Kohta pääsen kävelemään.

Viikon ollut polvesta alaspäin koko jalka kipsissä, järkyttävän kipeä aina aamulla.

Ensin puoli metriä kerrallaan rollaattorin varmistamana pitää yrittää mennä.

Jos kaadun, en pääse ylös muuten kuin jotenkin ryömimällä jonnekin keittiönjakkaran luokse ja sitten jotenkin..

Olen syönyt lääkärin määräämiä ruokia mitä tarvisisin paranemiseen eli kalsiumia, siis maitoa ja proteiinia eli lihaa, auttaa paranemiseen.

Joudun kuitenkin menemään kipsi jalassa lähikauppaankin jossain vaiheessa.
Kenkä ei mahdu jalkaan, pitää laittaa muovipussi toiseen jalkaan.
8307
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Aloitit kohta pääset kävelemään,oli jo positivinen.Mikä kantaa sinua tai kaikkia joiden liikunta vaikeaa eli positivisuus.Tekstisi ei ollut valittava vaan asiallinen.mikä kunioitavaa!Netistä löytyy Helsinki Mission. Jonka kautta saa kertaluontoinen apu maksutta vaikka kauppaan.Jos asut Helsingin ulkopuoli seurankunnan diakoni ja kaikkialla myös sosiaalivirasto,seurakunta kertoo avun saannit kun tilanne vaikeayksin asuvan mistä apu ? Kaikkea hyvää sinulle.

Äänestä
  • Moni kauppakeskus ja lähikauppakin toimittaa ostokset kotiin saakka ja tilauksen voi tehdä netissä. Aloittaja ei kertonut asuinpaikkakuntaansa, yleensä nuo palvelut toimii suuremmissa kaupungeissa, mutta pienelläkin paikkakunnalla voi lähikauppias palvella kun soittaa kauppaan ja pyytää toimituksen kotiin.

    Äänestä

Nyt loppuivat kivut kokonaan, kriittinen piste paranemisessa, mutta ei nyt jos intoutuu riehumaan oikein kunnollakin urheilemaan, niin tuhoutuu jälleen jalka ja pahemmin vielä... itse yritän pitää mielessäni että ottaa rauhallisesti vielä ainakin viikon.

Lääkäri määräsi lääkkeiksi ruokaa: proteiinia ja kalsiumia paljon piti syödä, ja tottelin :)

Äänestä

Tsemppii toipumiseen.🤗👍vieläkö pitkään kipsi jalassa.?

Äänestä

Otin jo kipsin pois mutta erikoinen vaiva on jäänyt: nimittäin jalkaterä liikkuu normaalisti alaspäin kääntäessä, mutta ei tottele aivojen käskyä kääntää jalkaterää ylöspäin lainkaan.

Siis toiseen suuntaan jalkaterä tottelee aivojen käskyjä, mutta toiseen suuntaan eli ylöspäin ei tottele?

Äänestä

Jos laittaisi kuminauhan joka vetäisi jalkaterää ylöspäin niin silloin ehkä toimisi hyvinkin.

Äänestä

Joo, alankin tekemään itsestäni robottia kiinnittämällä itseeni toimintaa parantavia laitteita.

Esimerkiksi nyt olisi varsin hyödyllinen kiinnittää toisen jalan varpaiden välistä menevä kuminauha polveen...
olisikohan ilmastointiteippiä ja kuminauha jossain...

Tuo kuminauha vetäisi jalkaterää ylöspäin, toimisi koska alaspäin jalkaterän kääntäminen toi, ylöspäin ei. Tuo parantaise sen tilanteen.

Servomoottori oikeastaan pitäisi laittaa nilkkaan.

Äänestä

Pääsin jo kauppaankin menemään saattajien ja autonkuljettajan avulla pyörätuolilla kurvailin kaupassa :)

JA järkyttävää porraskäytävää ylös ja alas, hengissä, jee, en uskaltanut ennen edees yrittää ilman saattajaa tuota.

Mutta tuollainen, kun olen ollut jumissa sinänsä asunnossa, on tullut katseltua sci-fi sarjoja ja kun itsellä on koulutus tuollaiseen elektroniikkaankin, niin rakentaisin itselleni kaikkia omia moottoroituja apuvälineitä.

Ilman parempaa tekemistä, esimerkiksi, joku erittäin voimakas metallinen tehostin sormiin tai miksei jalkoihinin :D

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Viikon ollut polvesta alaspäin koko jalka kipsissä, järkyttävän kipeä aina aamulla.

Ensin puoli metriä kerrallaan rollaattorin varmistamana pitää yrittää mennä.

Jos kaadun, en pääse ylös muuten kuin jotenkin ryömimällä jonnekin keittiönjakkaran luokse ja sitten jotenkin..

Olen syönyt lääkärin määräämiä ruokia mitä tarvisisin paranemiseen eli kalsiumia, siis maitoa ja proteiinia eli lihaa, auttaa paranemiseen.

Joudun kuitenkin menemään kipsi jalassa lähikauppaankin jossain vaiheessa.
Kenkä ei mahdu jalkaan, pitää laittaa muovipussi toiseen jalkaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu