Onko tilanne sama kuin täällä kaakonkulmalla, että hankittu uusia kiina-koneita, jotka vaativat sitä AdBlueta, joka loppu. Eivät aja, kun koneet eivät enää anna käynnistää ?
Jotkut vanhat Paanat toimii kuin Buickit, mutta nämä uudet eivät liikahdakkaan.
Onko Ylläs, Ruka ja Levi ajaneet vielä latuja ?
Jotkut vanhat Paanat toimii kuin Buickit, mutta nämä uudet eivät liikahdakkaan.
Onko Ylläs, Ruka ja Levi ajaneet vielä latuja ?
Vastaukset 9
Vanhimmat
Iisalmen+Motonetissä+on+kympin+kannuissa.
Ja+saahan+tuota+itsekin+tehtyä,+pinnoitettua+ureaa.
Eli+juo+lähdevettä+ja+pirtua+ja+kusee+kanikkaan.+Sekaan+70%+tislattua,+vettä.+Väri+tosin+puuttuu+ja+hajuste+(joka+rikkoo+koneen+pitkänpäälle).
Huoltovarmuuskeskus kun on nyt epäonnistunut jo useamman kerrankin lyhyessä ajassa, niin he voisivat PUHDISTAA MAINEENSA KUSEMALLA PULLOIHIN ja jakelemalla tuotostaan teiden varsilla !
Taitaa olla tekosyy tuo urean loppumiseen vetoaminen, eivät viitsi enää loppukaudesta ajella, omasta mielestään turhanpäiten, vaikka nyt se suurin tarve onkin, jäätyneet urat ovat hengenvaarallisia koppuroita luistella.
Huonon latuhoidon taustalla on enemmänkin naftan hinnannousu. Yllättävää on kyllä se, että ne ladut, joita vielä viitsitään ajaa, ajellaan vanhalla kalustolla, uusia koneita ei laduille päästetä.
Jos latukone liikkuisi pelkällä adbluella, voi Pirtuliiterin paskahyyssin urealetkun laittaa suoraan latukoneeseen hoilaamaan. Vaan haitanneeko, kun pelekkää kiljua ja kosanteria kusthan?
Ylläksellä kalusto seisoo, osa tallissa osa maastossa hajonneena ja viikonloppuna on Ylläs-Levi. Lunta on tullut 22 cm, saas nähärä, saavatko enää auki ?
Ole huoleti, kyllä korpiladut saadaan auki, pe - la yönä koneet lähtevät erään.
Saivat auki ylläs-levin korpiosuudet ?
Pysyvätkö auki, tasuri ummessa on vähän, siis alle 10 v tasurilla kilpailleelle, aika kuluttavaa ?
Terveellinen suhtautuminen osallistujilla:
Enemmän jätti lähtemättä kuin keskeytti.
Molempia oli normaalia enemmän.
Nyt pääsiäisladuille.