kuulin tossa ohimennen, että myyvät järkkäreitä rafloihin hälytyskäyntinä / aluevartija luontoisesti. Hyvän tuntuinen idea, mikkelin valvova silmä ei kuulemma vaan ole kovin innostunut aiheesta.Näin jv-kurssilla ainakin mainittiin. onko jollain tietoa asiasta?
Vastaukset 7
- Susi
Mahtavatko nämä partio-järjestyksenvalvojat toimia missä päin Suomen nimemeä? Oma vastaus; Suomen Turussa.
Jos viranomainen asettaa ehdoksi järjestyksenvalvojan käytön ravintolassa, ei tämä järjestely ainakaan tätä ehtoa täytä. Toisaalta normaalisti ravintolassa ei tarvitse aina olla järjestyksenvalvojaa koska on omaa henkilökuntaa jolla vastuu ja oikeudet toimia.
Mielenkiintoinen ajatus ja saattaisi pienemmällä paikkakunnalla toimia täydentävänä palvelumuotona, siten että ravintolassa yksi oma järjestyksenvalvoja joka voi kutsua JV-partion tarvittaessa paikalle avuksi.
Toisaalta kuinka hoitavat siirtymisen toimialueiden välillä kun JV-tunnukset eivät saa olla näkyvissä.
Löysin tällaisen artikkelin firmasta mutta tämä ei kyllä anna kovin pätevää kuvaa yrityksestä tai ainakaan lausunnon antajasta...
http://www.viisitahtea.fi/content/view/95/40/
Kyseisen firman kotisivut löytyvät osoitteella
http://www.securityarsenal.fi
Täällä toisaalta annetaan ymmärtää että hoitavat myös henkilösuojausta, mm. "lähestymiskieltojen noudattamisen varmistamisesta". Tämä taas edellyttää jo vartioimisliikelupaa.- hps
Homman ideahan on sinänsä erinomainen, olin itsekin aloittamassa samanlaista toimintaa pari vuotta aikaisemmin mutta se jäi suunnitteluasteelle lähinnä oman laiskuuden vuoksi.
Vartijapuolella samaa konseptia on käytetty "aina", joten oli aikakin että se tulee myös JV-puolelle. Toisaalta niin kuin kaikki hälytysvartijahommia tehneet tietävät, asiakas ostaa pääasiassa pelkkää turvallisuuden tunnetta, sillä tilanteet ovat tavallisesti ohi jo kauan ennen kuin hälytetty apu saapuu paikalle. Mutta pahoissa tilanteissa viivästynytkin apu on parempi kuin ei mitään.
JV-tunnukset ovat peitossa siirryttäessä kohteesta toiseen. Samoin autolle pitää etsiä laillinen parkkipaikka ihan kuin hälytysvartioinnissakin.
Tosiaan ainoana JV-palveluna tuo ei ole hyvä idea, koska JV:n päätehtävä on jo ovella blokata pois ne häiriöhörhöt ja sitä ei hälytysidealla voi hoitaa. Toisaalta pieni rauhallinen kuppila varmasti toimii pelkällä häly-JV:lläkin, jos kuppilan henkilökunta sillä järjestelyllä tuntee olonsa turvallisemmaksi. - ???
hps kirjoitti:
Homman ideahan on sinänsä erinomainen, olin itsekin aloittamassa samanlaista toimintaa pari vuotta aikaisemmin mutta se jäi suunnitteluasteelle lähinnä oman laiskuuden vuoksi.
Vartijapuolella samaa konseptia on käytetty "aina", joten oli aikakin että se tulee myös JV-puolelle. Toisaalta niin kuin kaikki hälytysvartijahommia tehneet tietävät, asiakas ostaa pääasiassa pelkkää turvallisuuden tunnetta, sillä tilanteet ovat tavallisesti ohi jo kauan ennen kuin hälytetty apu saapuu paikalle. Mutta pahoissa tilanteissa viivästynytkin apu on parempi kuin ei mitään.
JV-tunnukset ovat peitossa siirryttäessä kohteesta toiseen. Samoin autolle pitää etsiä laillinen parkkipaikka ihan kuin hälytysvartioinnissakin.
Tosiaan ainoana JV-palveluna tuo ei ole hyvä idea, koska JV:n päätehtävä on jo ovella blokata pois ne häiriöhörhöt ja sitä ei hälytysidealla voi hoitaa. Toisaalta pieni rauhallinen kuppila varmasti toimii pelkällä häly-JV:lläkin, jos kuppilan henkilökunta sillä järjestelyllä tuntee olonsa turvallisemmaksi.Meidän ikioma Merimaskun sensei palannut? LOL
Eli tervetuloa takaisin, SGL-kouluttaja! - hps
??? kirjoitti:
Meidän ikioma Merimaskun sensei palannut? LOL
Eli tervetuloa takaisin, SGL-kouluttaja!Ööh, sekoitat minut nyt kyllä varmaan toiseen henkilöön, jonka kanssa olen kyllä (uskoakseni) melko usein tekemisissä.
Ja missä vaiheessa olen sitten ollut kateissa, jos nyt olen palannut..? Joko mulla on muistinmenetys tai aikakoneeni toimii sittenkin!
- jethro
samanlainen palvelu on myös securitaksella tamperella... siellä jampat kiertävät yksin kuppiloita...
- Eiulosheitetty
Löydätte arvoisat järjestyksenvalvojat asiallisia työtehtäviä muistakin yrityksistä kuin Security Arsenal.
- JVopintojenohella
Turun Sanomien 9.9. sunnuntailehden skuuppi koko sivun juttuna käsittelee Security Arsenal Oy:n toimintaa tietojen käsittelyssä, mihin Aluehallintovirasto on puuttunut lausunnossaan.
Tietosuojavaltuutettu ottaa myös kantaa virheelliseen toinintaan. Yhtiö ei kommentoi. Miksi ei ?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa
Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t68898Kuuleppas
ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää227803Paljonko on etäisyytesi kiinnostavaan naiseen km?
Kaipailen tärkeää miestä ja pohdin hänen ajatuksiaan... ❤️67738- 49654
On meillä harvinaisen törkeä valtuuston puheenjohtaja
Ja tyhmä! Kannattaisi googlettaa "julkisuuslaki" ja nojata siihen vasta sitten. Samalla voisi googlettaa muiden kuntien59548Mikko Leppilampi loi TTK:ssa ankaran tavan - Jatkaako Veronica Verho haastavaa perinnettä?
Suorien lähetysten juontaminen vaatii rautaista ammattitaitoa ja kovaa työtä. Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelmassa on näh26523- 46497
Oletko miettinyt
Mikä minusta tekee sinulle niin erityisen? Onko se samanlaiset lapsuusmaisemat? Työpaikan liian pitkät katseet? Selvittä29489- 35479
Olet mieleni päällä edelleen, J
En voi sille mitään. Ja olen yrittänyt voida, monen monta kertaa. Miten jäinkin näin kiinni sinuun... 😞24477