Moi,
Mitkä tehotekijät ovat tärkeimpiä poravasaraa valittaessa kun kallioon pitäisi porata kymmeniä ~22mm reikää. Eli suuri Joule luku ja/tai Watti luku avuksi? Oletan että koneen kierroslukuhaitarilla ei ole niin suurta väliä?
Millainen terän kärki on paras kalliopoeaukseen?
T. P. Vasara
Poravasaran teho
6
529
Vastaukset
- Anonyymi
Mikä on aloituksen pointti ?
- Anonyymi
Aikuisten juttuja yrität taas ymmärtää, huomaan että se on sinulle edelleen aika vaikeaa.
Mutta hyvä kun kysyt, niin voi oppia uutta.
1. Kysyjä haluaa tietää, onko kallioporaa valittaessa tärkeämpää poran teho, vai kierroslukualue.
2. Kysyjä haluaa tietää, millainen poranterä on paras kallion poraamiseen.
Hän kysyy noita ja toivoo, että joku jolla on kokemusta asiasta vastaisi.
Samalla tavalla täällä palstoilla toimitaan muutenkin - kysytään asioita joista halutaan tietoa ja toivotaan että niihin saisi vastauksia ihmisiltä joilla on tietoa, kokemusta tai näkemyksiä.
Vähän samalla tavalla kuin itsekin koulussa kysyt opettajalta kun et jotain käsitä.
- Anonyymi
Bilteman Poravasara 1200 SDS toimii hyvin.
Useita 20...25mm reikiä porattu kiveen/kallioon. - Anonyymi
Kierroksia ei paljon tarvita vaan iskun voimakkuus. Pieni nopea tärinä ei paljon auta.
Joskus ostin 650w honkkarista ja oli hyvä ja toimii vielä, jälkeen ostettu honkkarista 850w ei hakannut niin hyvin- Anonyymi
Konevuokraamo jos on lähellä, vuokraisin sieltä kunnon koneen. Harvoin kai on tarve kallioon reikiä porailla.
- Anonyymi
Kyllä se teho on kuitenkin noiden tulo .
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1043066
Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia
Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on872415- 241956
Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään
"Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s221510Mitä tapahtuu?
Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?291480Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!
Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää151385- 87912
Murtautuminen uimahalliin
17.10. yöllä Kiuruveden uimahalliin murtauduttiin yläkerran oven ikkunasta. Onko kellään havaintoja tapauksesta?26897Mitä tarkalleen tunnet
Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai62846Syyskuussa 2025 ensirekisteröidyistä henkilöautoista 43 % oli täyssähköautoja.
Niitä rekisteröitiin 2 592 eli 41 % enemmän kuin vuotta aiemmin. Syyskuussa 2025 rekisteröidyistä uusista henkilöautois2759