Ostin pari vuotta sitten Madshusin pertsamonot. Huomasin nyt kauden päätteeksi että kummankin monon pohja on halki päkiältä. Poikki laidasta laitaan eli vesi tuli tupaan. Onko monot näin heppoisia nykyään? Luulin että ok merkki kyseessä ja nyt muutaman kauden sentään kestäisivät. Päältä ovat kuin uudet ja säilytys on tapahtunut monoloodassa huoneen lämmössä. Onko nämä tarkoitettu vain sellaiseen sunnuntain liukuhiihtelyyn. Ihan kuntoilijatason hiihtäjä vain olen mutta kyllä nyt ns aktiivisemmalla tekniikalla tulee hiihdeltyä. Kai keskihintaisten monojen kuuluu sellainen kestää? 160 /170 taisi olla noiden hinta. Kyllä ihmettelen syvästi. Kauden kilsat 1000. Eipä tule nyt enää Madsejä sit ostettua. Miten teidän monot on kestäneet?
Pertsamonojen kestävyys
12
2305
Vastaukset
- Anonyymi
Ihan yhtä paskoja on tuon hintaluokan fischerit ja rossarit. Salomonin perusmonoista ei valittamista.
300 eur ja kalliimmat monot on kilpahiihtäjille suunnattuja ja jos yli kymppitonni menee kaudessa yksillä monoilla niin materiaalitkin valittu sen mukaan.
Halvalla saa optimoitua laatua - Anonyymi
Minun monoilla täsin sama tarina! Poikki koko pohja kärjestä. Maahan tuojaa ei kiinnosta , toteaa ettei kuulu takuuseen. Ehkä kolme vuotta olleet ja sunnuntaihiihtäjä olen eli kilometritkään ei rasita monoja rasita.
- Anonyymi
Hankkikaa sns profil järjestelmä 90 luvulta. Monot kestää 50 vuotta, kun ne on tehty kunnon materiaaleista.
Ja katsokaa, mitä laitatte muovikierrätykseen. Etenkin paperi tuhoaa massan kestävyyden. - Anonyymi
Liimaukset noista irtoaa, eivät kestä kunnon pakkasia. Kun lauhtuu, repiää.
- Anonyymi
Kaikessa viisaudessaan, maailman poliitikot ovat hyväksyneet kierrätysmateriaalien käytön varusteissa, joilla mennään tiettömille taipaleille jopa pelastuspalveluiden saavuttamattomiin paikkoihin.
Mutta jos kuluttaja näkee kahdet monot, samannäköiset, toiset 66 eur, toiset 66,20 eur, hän valitsee halvemmat.
Lisäksi, poliitikot eivät harrasta hiihtoa, siis sitä ihan oikeaa hiihtoa. Ei täällä Enontekijön korvissa näe edes Eduskunnasta pudonneita. Maailmaa on alkanut hallita henkinen typeryys. Kekkonen ja Koivisto täällä vielä hiihtelivät, sitten Suomen on vallannut VETELYKSET !- Anonyymi
Kuka täällä märässä lumessa enää viitsii hiihdellä ?
Kaikki teiden ylityksetkin sulana, yhtä suksistriptiisiä koko hiihtäminen, vai onko tämä keväthiihto nyt sitä hihtämistä ?
- Anonyymi
Mulla Fisherin perusmonot hinta ehkä 90 e. 2 talvea olleet. Hiihdetty joka kelillä. Kaksi talvea olleet. Hiihdetty n 2000 km. Ja monot eivät ole millään lailla rikki. Olen tosi tyytyväinen.
- Anonyymi
Myykö joku sns profil monoaan, koko jonkun 43 2/3 - 45 väliltä, ostan heti, laita vaikka Torilta linkki ?
ps pohjoisessa tosi hyät kelit vielä varmaan pari viikkoa, saatiin uuvet lumet - Anonyymi
Suomen suutarit, etenkin täällä pohoisessa, yrittää korjata mielellään sns-monoja. Laittakaa vaikka mh:n paketissa tulemaan, niin katsotaan, mitä on tehtävissä.
Jopa komponenttien vaihto saattaa onnistua. Niitä on saatu erä Suomeen, jossa tätä kalustoa yhä on runsaasti. - Anonyymi
Nyt kun kaikki monomaakarit ovat kokeilleet nnn patenttien lauettua halpuutettuja hiihtomonoja - jokusen vuoden - joissa mm. pohjat katkeaa parin hiihtokauden jälkeen, niin olisiko ilmassa merkkejä paremmasta? Vaihtoehtoisesti monot ovat löystyneet tai pahvit vettyneet ja kiristimet ja lenkit jääneet käteen.
Alpina, fischer, madshus mm. Ovat uusineet pohjan ja ollaan vaihteeksi menossa kohti jäykkiä muoviluistimia, hiilikuituakin saattaa olla näön vuoksi mukana.
Asiakkaita kuunneltu, moni on paskat takaisin kauppaan kantanut.
Saa nähdä. Veikkaan että mitään ei opita. - Anonyymi
Mulla on nyt "kokemusta " kahdesta eri merkistä (fischer ja salomon), hinnat 200/500 euroa. Uusissa malleissa on nyt sellainen kumimainen ohut kalvo päällä
Ei kestä, on tullut todettua. Fischeristä irtosi reunasta, salomonista halkesi keskeltä. Toisessa hiihtokilometrejä 50, toisessa 300 ikää 1- 3 kk. Ei oikein kiinnosta uudet takuulla kun takuulla menevät samalla tavalla rikki. Tuo materiaali vaan näyttää olevan kelvotonta . Näyttää joka merkissä olevan samalainen materiaaliuudistus. Muilla kokemuksia? - Anonyymi
Hyvien kestävien monojen valmistus lopetettiin kymmenkunta vuotta sitten. Nyt tärkein myyntivaltti on monon paino. Monon painolla ei hiihdetä - tyhmempikin tajuaa että materiaalia on vähemmän ja kestävyys on heikompi.
Erilaiset hiilikuitujäljiltelmät ovat yleistymässä salomonilla, rossarilla jne. Carbon kuulostaa hyvältä myyntiesitteessä, vaikka sitä ei olisikaan. Vähän kuin oneway mainosti titaania - jota sauvoissa ei ollut.
Parin kolmen talven monot näyttää olevan valmistajien tavoite.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
En löydä sinua
En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k222441- 622374
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi1062270- 321537
Hajoaako persut kuten 2017?
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen2381532- 321510
Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle
IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt371422- 281220
Ne oli ne hymyt
Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä201176- 951171