Vancouveriin

canucks

Olen menossa syyskuussa viikoksi Vancouveriin ja olen tehnyt lentojen hintavertailuja netin matkahakukoneilla. Olen käyttänyt mm travellinkiä, ebookersia, vertaa.fi:tä sekä eri lentotoimistojen hakuja. Olen nyt aika sekaisin näiden kanssa, koska sama hakukone saattaa antaa jopa parin päivän välein täysin erilaisia hakutuloksia. Esim travellink ilmoitti 2.5. halvimman lennon hinnaksi 1028 eur ja samassa hintaluokassa alle 1100 eur oli useampia lentoyhteyksiä, mutta 2 päivää myöhemmin halvin lento samoilla päivämäärillä oli yli 1200 euroa. Matka on siis vasta 4 kuukauden kuluttua syyskuussa tavanomaisella reittilennolla eli mistään korkean sesongin matkasta ei ole kyse. Oma aikatauluni on aika sidottu, enkä uskalla odottaa mitään viime hetken tarjouslentoja, vaikka parhaillaan esim halvin kesätarjous Vancouveriin on 500-600 eur.

Mistä löydän halvimman lennon? Nettisysteemi vaikuttaa sekavalta, kun ei ole niihin tottunut. Marssinko lähimpään matkatoimistoon?

2

469

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tepa

      Lentoyhtiöillä tulee muutamia tarjouspaikkoja jotka on voimassa vain tietynajan ja paikat on myös rajallisia eli niitä saattaa olla vain muutama. Verot muuttuvat myös, sekin vaikuttaa hintaan.

      BA:lla oli ainakin yhdessä vaiheessa edulliset hinnat USA:han ja Kanadaan. Kun omaa matkaani varasin (lähtö ensi kuussa) oli BA:lla halvin netistä saatu kokonaishinta, mutta yhdistelemällä sisäisiä lentoja sain mutkiteltua vielä edullisemman hinnan kuin mitä BA antoi. Jos tuntuu tukalalta niin kannattaa kysyä matkatoimistosta. ebookersilla on ainakin mukava henkilökunta ja toimisto on Helsingissä mistä saa henk.koht palvelua jossa voi tuskailla ongelman kanssa.

      Onnea matkaan, Vancouver on mukava kaupunki.

      • pallo

        Vaikka meillä pohjolassa syyskuu ei olekaan sesonkia.. niin p-amerikan ja euroopan välisillä lennoilla kylläkin. Opiskelijat palaavat kouluihin syyskuun 1. - 15. ja viimeiset lomat vietetään vasta silloin, tämä nostaa hintoja vielä näinkin möyhään syksyllä. Kannattaa soittaa Kilroy Travellisille myös, joka on perinteisesti ollut nuorten matkatoimisto mutta on vähitellen laajentanut palvelunsa myös muille. Hinnat on ainakin edullisemmat.

        Hyvää matkaa, vancouver on loistopaikka!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      53
      897
    2. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      64
      647
    3. Mitä haluaisit kysyä tänään

      Kaivatultasi? Anna jokin tunniste itsestäni tai hänestä.
      Ikävä
      55
      640
    4. Iäkäs Jämsäläinen mies kuoli poliisiautoon matkalla Jyväskylän putkaan

      Iäkäs vanhus humalassa niin huonossa kunnossa, ettei pystynyt huolehtimaan itsestään niin ainoa apu sillä hetkellä oli
      Jämsä
      43
      572
    5. Olen luovuttanut

      Välimme menivät niin pahasti solmuun, ettei niitä voi enää korjata. On aika jatkaa elämässä eteenpäin. Toivon sulle kaik
      Ikävä
      31
      542
    6. En välitä sinusta yhtään

      Olet pelkkä itsestään liikoja luuleva ämmä. Kierrän sinut kaukaa nyt ja aina. Olit mulle pelkkä lelu vaan.
      Ikävä
      32
      508
    7. Ernest Lawson täräytti erikoisen heiton TTK-lehdistötilaisuudessa: " Onko tässä tarkoituksena...?"

      Ernest Lawson esitteli uudet TTK-tähtioppilaat ja opettajat torstaina 6.8. lehdistölle. Tulevalla kaudella on yksi hausk
      Kotimaiset julkkisjuorut
      5
      503
    8. Hyvä ihminen

      Koetko olevasi hyvä ihminen ja kohteletko toisia arvostavasti?
      Ikävä
      75
      457
    9. Ei se nainen edes oo

      mitenkään nätti 🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      37
      436
    10. Nainen. Onko meissä

      Sinusta jotain samaa? Näköä tai luonteenpiirteitä? Utelias
      Ikävä
      33
      425
    Aihe