Ahvenanmaa, Nato ja Moskovan demilitarisointisopimus

Anonyymi

Edilexissä oikeustieteen professori näkyy nyt kirjoittaneen tekstin, jossa väitetään:

"Ahvenanmaan osalta on vuorostaan huomioitava, että Ahvenanmaa on demilitarisoitu eli se on kansainvälisten sopimusten (Pariisi 1856 ja Geneve 1921) mukaisesti aseeton. Suomella on velvollisuus puolustaa sitä, mutta joukkoja ja aseita siellä ei saa rauhan aikana olla. Aseetonta vyöhykettä valvoo Venäjä. Tämä on perua talvisodan rauhansopimuksesta (1940), jossa valvonta jäi kahdenvälisellä valtiosopimuksella Neuvostoliiton huoleksi ja valtiosopimus on voimassa Venäjän kanssa – edelleen. Käytännössä valvontaa tekee Venäjän Ahvenanmaan konsulaatti. Ahvenanmaa on Suomen maakunta ja jos Suomi liittyy Natoon, on hieman ongelmallista, jos yhtä Suomen maakuntaa valvoo Venäjä. Jotta tilanteesta päästäisiin eroon, olisi vähintäänkin Geneven vuoden 1921 rauhansopimus neuvoteltava uudelleen."

https://www.edilex.fi/uutiset/75161

Minulle oli uusia asia, että Suomi olisi solminut vuonna 1921 rauhansopimuksen. Kyllähän kiistaa Ruotsin kanssa oli, kun Ruotsi ei halunnut päästää Suomea Kansainliiton jäseneksi, ellei Ahvenanmaan kysymystä ensin ratkaista, mutta ei kiista nyt sentään aseelliseksi muuttunut, eikä mitään rauhansopimusta tästä asiasta solmittu. Tuorein Suomen allekirjoittama Ahvenanmaan demilitarisointisopimus eli vuoden 1940 Moskovan sopimus, jossa demilitarisointivaatimus ei rajoittunut edes pelkkään sota-ajan ulkopuoliseen aikaan toisin kuin Geneven sopimuksesssa ja joka ei Geneven sopimuksesta poiketen sisältänyt myöskään neutralisointivaatimusta, oli sen sijaan rauhansopimuksen yhteydessä neuvoteltu sopimus.

Geneven sopimus saattaa kyllä menettää merkityksensäkin, jos Suomi ja Ruotsi liittyy Natoon, koska Naton jäsenmaat ovat sen jälkeen aika pitkälti Geneven sopimuksen allekirjoittajamaat. Venäjähän ei ole sitä Moskovan sopimuksen kanssa ristiriidassa olevaa sopimusta koskaan allekirjoittanut, jonka virallinen valvoja on sopimuksen mukaan yhä Kansainliitto (joka lakkautettiin vuonna 1946).

0

112

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Ketä ikävöit?

        Tuntomerkkejä jos täällä oikeat kohtaavat❤️
        Ikävä
        119
        2492
      2. Juniorivalmennus Jokereissa..

        Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau
        Nuorten jääkiekko
        33
        1652
      3. Ammuskelua taas

        Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.
        Kokkola
        22
        1550
      4. Et saa mua ikinä

        Oma vikasi. Naiselta.
        Ikävä
        129
        1468
      5. Päivämääriä

        Minä päivämääränä näit kaivattusi viimeksi?
        Ikävä
        68
        1263
      6. Introverttinä osastolla

        Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s
        347
        1165
      7. Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?

        Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?
        Ikävä
        62
        1059
      8. Toivotko, että

        hän tulisi juttelemaan sinulle, vai lähestytkö mieluummin itse?
        Ikävä
        89
        1025
      9. 122
        851
      10. VIELÄKIN NAURATTAA

        Seurustelua haluais. 🤣🤣🤣🤣🤣🤣
        Ikävä
        80
        847
      Aihe