria ja jos koululla järjestetään ryhmäytystä tai muuta yhteistä tekemistä koko porukalle niin mene rohkeasti mukaan. Voit aluksi toimia vaikka enemmän tarkkailijaroolista ja katsella millaista porukkaa siellä on. Kaikkea hyvää sinulle jatkoon.
      - Marika, Jyväskylän nettisaapas

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet nuorempi nainen aivan ihana

      Tykkään susta ihan valtavasti ❤️❤️
      Ikävä
      56
      1248
    2. Pitkäaikaistyöttömyys Suomessa harvinaisen paha

      Karut työttömyysluvut, korkein luku yli neljännesvuosisataan.
      Maailman menoa
      154
      1202
    3. Mitä vastaisit

      Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle
      Ikävä
      60
      1115
    4. Tiedän ettet tehnyt tahallasi pahaa

      Asiat tapahtuivat, ristiriidat ovat meitä vahvempia. Olemmeko me niin vahvoja, että selviämme tästäkin vielä? Aika paljo
      Ikävä
      102
      1054
    5. Janni Tikkanen ohjattiin miesten pukuhuoneeseen

      Vai olisko sittenkin Janne Tikkanen? Jos siellä jalkojen välissä on miesten killukkeet, mieshän tämä Janni on. Ja kuuluu
      Kajaani
      50
      1011
    6. Rakastan ja ikävöin sinua

      Ei helpota tämä ikävä millään. Pelkäsin että tämä ajanjakso tulee olemaan juuri näin vaikea. Siksi halusin ennen tätä pä
      Ikävä
      56
      843
    7. Nyt tiistain galluppi alkaa....

      Kuka on sun elämän rakkaus? Ketä kaipaat edelleenkin? Nyt nimiä vaan rohkeesti tuohon alle.Tää on ikäväpalsta, eikä mikä
      Ikävä
      55
      838
    8. Miten aiot saada kaivattusi?

      1) loukuttamalla 2) kidnappaamalla 3) huijaamalla 4) jokin muu, mikä?
      Ikävä
      54
      785
    9. Upea takamus

      Sulla on nainen upea takamus.
      Ikävä
      32
      762
    10. KIIKKUSTUOLI

      Aloitetaan taas uudella alustalla, nuo pitkiksi venyneet ovat hankalia etsiä uusia viestejä, joskus vastauksia tulee sin
      80 plus
      73
      741
    Aihe